Jump to content

Załozenie akwarium -jaki sprzęt wybrać?


Recommended Posts

Witam! Pragnę założyć akwarium 160l o wym. 80x40x50cm (zamówię je u szklarza bo standardowe 100x40x40 wydaje mi się wąskie i niskie) czy ten sprzęt wystarczy na nie?

-filtr http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-900- ... 73576.html

-pokrywa http://allegro.pl/pokrywa-80x40-prosta- ... 82647.html

-grzałka http://allegro.pl/grzalka-200w-jrb-z-te ... 42441.html

-napowietrzacz http://allegro.pl/napowietrzacz-hp-400- ... 83818.html

-i te inne typu_termometr i czyścik..._Itd.

Rośliny kupię tu: http://aquarid.pl/13-pojedycze-rosliny/

Podłoże sam zorganizuję oprócz użyźniacza roślin i czy jako dekoracje mogą stanowić kamienie wapienne ponieważ mieszkam na jurze Krakowsko-Częstochowskiej i takich kamieni,amonitów_(rzadziej) jest pełno.

Jakie rybki do takiego akwarium?(Muszą być krewetki red cherry oraz neonki innesa... Zawsze chciałem mieć skalary).

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Link to comment
Share on other sites

Napowietrzacz będzie zbędnym wydatkiem, lepiej dołożyć te pieniądze do filtra.

Jeśli chcesz red cherry i neony to nie z kamieniami wapiennymi.

Filtr niby przepchnie 900l/h ale te wkłady wydają się jakieś małe, może lepiej jakiś zewnętrzny.

Pokrywa ma 36W a to daje 0,22 W/l a przy wysokim słupie wody może być za mało.

Link to comment
Share on other sites

Witam! Pragnę załozyć akwarium 160l o wym. 80x40x50cm (zamówie je u szklarza bo standardowe 100x40x40 wydaje mi się wąskie i niskie) czy ten sprzęt wystarczy na nie?

-filtr http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-900- ... 73576.html

-pokrywa http://allegro.pl/pokrywa-80x40-prosta- ... 82647.html

-grzałka http://allegro.pl/grzalka-200w-jrb-z-te ... 42441.html

-napowietrzacz http://allegro.pl/napowietrzacz-hp-400- ... 83818.html

-i te inne typu.termometr i czyścik....itd

 

rośliny kupię tu: http://aquarid.pl/13-pojedycze-rosliny/

podłoże sam zorganizuję oprócz urzyżniacza roślin i czy jako dekoracje mogą stanowić kamienie wapienne ponieważ mieszkam na jurze Krakowsko-Częstochowskiej i takich kamieni,amonitów(rzadzej) jest pełno.

jakie rybki do takiego akwarium?(muszą być krewetki red cherry oraz neonki inesa.... zawsze chciałem mieć skalary).

 

Zrezygnuj z napowietrzacza, odłóż trochę kasy i kup filt kubełkowy z deszczownicą, która zastąpi napowietrzacz. Polecam JBL e701, mam co prawda go do 112L ale na opakowaniu jest napisane,że jest przeznaczony do 200L. Jest rewelacyjny! jeśli kupisz taki napowietrzacz (taki tzn firmy "krzak") to najprawdopodobniej będzie chodził Ci jak traktor. Nie wiem czy lubisz hałas, ja nie, a filtr JBL jest mega cichy-od deszczownicy słychać tylko szum wody który jest nawet przyjemny i dodatkowo możesz go sobie samemu kontrolować.

Dodatkowy i BARDZO ważny plus tego rozwiązania to efekt filtracji w akwarium - nieporównywalnie lepszy przy tym JBL niż przy tym który Ty chcesz kupić, o łatwości osługi nie wspomne bo JBL w użytkownaiu i myciu to bajka (WAŻNE: filtr i wkłady myjesz tylko w wodzie z akwa, ja to robie podczas podmiany).

 

Co do podłoża to polecam żwirek rzeczny w granulacji 3-5m, trzeba do wyparzyć i kilkukrotnie wypłukać. Co do kamieni to zrób test octem - nie mogą się pienić! Nie powinny mieć żadnych metalicznych odbarwień. Wiele elementów dekoracyjnych zmienia parametry wody, koralowce np ją zatwardzają. Parametry wody muszą być dopasowane do rybek - poczytaj w encykolepdii ryb na tym portalu o neonach, masz tam parametry wody jakie muszą mieć. Mimo, że to powszechne ryby nie będzie fajnie jak zaczną Ci zdychać więc musisz zrezygnować z akwarium z takich elementów które mogą zmieniać wodę na niekorzyść rybek. Tyczy się to także reszty ryb.

 

Kup chociaż te podstawowe testy na wodę PH, GH i KH-nie muszą być drogie, ja kupiłam paskowe, kosztowały chyba 15 zł, a bardzo mi pomogły doprowadzić wodę do stanu aby ryby czuły się dobrze. Jak Ci akwarium dojrzeje (2-3 tygodnie) i będzie mógł wpuścić ryby wtedy napisz na forum jakie masz parametry, może za chwile się okazać, że wodę masz bardzo twardą i trzeba będzie jeszcze przed rybkami ją korygowac ale to już inna bajka na potem...

 

Obsade rybek należy dobrać tak aby czuły się dobrze w środowisku i wodzie jakie stworzysz w akwa, a także aby czuły się dobrze między sobą. Jest to co prawda temat na potem ale nie do końca...ja zamarzyłam o kiryskach Panda i już na starcie chciałam im na dno dać plaże z piasku którą bardzo lubią. Jeśli myślisz o krewetkach przy urządzaniu akwa pamiętaj, że lubią dużo kryjówek.

 

Potraktuj zakładanie akwarium z rozsądkiem, nie spiesz się, a miło będzie Ci patrzeć jak ryby się rozwijają i być może nawet rozmnażają.

 

Mam nadzieje, że choć trochę pomogłam :)

 

P.s. skalary potraktują krewetki jak żywy pokarm.

Link to comment
Share on other sites

Na akwarium to dopiero oszczędzam filt zewnetrzny jest zbyt drogi i moze zaprponywalibyście jakis dobry wewnetrzyny do 100zł

puki co znalazłem taki: http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-aqua ... 08449.html

mogłby ktoś zaproponować swój zestaw z akawarium o wym.80x40x50 wiecie filtr itd...(najlepiej aby to było na jakiejś stronie internetowej wtedy wysyłka tańsza).

 

 

Regulamin 6.1. Mapet

Link to comment
Share on other sites

Jak bym przeznaczał 100zł na wewnętrzny to naprawdę wolałbym kupić coś za 30zł na 3-4 miesiące a w tym czasie doskładać kasę i kupić dobry kubełek za 140-150zł. W tej cenie już można. Naprawdę warto trochę poczekać, bo z kubełka mniej syfu wraca do wody przy podmianach i mają lepszą przepustowość. Teraz jadę na miniFan Aquaela, był w zestawie (błąd, że brałem zestaw) ale mam w planach multikani. Mam nadzieję, że się sprawdzi. Co prawda mam mniejsze akwa niz ty planujesz ale ten filtr ma możliwość rozbudowy. Nie znalazłem złych opinii o nim, dobrych znalazłem niewiele ale zaryzykuję.

 

W twoim wypadku zrezygnowałbym z grzałki (ja z grzałka czy bez mam stałą temperaturę 25 stopni w akwa) w zimie. Już jest oszczędność. Mnie załącza się raz na dobę, może 2 jak mam otwarte okno i zrobi się lekki przeciąg. Nie każdy jednak ma takie warunki. W każdym razie pośpiech w akwarystyce jest niewskazany, chyba, że pęknie szyba w akwarium :) Też jak zakładałem akwa to się spieszyłem, ale zdążyłem trafić na to forum i uniknąłem wielu błędów (niestety nie wszystkich).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...