Skocz do zawartości

Inwazja glonów :/


kopernik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam, jestem w akwarystyce początkujący. Założyłem niedawno sobie (około 4 tygodni temu) baniaczek 30 l (kostka) , światło 26 W (ok. 10 godzin), podłoże Shrimp Sand, filtr zwykły, wewnętrzny gąbkowy, akwa bez obsady, temp 26-28'C. Do niedawna stosowałem CO2 z bimbrowni, a także podawałem Easy life Profito, do tego Easy life Carbo. Gasiłem też światło na kilka dni. Niestety, glony pochłaniają akwarium w oczach. fotki zrobiłem po 4 dniach nieobecności w domu, więc szyby też są już zarośnięte, bo nie było komu ich czyścić.

Poproszę o rady jak doprowadzić zbiornik do porządku.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawie 1W/L oswietlenia - CO2 niezbędne tak samo jak i pełne nawozenia makro i mikro - tym bardziej ze podłoże jest jonowymienne i na 100% chłonie wszystkie pierwiasti jakie są dostepne. Glony są wynikiem poważnych niedoborów w nawożeniu. Niezbędne testy na NO3 i Po4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zdjąłem osłone z akwarium. Glonów jakby troche mniej. po podmianie około 50% wody zwiekszyłem podawanie co2 w plynie kilkakrotnie, do tego chodzi bimbrownia. Tymczasowa wymiana zarówki z 26W na zwykłą 9W 2700K, czas swiecenia 5h. Nadal srodek przeciw glonom femanga algen stop dawka zalecana.

 

Z powodu sprzecznych informacji co do nawozenia - jedni pisza zeby nawozi inni zeby nie, to postanowilem przestac lac nawóz profito.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie

 

nemo130: Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie jest po to aby utrzymać odpowiednie pierwiastki i ich stężenia. Brak pierwiastków lub nadmiar jednych wobec innych powodują osłabienie roślin i wkraczanie glonów.

 

Jeżeli potrafisz zapanować nad chemią wody bez nawozów i testów, to chcę się uczyć od Ciebie.

 

 

Zaciemniając i zmniejszając barwę, intensywność, czas światła osłabiasz także rośliny. Nie zawsze to jest złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny przy takim oświetleniu muszą być nawożone.

Nawóz profito to nawóz mikro - a nawożenie musi być kompletne i makro i mikro . Co do tego kogo słuchać...no cóż - dla mnie sprawa jest prosta - sprawdzam co doradzający ma w swoim akwarium - jak ma dwa badyle na krzyż to sprawa jasna. Jak ma czym się pochwalić to także sprawa wydaje się oczywista.

P.S Możesz zrobić taki eksperyment...jak Ci będzie usychała zwykła roślinka doniczkowa spróbuj jej nie podlewać - zobaczysz czy odżyje i jej kondycja się poprawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...