Skocz do zawartości

Obsada w akwarium 300l.


Seba111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam w planach zakup akwa 300 l 120x50x50 .

Słyszałem , że pokryw plastikowych się nie opłaca , bo mają za słabe światło .

Jeszcze do końca nie zdecydowałem się co wybrać .. czy skalary czy neony .Najlepiej biotop w tych klimatach.

I jak tam wystrój zrobić itp :) Ile jakich rybek mogę mieć itp. Ogólnie wszystkie info się mi przyda.

Jeśli mógł by mi ktoś pomóc to wielkie dzięki .

I proszę o jakiś kosztorys :)

W miarę tanio a dobrze :)

 

 

Edit:

 

Ile litrów akwarium stoi na tej "szafce" ?

 

http://forum.e-akwarystyka.pl/download.htm?id=6578

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.rpwik.tychy.pl/pl,28,twardosc-wody.html

No wiadomo też , że trzeba jakieś roślinki wsadzić , żeby dobrze to wyglądało ;)

To mówisz , żeby zrobić akwa z rybkami w stylu sklar/neon to rośliny będą dobrze rosły na światle z pokrywy ?

Dno bym chciał piaszczyste tylko nie wiem czy do tego typu ryb będzie to pasować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet bardzo będzie pasować. Pamiętaj że dla tych ryb (skalarów) ważne jest zadanie bardzo pionowej aranżacji, czyli dużo sterczących korzeni i kilka wzniesionych roślin. Zakwaszaj wodę liśćmi.

 

1+1 P. scalare

25 Paracheirodon axelrodi

12 Corydoras auneus

1+1 Ancistrus sp.

1+3 Apistogramma agassizi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem , że skalary mogą być z Paracheirodon axelrodi ;D

Jak kupować parę skalarów to małych czy już dorosłych ?

Ancistrus też ma być parka ?

Tutaj jedna samica 3 samce w Apistogramma agassizi ?

 

Idzie gdzieś podpatrzeć jak mniej więcej bym musiał mieć ogarnięte akwa , żeby fajnie wyglądało ? :)

 

Inne pytanie : czy Malawi jest ciężkie w utrzymaniu i czy jest dużo droższe od tego co teraz robię ? :)

 

Edit:

 

I jak nalepiej rozpocząć akwa ? Żeby wszystko zrobić po kolei , bo wiadomo nie będę wrzucał od razy wszystkich ryb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ciężki, ale ogólnie tego typu akwaria wymagają już minimalnej wprawy, bo musisz widzieć sygnały które dają Ci ryby kiedy coś jest nie tak. U ryb Amazońskich widać problemy szybko i wyraźnie, kiedy jeszcze jest bezpiecznie.

 

Lepiej kupić wszystkie ryby młode, bo inaczej dorosłe skalary spałaszują małe neony. Dodatkowo lepiej kupić ze 4 sztuki skalara, żeby same się dobrały, a potem pozostałe dwa sprzedać/oddać.

 

Reszta: tak.

 

Pozioma aranżacja:

Dołączona grafika

Pionowe aranżacje:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum pisali mi , że światło z pokrywy (2 świetlówki 30W) to jest za słabe i na tym nic nie urośnie , czy to jest prawda ?

 

Kolejne pytania :

1.Jaki filtr kupić najlepiej , w dobrej cenie jakiś :)

2.Mam grzałkę 100W jaką jeszcze dokupić , żeby wystarczyło ?

3.odmulacze / szkrobaki do szyb kupywać z górnej półki czy w średniej ?

4.Oprócz korzeni/roślin coś jeszcze umieścić w akwarium ?

 

Bardzo dziękuje, bardzo Pan mi już pomógł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wg zaleceń producenta dobierz po prostu. Podobnie grzałkę. Skrobaki i odmulacze jak wszystko dobrze pójdzie, to nawet nie powinny być potrzebne, a odmulacz może być tani.

 

Wystarczy masa korzeni, gałązek i liści, a do tego kilka żabienic.

 

Jak masz 2 x 30 W, to to masz te 0,2 W/l, jak Ci mało, to dokup pasek LED, albo załatw dodatkową 30 W. Wszystko co się nadaje urośnie, ale rosnąć będzie powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmulacza nie musisz kupować, możesz wykorzystać samego węża ogrodniczego i sru, jak kiedyś spuszczałeś paliwko to powinieneś wiedzieć o co chodzi:)

Wiem o co chodzi ;)

 

Bakterie sera bio nitrivec kupić ? I ile ml potrzebuje tego na 300l.

Widziałem gdzies to ale nie mogę teraz tego znaleźć ; /

W tym tyg będą trwały pracę nad akwa ,muszę jakiś stolik zrobić i jazda:)

 

--

 

Odmulacz jest akurat tani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś użytkownik na innym forum zrobił mi taki kosztorys :

 

Oświetlenie musisz zaprojektować tak żeby wychodziło Ci 0,5W/L czyli w twoim przypadku ok 150W - mogą to być np 3 świetlówki T5 54W.

Co do kalkulacji ceny 300 litrowego akwarium - Jeśli to ja miałbym projektować to:

zbiornik otwarty bez pokrywy :

Zbiornik - od ok ..............300zł

Oświetlenie - ...................600zł +/- dobrej jakości ale wykonane samodzielnie DIY

Filtracja - ..................600-700zł - wysoka półka - dobra jakość

Instalacja CO2 - ..............300zł

Szafka pod akwarium - ....400zł - zrobona pod zamówienie ewentualnie zakup szafki dedykowanej pod taki zbiornik

Podłoże ............................100zł

Korzenie i rośliny na start 300zł - jak dobrze pokombinujesz

nawozy na rok ...................30zł - samodzielnie komponowane

Czyli trzeba przeznaczyć ok 2730zł - to oczywiście taka wstępna kalkulacja - trzeba do tego dołożyć ok 10% na inne drobne klamoty...- czyli w 3 tysiącach powinno się to zamknąć .Oczywiście da rady wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych na taki sam zbiornik.

 

 

 

---

 

Jak dla mnie to sporo kasy , nie można tego jakoś taniej .

Np. zamiast dyfuzora co2 zwykły napowietrzacz ?

Filtr jakiś dobry do 200 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania :

1.Jaki filtr kupić najlepiej , w dobrej cenie jakiś :) - Unimax 500, JBL e 1501 lub HW 303, ten ostatni to chinol i różni się cenowo z lepszymi, ale jak wiadomo coś za coś :) z nimi jest jak loteria.

2.Mam grzałkę 100W jaką jeszcze dokupić , żeby wystarczyło ? 300W odpowiednia by była, lecz wszystko zależy jaka temp. jest w pomieszczeniu.

3.odmulacze / szkrobaki do szyb kupywać z górnej półki czy w średniej ? Odmulacz tani, skrobaki jak tam chcesz, nigdy tego nie używałem.

4.Oprócz korzeni/roślin coś jeszcze umieścić w akwarium ? Zależy od biotopu, chyba że miksujesz :D

 

@@@:

Oczywiście że się da taniej, ale zależy czy chcesz roślinniaka czy też biotop np. BW, jeśli BW to odpadają Ci instalacja CO2, oświetlenie ( wystarczy standardowe ), szafke kupi może taniej, filtracja też taniej bo do 500 zł, korzenie sam sobie znajdziesz i już portfel zostaje grubszy :)

Podłoże też wyjdzie taniej bo może być zwykły piasek :)

 

JBC. to PW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe CO2 możesz sobie pominąć. Nie ma potrzeby.

 

Tak samo to całe oświetlenie za 600 zł. Nie ma potrzeby - robisz akwarium a nie ogródek.

 

Podłoże to koszt około 20 zł - mowa o piachu.

 

Korzenie - fakt, ale jak sam poszukasz i sam się tym zajmiesz, to korzenie masz za cenę prądu i wody które do tego użyjesz. Tym ważniejsze jest to w akwariach podchodzących pod BW, bo tam tego powinno być od cholery.

 

Akwarium łyse to ok 500zł

Ewentualne wzmocnienie oświetlenia 50-100 zł

Szafka - jaką sobie załatwisz- tyle zapłacisz - byle mocna

Filtr- lepiej kupić porządnego biologa za ok 600-700 zł i wewnętrzniaka za 100zł.

Grzałka - do 75 zł

Korzenie, rośliny 0-100zł.

Podłoże - ok 20 zł.

 

W najgorszym wypadku to jest koszt 2200zł, w najlepszym 1950 zł. Jak załatwisz szafkę taniej, to koszt znowu spada. Jeśli nie masz kasy, to pamiętaj o zasadzie: "nie stać mnie na tanie badziewie". Lepiej zapłacić więcej, ale tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wielkie .

Szafkę ojciec mi zrobi w stylu takiej klatki ;)

Co do filtru biologicznego na razie miejsca nie mam na to zbytnio .

Coś wybiorę w sklepie , najwyżej jak będę miał dopływ gotówki to kupie jakiś dobry ;D

 

Czyli najlepszy klimat dla tych rybek to piach , dużo korzeni , roślin tak ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem bo nie masz miasta w profilu :P

 

Co do bakterii to zawsze mnie zastanawiał pewien fakt. Bakterie nitryfikacyjne do życia potrzebują tlenu. Po odłączeniu filtra od prądu po jakimś czasie bakterie zaczynają obumierać z braku tlenu. W jaki więc sposób w takiej buteleczce mają one normalnie żyć i po 24h (jak podają niektórzy producenci) zasiedlą całe akwarium? Dla mnie to pic na wodę i w takich preparatach albo jest zwykła woda, albo jakaś chemia, która uzdatnia wodę żeby było widać "efekty".

 

Żeby offtopicu nie robić to moim zdaniem z neonami czerwonymi i skalarami problemu nie powinno być, no chyba, że wpuścisz dorosłe skalary i młode neony. Wielu ludzi ma takie zestawy w akwarium i nic złego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...