Jump to content

Gnijące rośliny


nick1234
 Share

Recommended Posts

Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z gnijącymi roślinami. Generalnie prawie z każdą jest ten sam schemat-na pocżatku ładnie rośnie i po jakimś tygodniu zaczyna gnić. Liście zaczynają robić się miękkie/przeźroczyste i odpadają - nawet te od góry nowe pędy, zupełnie jeszcze małe.

Kabomba się nie utrzymała (dosłownie rozpadła się na kawałki).Roślinka, którą facet w sklepie nazwał orzech (nie wiem jak się dokładnie nazywała) także padła. Na bacopie caroliniana, którą mam od tygodnia młode listki, które wyrastają z boku zrobiły się brązowe, liście od spodu także zaczynają gnić. Mam jeszcze roślinę, której nazwy nie znam (na zdjęciu za korzeniem "drzewem"), była od startu akwarium, ładnie rosła ale od tygodnia widze, że zaczyna się już rozpadać i chyba znowu nic z niej nie będzie.

 

Ze wszystkich roślin utrzymał mi się narazie tylko jarnik solankowy i lileopsis nowozelandzki. Jeszcze mech także rośnie.

 

Poniżej opis mojego akwarium.

 

Akwarium 112L, ma 5 tygodni. Filtr JBL e701 z deszczownicą (standardowe wkłady + dosypałam aktywny węgiel), żwirek 3-5mm pod nim warstwa substratu Florapol firmy JBL, kamienie przeszły test octem. Wszystko zostało umyte, wyparzone i wypłukane, woda jest klarowna i czysta, wymieniane 20% raz na tydzień. Nie stosowałam żadnej chemii. Temperature mam na 24 stopnie.

Moje parametry wody (po zastosowaniu osmozy, nie dało się inaczej z moją"kranówą") to:

 

PH ok 6,5

GH ok 9

 

Moja obsada to

 

- 10 neonów inessa

- 5 kirysków panda

- 5 otosków

- parka ramirezek

- parka borellek

- 2 cierniooczki

- 2 ślimaki helena

 

Oswietlenie mam Aqua Glo T8 20W, w pokrywie są takie 2 szt.

 

Raz na kilka dni podaje 2 ml co2. Pojawiło się nieco okrzemków, zielonych plamek na szybie i glonów nitkowatych ale to nie jest żadna plaga, nie można nazwać tego atakiem glonów, wszystko pod kontrolą :)

 

Rybki czują się świetnie, nic nie zdycha, ładnie rosną i są bardzo ruchliwe, ramirezy będą niedługo miały 3 tarło.

Poniżej zdjęcie akwarium.

 

Proszę o pomoc w rozwiązniu tego problemu.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Aktywny węgiel usuń to po pierwsze. Po drugie napisz jakie masz oświetlenie i jak długo oświetlasz. Wygląda na to, że roślinom brakuje subst. odżywczych. Warto zaopatrzyć się w testy kropelkowe przynajmniej na NO3 i jeśli wartość jest zbyt niska nawozić odpowiednio chociaż samym KNO3 i K2SO4. Kupujesz na allegro np. 200g jednego i drugiego. Każde sobie w destylce mieszasz korzystając z dostępnych kalkulatorów, a potem raz na tydzień przy podmiance dozujesz odpowiednio.

 

Jeśli to nic nie pomoże to albo redukcja oświetlenia(czas albo intensywność), albo poważniejsze zabranie się za nawozy solami.

Link to comment
Share on other sites

Glony to objawy zachwiania równowagi między NO3 i PO4. Masz mało roślin i pochłanianie azotu i fosforu może być niejednorodne.

Niskie pH również wpływa na rośliny i może zaburzać przyswajanie makro szczególnie gdy tego jest niewiele.

Dajesz jakieś kulki pod rośliny korzeniowe (te z dużymi liśćmi)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje,węgiel usuniety, pod żwirem jest substrat JBL Florapol. Zakupiłam nawóz Aqua Art Planta Gainer Classic i daje teraz po jednym "psiknięciu" rano + 2ml co2. Dosadziłam też dwie roślinki.

 

Oświetlenie mam Aqua Glo T8 20W, w pokrywie są takie 2 szt. Świece po ok 8h dziennie.

 

Powinno być ok?

 

Mapet

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...