Skocz do zawartości

Problemy z Neonami Innesa


Jarus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem z rybkami z gatunku Neon Innesa.

Mam je od początku istnienia pierwszego baniaka (około 1,5 roku). Najpierw na niektórych pojawiły się pojedyncze białe WYSTAJĄCE kropki - jak gdyby cysty na ciele ryby.

 

Wygląda to tak jak na zdjęciach poniżej (z poniższych tylko jedna fotka jest moja):

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Kropki znikały regularnie i pojawiały się na niektórych sztukach co kilka miesięcy. Problem tego typu zgłaszało sporo osób na różnych forach.

Zauważyłem też osobniki z takimi pojedynczymi krostami w dwóch sklepach zoologicznych w Poznaniu (!!). Żadna z ryb mających krostkę nie padła. Po prostu po jakimś czasie kropka znikała a na rybie zostawało zgrubienie/deformacja w tym miejscu.

 

Teraz z kolei, pojawił się problem utrzymywania przez Neony poziomu. Zaczęły im uciekać ogony go góry - jak gdyby miały problemy z pęcherzem pławnym. Po jakimś czasie ryba zaczyna pływać już całkiem w pionie przy powierzchni i w końcu pada. Podobny problem z poziomem opisuje kolega Marian Lesson o wątku: dziwne-zachowujacy-sie-neon-innesa-film-t57814.html

 

Mój filmik (HD) można obejrzeć tu:

 

 

Problem widać na najwyższej sztuce przez pierwsze 20 sekund filmu oraz od 30 sekundy na prawym osobniku.

 

Od razu napisze: ryby wpuszczone do dojrzałego zbiornika metodą kropelkową (jakieś 2godz), NO2 i NH3/4 zawsze zerowe, no3 kontrolowane, filtracja kubeł JBL'a, regularne podmiany. Problem dotyczył neonów w baniaku 63 a obecnie 112l. Inne ryby zdrowe, żadnych problemów - zbiornik nie przerybiony.

Neony normalnie jedzą (płatki, żywy, mrożony, głodówka) od czasu do czasu poganiają się 'w kółeczkach'.

Z 12 sztuk przez 4 miesiące zostało mi 6.

 

Parametry wody:

 

Ph: 6,5 - 7.0

Gh: 14

KH: 7

Temperatura: 25 stopni.

 

Szkoda mi tych ryb bo są ładne (przykro tylko że tak ciężko je doprowadzić do tarła), ale coś mi się zdaje że trzeba będzie się z tym gatunkiem rozstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ospa. Wiem, jak wygląda ospa.

 

Wahań PH nie mam, ale ciężko mi jednoznacznie określić wynik ph więc napisałem przedział. Napisałem że podmiany robię regularnie co tydzień.

 

ps. Teraz zauważyłem że ta pierwsza ryba na filmiku ma coś z nasadą ogona. Jest uszkodzona. Inne nie miały nic takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny przypadek z jednym neonem w moim akwarium, niestety nie mam dobrych wiadomości-2 dni później padł. Nie chciałbym się wypowiadać tutaj w sposób arbitralny, bo niewykluczone, że się myle, jednak moim zdaniem ta ryba wygląda na starą i w wyniku starości zdycha. Tak przynajmniej skojarzyło mi się na podstawie obserwacji mojego osobnika. Przeszukałem też spis chorób i niestety nie znalazłem nic pasującego, co też uprawdopodabnia mój wcześniejszy wniosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...