Skocz do zawartości

opcja szukaj


hipcio_stg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Coraz bardziej nurtuje mnie odnoszenie do funkcji szukaj. Na większości forów ma ono kluczowy sens, gdyż tematyka jest bardzo skonkretyzowana (fora komputerowe, elektroniczne itp) Jeśli chodzi o SA to wydaje mi się, że powinno powstać coś w rodzaju kompedium wiedzy na najbardziej zadawane pytania. Tam też odsyłać forumowiczów z problemami, a nie odsyłać do opcji szukaj z sytuacją typu "robi mi się maź na powierzchni wody" odp :arrow: było o tym "kożuch bakteryjny"... a skąd ten początkujący akwarysta ma wiedzieć, że ta maź to właśnie kożuch bakteryjny? W dodatku każde akwarium ma swoje rozmiary, obsady i inne elementy różniące niektóre sytuacje. We większości przypadków leci standardowe ( "było o tym... opcja szukaj :arrow: zamknięcie tematu") Dodam, że sporo forumowiczów jest bardzo młodych (10-14lat co można wywnioskować czytając posty) i dla nich po przeczytaniu kompedium (coś na styl encyklopedii) zadawanie pytań nie stanowiło by podstawowych problemów nużących "starych wyjadaczy" typu wałkowane tysiąc razy. Takie jest moje zdanie. To samo tyczy się pytań typu jak spreparować korzeń, kokos, ile litrów ma moje akwarium... Dodam również, że łatwiej dowiedzieć się jak ktoś rysuje niż konkretnych odpowiedzi wymagających szczegółowej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komuś musi się chcieć takie kompendia napisać porządnie, ja zrobiłam o zakładaniu pierwszego zbiornika ;)

z tym kożuchem bakteryjnym, to właśnie dlatego napisałam pytającej osobie hasło, żeby miała właśnie jak poszukać. chociaż pamiętam, że jak ja to pierwszy raz zobaczyłam, to sama znalazłam co to takiego ;P kożuch to może nie jest taki dobry przykład, bo jak wytłumaczysz dwudziesty temat "ślimaki"? popieram projekt kompendiów, ale sam przyznaj, że wina leży po obu stronach, pytający często są zbyt leniwi żeby przejrzeć kilka stron wyników i zakładają tematy, które były już naprawdę szczegółowo omówione po kilka razy typu właśnie ślimaki albo inne które wymieniłeś. rozumiem, że są młodzi, ale to nie usprawiedliwia lenistwa połączonego często z brakiem ortografii (która najczęściej również wynika z lenistwa). nikt tu świętej cierpliwości nie ma, za miesiąc się przekonasz na sobie ;P

 

edit: podejrzewam ze nawet jakby były mini encyklopedie to i tak trzeba by było wklejać linki do nich, bo i tak takim leniuchom się nie będzie chciało ich otworzyć samemu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Korozjo przyznam Ci rację, czasem mam wrażenie, że niektórzy piszą posty, żeby być na forum i być zauważonym. Ja co prawda mam akwarium kilka miesięcy i ciągle uważam się za początkującą, ale wiem jak działa funkcja "szukaj". Dzisiaj np kupiłam sobie kokos i chyba musiałabym założyć nowy temat, tylko po co skoro o kokosie już tyle było... A mój temat nic nowego już by nie wniósł.

A może to po prostu odruch, wiesz:mam kłopot-pytanie piszę. A po za tym, odnośnie kompendium to również trzeba umieć poszukać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo forum jest po to aby rozmawiać, aby rozwiązywać problemy, pomagać NA ŻYWO

jeśli zrobimy mega kompendium to z forum zrobi nam sie zwykła AquaPedia (od wikipedii) :) a chyba też nie o to chodzi...

Chociaż mam drobne znajomości w pewnym wydawnictwie wiec taki dobry poradnik akwarystyczny, napisany przez forumowiczów http://www.superakwarium.pl mógłby cieszyć sie powodzeniem, na rynku książek akwarystycznych - czegos takiego chyba jeszcze nie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się, że moja opcja nie została brutalnie obrzucona błotem, a wręcz została pozytywnie przyjęta. Jeśli już są jakieś na prawdę tematy omówione od A-Z to niech moderator przypnie to na samej górze danego podforum. Każdy kto wejdzie w "inne zwierzęta akwariowe" a tam jako pierwszy temat ślimaki od A-Z i przeczyta go od "A-Z" to nie powtórzą się niepotrzebnie dublowane tematy.

 

Co do rozmawiania są przede wszystkim działy inne, galeria, rozmowy o... i w zasadzie tam powinno się rozmawiać o wszystkim co luźne. Zwykłe offtopowanie jest dobre, ale dla najmłodszych użytkowników.

 

Jeśli chodzi o ortografię to chętnie mogę poprawiać pisownię wszystkich postów jakie będę czytał, bo język polski nie kryje przede mną aż ylu tajemnic ;) (ortografia, zasady pisowni i interpunkcji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ortografię to chętnie mogę poprawiać pisownię wszystkich postów jakie będę czytał, bo język polski nie kryje przede mną aż tylu tajemnic ;) (ortografia, zasady pisowni i interpunkcji)

ingerować w posty użytkowników (zmieniać ich treść/ poprawiać błędy itd.) ,mogą tylko modowie i admin. Jeśli chcesz pomóc po prostu zgłaszaj posty które zawierają błędy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu jestem już dość długo,chyba od lutego a temat w innym dziale niż rozmowy o........ to założyłem tylko jeden o xiphophorus. Dodam że założyłem 1,5miesiąca temu zbiorniczek,ale nie zakładam durnych tematów co w nim trzymać bo wiem czego chce, a nawet gdybym nie wiedział to wchodzę do galerii użytkowników i tam jest mnóstwo takich zbiorników z uwagami i dobrymi radami.

Miałem już przez ten czas ospę i też tylko z tego powodu nie zakładam tematu.Jeżeli mam problem to patrze czy taki temat został założony i w nim proszę o radę.Niektórych ludzi nie idzie zrozumieć........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w tym, że jest kilkadziesiąt tematów związanych np z preparowaniem korzenia w dodatku tytuł wątku nie określa jasno problemu, przez co wpisując w opcji szukaj "korzeń" wyskakuje 97 podstron. I weź to przejrzyj. Najlepiej by było gdyby łączyło się tematy zamiast zamykać bo za chwilę powstanie kolejny taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w tym, że jest kilkadziesiąt tematów związanych np z preparowaniem korzenia w dodatku tytuł wątku nie określa jasno problemu, przez co wpisując w opcji szukaj "korzeń" wyskakuje 97 podstron. I weź to przejrzyj. Najlepiej by było gdyby łączyło się tematy zamiast zamykać bo za chwilę powstanie kolejny taki sam.

dokładnie ...:) ja na przykład wpisałam przed chwilą : z jakiego drzewa powinien być korzeń i mi sie nic nie wyświetliło :shock: chodzi o to że po prostu wyszukiwarka nie jest tak dokładna jak powinna być..

PS. a własnie z jakiego najlepiej drzewa powinien być korzeń ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już rozwiązanie widze,powinno być tak:

1.Temat korzeń-i jeżeli ktoś chce znaleźć informacje lub czegoś się zapytać na temat korzenia to w tym temacie

2.Jeżeli użytkownik stwierdzi iż nie ma tematu w którym by to mógł rozwiązać swój problem to wtedy może założyć taki temat.

3.Jeżeli użytkownik forum założy temat który już istnieje dostaje ostrzeżenie,3 ostrzeżenia to ban.

 

I problem sam się rozwiąże ;) trzeba by tylko najpierw uporządkować te forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już rozwiązanie widze,powinno być tak:

1.Temat korzeń-i jeżeli ktoś chce znaleźć informacje lub czegoś się zapytać na temat korzenia to w tym temacie

2.Jeżeli użytkownik stwierdzi iż nie ma tematu w którym by to mógł rozwiązać swój problem to wtedy może założyć taki temat.

3.Jeżeli użytkownik forum założy temat który już istnieje dostaje ostrzeżenie,3 ostrzeżenia to ban.

 

I problem sam się rozwiąże ;) trzeba by tylko najpierw uporządkować te forum.

Zgadzam się w 100% właśnie o to mi chodziło. Problem w tym, żeby nie zakładać nowych tematów to te omówione na 100% powinny być przez admina jako przypięty temat w odpowiednim dziale. Wtedy jak ktoś już nie może czegoś znaleźć to zakłada nowy temat i są dwie opcje:

 

1. informacja już jest więc dostaje linka do tematu i zamknięcie lub usunięcie ( w późniejszym terminie )

 

2. nie ma takiej informacji a podpiętym temacie to staramy się jako forumowicze rozwiązać problem i zaktualizować temat podpięty przez moderatora.

 

Jeżeli forum nie zostanie zorganizowane i ogarnięte to będzie coraz trudniej cokolwiek znaleźć. A podejrzewam, że nikto nie ma tego w założeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w tym, że jest kilkadziesiąt tematów związanych np z preparowaniem korzenia w dodatku tytuł wątku nie określa jasno problemu, przez co wpisując w opcji szukaj "korzeń" wyskakuje 97 podstron. I weź to przejrzyj. Najlepiej by było gdyby łączyło się tematy zamiast zamykać bo za chwilę powstanie kolejny taki sam.

- tu niestety i ja się zgadzam

 

ALE jak zrobimy na każdy temat "kompendium wiedzy" to w końcu nie będzie forum , tylko encyklopedia

 

(a może by kasować stare tematy,nie byłoby problemów z opcją szukaj i każdy mógłby się wykazać wiedzą?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALE jak zrobimy na każdy temat "kompendium wiedzy" to w końcu nie będzie forum , tylko encyklopedia

 

(a może by kasować stare tematy,nie byłoby problemów z opcją szukaj i każdy mógłby się wykazać wiedzą?)

o to chodzi, że nie da się napisać kompedium do wszystkiego. Nie da się stworzyć regół dla obsad zbiorników, nie da się stworzyć jednolitych zasad karmienia, identyfikacji roślin/zwierząt itp

 

Natomiast są rzeczy, które nie zmieniają się od lat i raczej już się zmieniać nie będą... Takimi rzeczami są właśnie preparowanie korzenia, bimbrownia CO2, najczęstsze problemy młodego akwarysty czyli jak zbić ph? Jest x sposobów i nic więcej można to zebrać w jedną całość i już nie śmiecić ew. dopytać się: "czy ta metoda w moim akwarium ( parametry ) się sprawdzi czy użyć tej?"

wtedy doświadczeni akwaryści doradzają i problem znika. To samo dotyczy chorób. można zrobić spis ( ze zdjęciami obrazującymi ) co ją powoduje i jak się jej pozbyć + dodatkowe informacje czy jest zakaźna itp

 

Nie zrozumcie mnie źle. ja nie chcę odbierać funkcjonalności forum i przekształcać go w encyklopedie, ale troszkę ogarnąć i ograniczyć zakładanie tematów co utrudnia znalezienie konkretnej odpowiedzi.

 

Innym problemem jest brak szczególów w temacie. Tematy typu: "pomóżcie" wcale nie są atrakcyjne a się okazuje, że ktoś właśnie pytał o to samo co mnie interesuje, a przeglądając podstrony podforów nie zwrócę uwagi na taki temat i standardowo "było już na forum, opcja szukaj". Owszem ktoś kto czytał to pamięta, że coś takiego było, ale szybko to znaleźć graniczy z cudem ;)

 

Co do usuwania postów to jestem za. głównie za w przypadku bezsensownych postów niezgodnych z regulaminem, przestarzałe posty nic nie wnoszące do tematu ( najczęściej już zamknięte ), nieaktualne giełdy jak i wszystki duble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pawelhodowca

Co chwilę ktoś pisze temat "Obsada ... litrów", najczęściej ok. 60l (niemówiąca o umieszczeniu w złym dziale jak to często bywa). Ludzie chyba myślą że co akwarium 60 l to inna obsada... :roll: Rozumiem że każdy chce mieć swój temat i odpowiedzi dotyczące konkretnego akwarium, ale niech wcześniej poszuka jakie ryby mogą być w takim litrażu, a później napisze swoja propozycję, albo dołączy się do wcześniejszego tematu.

 

Moja propozycja jest taka żeby zrobić "propozycje obsady" ok. 60L akwarium (bardzo częsty litraż) i innych litraży też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa propozycja. Gdyby zrobić propozycje obsad od 25-30l do 300l to może by nie było tyle postów. Ostatecznie w tych małych zbiornikach to nie za wiele można wpuścić, więc temat też nie będzie aż tak rozległy. Jestem za! myślę, że nawet można wykorzystać już wiele propozycji obsad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączy się do wcześniejszego tematu.

widzisz, tylko z jednej strony X upomina Y, żeby poszukał bo takie tematy już były wałkowane, a z drugiej strony gdy ten Y nie założy tematu a dołączy się do starego to dostaje zj** że odkopuje stare tematy, że to nie jego temat więc po co pisze itd... wiem, bo spotkałem się z taką sytuacją już parokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można by też zrobić spis typu ryba - min. litraż w którym może się znajdować. Jeżeli to ryba stadna to należało by to wziąć pod uwagę litrażu (jednej wystarczy taki baniak, ale że to ryba stadna i wymaga co najmniej x szt to minimalny rozmiar akwa y ). Przedziały standardowe 20-30, 45, 64, 112, 150, 200, 240-250, <300...

 

To mogło by też być ciekawe, a nie, że się pytają czy można mieć 3 skalary w 30l? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy sypie jakimś pomysłem- szkoda tylko że nie ma komu ich wykonać ;)

co do wielkości i litrażu dla danych rybek- większość informacji jest w encyklopedii super akwarium. Powiedzmy sobie szczerze- jeśli ktoś nie chce się dowiedzieć o rybkach i ich wymaganiach to nawet specjalne tematy nie pomogą. Tak idiotyczne pytania (np. o te 3 skalary w 30L) zadają osoby które dopiero co zarejestrowały się na forum- a dzień później już ich tutaj nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze by było jeszcze sprecyzować ten temat. Umieściłeś w nim zdjęcia gatunków ryb które nadają się do 60L, jednak osoba która kompletnie się na nich nie zna kupi po jednej rybce każdego rodzaju, albo co gorsze duużą ilość rybek każdego rodzaju ;)

(żeby nie było że się czepiam czy coś :mrgreen: )

jednak jeżeli temat ma być dla początkujących to warto zadbać o wszelkie szczegóły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam się, że ciężko mi się wypowiadać i zakładać takie wątki, ponieważ nigdy nie miałem rybek. Cała moja wiedza pochodzi z forum i lektury akwarystycznej... Cały czas przymierzam się do zalania mojej 240, ale czekam, aż kupię mieszkanie... bez sensu jest zalewać taki baniak i za 2-3 miesiące go przeprowadzać... Chciałbym pomóc, bo sam mam problemy, żeby znaleźć niektóre informacje i sam chętnie bym skorzystał z takich propozycji o które apeluję. Mogę napisać jakieś swoje propozycje, ale musiałbym je dać do przestudiowania doświadczonym forumowiczom. I nie chodzi mi o tych co długo mają rybki, tylko o tych co się na nich znają... Sam wiem po sobie jakie robię postępy... Jak by poszukać to znajdziecie propozycję mojej pierwszej obsady to sami ocenicie postępy i to w stosunkowo niedługim czasie za co serdecznie dziękuję wszystkim od których się uczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...