Jump to content

Inwazja glonów :/


kopernik
 Share

Recommended Posts

witam, jestem w akwarystyce początkujący. Założyłem niedawno sobie (około 4 tygodni temu) baniaczek 30 l (kostka) , światło 26 W (ok. 10 godzin), podłoże Shrimp Sand, filtr zwykły, wewnętrzny gąbkowy, akwa bez obsady, temp 26-28'C. Do niedawna stosowałem CO2 z bimbrowni, a także podawałem Easy life Profito, do tego Easy life Carbo. Gasiłem też światło na kilka dni. Niestety, glony pochłaniają akwarium w oczach. fotki zrobiłem po 4 dniach nieobecności w domu, więc szyby też są już zarośnięte, bo nie było komu ich czyścić.

Poproszę o rady jak doprowadzić zbiornik do porządku.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Masz prawie 1W/L oswietlenia - CO2 niezbędne tak samo jak i pełne nawozenia makro i mikro - tym bardziej ze podłoże jest jonowymienne i na 100% chłonie wszystkie pierwiasti jakie są dostepne. Glony są wynikiem poważnych niedoborów w nawożeniu. Niezbędne testy na NO3 i Po4

Link to comment
Share on other sites

wielkie dzięki za rady. Od poniedziałku na akwarium jest szczelny "sarkofag" z kartonu, światło wygaszone, podawane ciągiem CO2 z bimbrowni oraz CO2 w płynie. Jak długo prowadzić taką terapię i co robić po zdjęciu osłony, zeby mi się zbiornik nie zarastal na nowo?

Link to comment
Share on other sites

dziś zdjąłem osłone z akwarium. Glonów jakby troche mniej. po podmianie około 50% wody zwiekszyłem podawanie co2 w plynie kilkakrotnie, do tego chodzi bimbrownia. Tymczasowa wymiana zarówki z 26W na zwykłą 9W 2700K, czas swiecenia 5h. Nadal srodek przeciw glonom femanga algen stop dawka zalecana.

 

Z powodu sprzecznych informacji co do nawozenia - jedni pisza zeby nawozi inni zeby nie, to postanowilem przestac lac nawóz profito.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie

 

nemo130: Pisownia!

Link to comment
Share on other sites

Nawożenie jest po to aby utrzymać odpowiednie pierwiastki i ich stężenia. Brak pierwiastków lub nadmiar jednych wobec innych powodują osłabienie roślin i wkraczanie glonów.

 

Jeżeli potrafisz zapanować nad chemią wody bez nawozów i testów, to chcę się uczyć od Ciebie.

 

 

Zaciemniając i zmniejszając barwę, intensywność, czas światła osłabiasz także rośliny. Nie zawsze to jest złoty środek.

Link to comment
Share on other sites

Rośliny przy takim oświetleniu muszą być nawożone.

Nawóz profito to nawóz mikro - a nawożenie musi być kompletne i makro i mikro . Co do tego kogo słuchać...no cóż - dla mnie sprawa jest prosta - sprawdzam co doradzający ma w swoim akwarium - jak ma dwa badyle na krzyż to sprawa jasna. Jak ma czym się pochwalić to także sprawa wydaje się oczywista.

P.S Możesz zrobić taki eksperyment...jak Ci będzie usychała zwykła roślinka doniczkowa spróbuj jej nie podlewać - zobaczysz czy odżyje i jej kondycja się poprawi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...