Skocz do zawartości

Akwarium - pytania wizualne


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkujący w tych sprawach . Mam kilka pytań dotyczących mojego akwarium :)

 

Linki do zdjęć :

http://imageshack.us/photo/my-images/22/sam1260e.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/692/sam1261v.jpg/

 

Parametry akwarium :

- 90 L ( dł 65cm , szer 36,4cm, wys 38cm )

- Grzałka 150W

- AQUA SZUT FILTR TURBO 550 N 40-150L 4W

 

Pytania :

1. Podłoże to 2-3 cm żwiru grubego , 1,5-2 cm żwiru średniego . Wszystko płukane tak jak powinno być oraz nawożone. Czy to dobre podłoże do mojego akwarium ?

2. Jakie powinienem mieć oświetlenie najlepiej do niego, ponieważ do zdjęć akwarium było oświetlone zwykłą lampką biurową ? ( chciałbym, żeby nasycenie było zimne )

3. Jakie roślinki powinny być w akwarium ( chciałbym od 3-4 , nie więcej )

4. Czy mając filtr, muszę kupić pompkę do napowietrzania ?

5. Jakie rybki czyszczące akwarium ze sobą współgrają ?

6. Jak długo dziennie powinien działać filtr?

7. Czy grzałka z termostatem ustawiona na daną temp. musi działać bez przerwy utrzymując temp, czy można ją włączać tylko wtedy gdy temp. spadnie ) ?

8. Czy niezbędna jest pokrywa do akwarium?

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi działać 24/7 !

No grzałka właśnie tak działa, ustawiasz na daną temp. np. 26 stopni i gdy temp. zacznie spadać to grzałka ( w tedy się załącza) i nie dopuszcza do spadku temperatury.

Jak chcesz rośliny to przydała by się pokrywa lub belka no ale to już większy wydatek, światło musisz mieć :) w takim baniaku albo 1x24W albo 2x18W.

Co do rybek to parametry musisz znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie jutro będę mieć pewnie pokrywę więc kupię tą świetlówkę 1x 24 W i zamontuję wszystko oraz kupie roślinki , chciałbym zasłonić sprzęt jakąs większą i inne mniejsze bliżej kamieni, żeby ładnie współgrały ;)

 

Jutro podam parametry, gdy kupię testy 5in1 :)

 

Warto kupić jakieś dodatki , płyny , termometr napewno , cokolwiek - jutro jadę na zakupy i chcialbym za jednym zamachem kupić już wszystko oprocz rybek narazie ;)

Jakie roślinki do takiego podłoża ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam do przeczytania >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html <<<< tam wszystko pisze - takie podstawowe wskazówki jak to zrobić dobrze i niewielkim kosztem .

Sztuczne rośliny..to i plastikowe rybki by jakieś pasowało... może jakiś nurek...rekin z porcelany...chyba nie tędy droga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze to ma być żwirek a nie żwir do betoniarki ;) Frakcja 1-3 mm - kwarcowy albo grys bazaltowy do kupienia na składach kamienia naturalnego za grosze , albo odsiać przez odpowiednie sito żwirek rzeczny - ( dobrze się sprawdza skrzynka plastikowa na owoce) koszt kilka złotych na całe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja te żwirki kupowałem w sklepie zoologicznym sprzedawany jako "gotowy żwirek płukany akwarystyczny " , oraz ten zasugerował mi sprzedawca ( jako, sam powiedział, że ma taki i roślinki mu ładnie kwitną pod wodą na takim żwirku) . Więc teraz jestem w kropce. Jutro udam się na zakupy i pozmieniam to jednak na taki jaki mówisz. ;)

 

Regulamin 6.1. +1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wybiorę taką ilość żwiru żeby nie była przesadna a z tego co zostanie, wymyślę co zrobić ale tak, żeby nie było potrzeby tam nic sadzić. Natomiast wszędzie indziej piasek i tam roślinki ? :)

 

Czy może być taki piasek jak do terrarium ? ( Mam jeszcze jak miałem do terrarium )

Jest on płukany i wgl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep to miejsce do kupowania a nie miejsce do zdobywania wiedzy - jak sprzedawca zorientuje się że jesteś "zielony" to Cie będzie strugał tak długo jak portfel wytrzyma ;) Tak to wygląda , nie jesteś pierwszym ani ostatnim który kupił rzeczy które są do niczego nie potrzebne - tak zazwyczaj wygląda początek przygody z akwarystyką - niestety. Żeby mieć fajne akwarium potrzebna jest wiedza przede wszystkim, zasada jest taka - więcej wiesz - mniej wydasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" zasada jest taka - więcej wiesz - mniej wydasz :) " - nie zawsze się to sprawdza :D mi się zdaje że, im więcej człowiek wie tym więcej do wydania hehe:)

Jak to na początku ludzie robią, kupują najtańszy sprzęt żeby zaoszczędzić, później chcą większy baniak i już zdają sobie sprawę że sprzęt musi być porządny a co z tym idzie droższy :P

A jest jeszcze kwestia tego że, jak człowiek wie więcej to automatycznie chce więcej, czyli wydatki na kolejne akwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, u mnie sprawa wyglądała tak, że baniak miałem gdzieś w garażu, stał sobie i postanowiłem go jakoś zagospodarować.

Tak więc wyciągnałem go do pokoju, wyczyściłem, kupiłem filtr, grzałke, podłoże ( sami wiecie jak dobrze mi doradzono ) i chciałem posadzić roślinki a za jakiś czas wrzucić rybki i żeby się kręciło.

Dopiero teraz po tym jak mnie uświadomiliście, że popełniłem bląd, trzeba go naprawić :) - Trudno .

Jutro kupie piasek taki jak zaproponowaliście, do tego wezmę roślinki.

Jak wszystko zrobię dodam zdjęcie czy takie podłoże już może być :)

 

Ostatnie pytanie - Czy to podłoże które już mam, mimo tego, że dodam piasek dla rozwoju roślin mogę jakoś wykorzystać i czy ew. żwir powinien być sprzodu czy z tyłu zbiornika ?

 

Wtedy mi doradzicie co jeszcze zmienić, żeby było ok .

Póki co dziękuje i życzę dobrej nocy . Do jutrzejszej zmiany ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" zasada jest taka - więcej wiesz - mniej wydasz :) " - nie zawsze się to sprawdza :D mi się zdaje że, im więcej człowiek wie tym więcej do wydania hehe:)

Jak to na początku ludzie robią, kupują najtańszy sprzęt żeby zaoszczędzić, później chcą większy baniak i już zdają sobie sprawę że sprzęt musi być porządny a co z tym idzie droższy :P

A jest jeszcze kwestia tego że, jak człowiek wie więcej to automatycznie chce więcej, czyli wydatki na kolejne akwa :D

To wygląda tak jak starzy Niemcy mówią - "kto tanio kupuje kupuje dwa razy" - jest w tym dużo prawdy - wtedy faktycznie okazuje się że akwarystyka to drogie hobby np: standard na początek akwarium z pokrywą która w najtańszej wersji kosztuje bebechy ale np belka oświetleniowa kosztuje 70zł więcej niż pokrywa --->> kupujemy pokrywę . Tylko że za chwilę okazuje się ze światło nadaje się do poważnej przeróbki która będzie nas kosztowała 120 złotych - efekt jest taki że mamy tandetną pokrywę przy której się orobimy pół dnia (o ile nic nie spieprzymy) i kosztuje nas więcej niż przyzwoita belka :D .

Mam przykład kolegę który poszedł tzw "po bandzie" i wydal na akwarium duuuużo...najwyższa półka - za samo podłoże zapłacił blisko 5 tys złotych...wypas , po czterech miesiącach czytania mojego rodzimego forum , drapiąc się nerwowo po głowie doszedł do wniosku że zakup był bez sensu - dokładnie takie same efekty można uzyskać na podłożu które da rady zrobić za 100złotych , mało tego ,to tańsze okazuje sie być jeszcze bardziej uniwersalne - można trzymać ryby które będą nawet próbowały kopać - nic się strasznego nie stanie.

Tak więc z jednej strony okazuje się że szkłem d...y nie podetrze a z drugiej że można zaoszczędzić spore kwoty. Dlatego wiedza jest nieodzowna .

Co pozostałych kwestii...Moje powiedzenie jest takie...akwarystyka to choroba postępująca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc mogę zostawić ten żwirek w akwarium ale nie sadzić nic na nim a wyznaczyć osobne miejsca z ziemią ogrodową i na to posadzić roślinki ? Szkoda mi trochę już tego żwirku który mam a też jakoś brzydki nie jest jak na początkowe akwarium :)

 

Ja mam żwirek rzeczny 3-5mm (gorsze to kosztuje) + pod niego substrat (ja mam Florapol firmy JBL, z tego co pamiętam kosztował coś ok 19 zł ale jest napisane, że wystarcza na 3lata). Mam też plaże oddzieloną łupkiem kwarcowym. Z tyłu akwarium jest usypana jakby górka (5-6 cm)na której rosną rośliny, z przodu jest mniej żwirku, nie ma tam roślin (oprócz "trawki" która sobie daje tam radę) dlatego nie dawałam substratu.

 

Wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej, wszystko ładnie rośnie więc mogę polecić takie rozwiązanie.

 

Korzenie roślin muszą "oddychać" na pisaku Ci nie urosną. Warto tez podawać rano co2.

 

p.s. grzałkę ustaw na drugiej stronie akwarium niż filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...