Skocz do zawartości

Atak rozdętek i restart akwarium


Tanner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zrobić restart akwa, bo nie daje rady z rozdętkami, nawet z pomocą helenek. W czym mogę opłukać akwa i kamienie żeby zabić jajeczka i małe ślimaki? Osobiście myślałem nad mocnym roztworem nadmanganu potasu. Czy to pomoże? Jesli tak, to w jakich proporcjach rozmieszać granulki z wodą? Czytałem że ryby mogą przenosić na sobie jajeczka. Czy to prawda? I jak mogę temu zapobiec? Proszę znawców o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby pozbyć się całkowicie ślimaków z akwa masz kilka opcji:

Naturalne:

1) Kupić kolcobrzuchy (osobiście uważam za najlepsze w walce z plaga ślimaków)

2) Kupić helenki - min. 1szt na 10l wody

3) Kupić bocje - choć przekarmiane nie wytępią ślimaków całkowicie

Chemiczne:

1) Jeśli zbiornik jest niewielki to najlepszym sposobem jest o dziwo EasyCarbo czyli węgiel w płynie. Należy wlać do akwarium dawkę wielokrotnie przewyższającą zalecaną - ok 10-15ml/10l - po kilku godzinach wszystkie ślimaki padną, jednak trzeba tą czynność powtórzyć po kilku dniach aby pozbyć się ślimaków świeżo wyklutych z jaj. - Nie stosować gdy w akwarium są inne żywe zwierzęta !

2) Inne preparaty do zwalczania ślimaków - choć osobiście uważam że są nie skuteczne i produkowane tylko po to aby nabić akwarystów w butelkę.

Nadmanganian potasu jest dobrym odkażaczem ale nie wytępisz tym ślimaków, co gorsza niszczy on bakterie i wirusy przez co przyczynisz się do spowolnienia rozkładu materii organicznej i zwiększenia pożywki dla ślimaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma uniwersalnej recepty.

Kolcobrzuchy wymagaja słonawej wody a bocje większych zbiorników i przy nich potem pojawia się problem, bo zlikwiduja problem ślimaków do zera ale potem nie ma czym ich karmić i szuka się ślimaków.

Najlepszą chyba opcją są helenki, jak jest spora plaga to warto helenkom pomóc, po zapaleniu rano światła jest ich najwiecej na szybach i po prostu miażdzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...