Skocz do zawartości

[112] Celuję w Azję aktualne str. 4


karwos00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Data założenia - 5.04.2013 1:00 w nocy :)
Baniak :112l (80x35x40)
Pokrywa Standard Wromak
Oświetlenie : T8 2x18W + LED - 90 sztuk na taśmie (2 kawałki po 75cm).
Podłoże - SERA Floredepot 2.4kg + piasek do piaskownic z OBI 20kg (ale to za mało i będę musiał chyba dołożyć.
Dodatki - 2 kokosy
Kamienie: łupki czarne
Korzenie - 2 sztuki
Filtr - HW 302 wkłady - 1wata SERA+ceramika+ wata SERA (nie mam nic innego w tej chwili więc do czasu zakupu innego do ceramiki nie ma wyjścia (mam zeolit i węgiel ale póki co nie potrzebne)
Deszczownica na całej szerokości 10cm pod powierzchnią wyloty skierowane 45st w górę.
Skimer - przedłużony ale muszę założyć prefiltr ograniczający przepływ dołem bo praktycznie od góry nic nie ciągnie - ale wyregulowany na suwni - podąża za taflą
Grzałka Aquael 150W. Temperatura 26st.

Rośliny - 3 rodzaje Cryptocoryny:
Wendtii Wsinber
Becetti
aponogetifolia

Poszukuje dalej azjatyckich żeby to porządnie obsadzić ale ciężko cokolwiek z azji znaleźć w mieście

2 pierwsze są w stanie słabym = takie mamy sklepy w Suwałkach.

Obsada - w planie za 3-4 tygodnie.

Część kamieni pewnie zniknie bo są tam tylko by przytrzymać korzenie - delikatnie chcą się unosić ale pewnie w tydzień juz będzie ok.

Jakość zdjęć niestety nie powala - mój aparat się coś psuje.

Dojrzewa - dzisiaj się pierwotniaki pojawiły - chyba że to jakieś zmętnienie od korzeni czy kokosów.

Proszę o opinie sugestie. Uprzedzam że chcę to zazielenić ale na części muszę sadzenie podzielić bo w Suwałkach nawet mchu jawajskiego nie można znaleźć - w ostateczności będę ratował się Allegro.

post-17157-13685174252958_thumb.jpg

post-17157-13685174253293_thumb.jpg

post-17157-13685174253631_thumb.jpg

post-17157-13685174253949_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się bardzo fajnie. Co do roślin to nie bój się zamawiać na necie, pewnie wyjdzie dużo taniej niż w sklepie. Postaraj się wybrać jakiegoś sprzedawcę, który sprzedażą roślin zajmuje się profesjonalnie, wtedy rośliny są bardzo dobrze zapakowane i podczas wysyłki nic im się nie dzieje (2x w tą zimę zamawiałem rośliny przy dużych mrozach). Rośliny po wyciągnięciu z paczki były u mnie w świetnym stanie i wszystkie się przyjęły. Odradzam też kupowanie gotowych zestawów np. 15 gatunków roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej roślinek i będzie dobrze. Tylko czekać, aż wszystko się ładnie rozrośnie. Co do zakupu roślin przez internet to osobiście nie praktykowałem ale myślę, że to dobry pomysł. Należy tylko znaleźć dobrego sprzedawcę, który podchodzi do sprawy profesjonalnie. Może ktoś z forumowiczów poleci Ci sprzedawcę od którego kupował/ kupuje rośliny i nie ma większych uwag co do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek - 9.99 w obi - polecono mi go właśnie tutaj. Ma atest PZH a płukanie to kilka razy w misce - co prawda czasami zdarza się grudka gliny - ale nawet jakby została to biedy by nie było.

 

Tło - papier do pakowania na poczcie - 1,2x1,2m pognieciony i doprowadzony do wymiarów 80x40 - rozwałkowany (oczywiście wcześniej pomalowany farbą plakatówką - moje 3 i 2 letnie dzieci się tym zajęły dla zabawy - z tyłu sklejone taśmą dokładnie żeby woda spływała i nie moczyła papieru gdyby coś pociekło itp.

 

Roślinki kompletuje właśnie na Allegro - użytkownik artsyl1 - może ktoś już zamawiał i ma jakąś opinię. Wybieram wszystko co Azjatyckie więc nie będzie żadnych efektownych - taiwan i Fontinalis moss, blyxa japonica, Eusteralis narrow, Wallisneria asiatica, Microsorium windelow.

 

Przerobiony skimmer od HW 302 spełnił w 15 min swoją rolę. Zmniejszę trochę ciąg górą żeby już pracował w normalnym spokojnym trybie. Chociaż teraz zauważyłem że przy bujaniu tafli potrafi zaciągnąć powietrze i od razu sam się odpowietrza napowietrzając dodatkowo wodę - ale sam filtr podczas tego pracuje całkowicie cicho.

 

Zdjęcie całości - w nocy pewnie wyjdą dużo lepiej, jednak wczoraj pojawiły się pierwotniaki - dzisiaj jeszcze trochę zamleczyły wodę.

 

Wodę mam bardzo twardą więc co kilka dni będę dolewał gotowanej (w kranie mam kh16, gh24) aż zainstaluje RO.

 

Kamienie wyjmę podczas sadzenia roślinek - do tego momentu pewnie już będą tonąć bezwarunkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki zakupione:

5 x Vallisneria asiatica

5 x MECH Java Moss

1 x Microsorium pteropus Windelov

4 x Blyxa japonica

5 x Rotala Vietnam

 

Podpowiecie co gdzie najlepiej posadzić?? Teorię znam ale praktyka jednak jest pewniejsza. Czy przy takim zestawie bimbrownia jest potrzebna? Czy oświetlenie wystarczy?Sadzę za 2 dni.

 

Jakie testy polecicie - czy najlepiej cały zestaw ?? Ale oczywiście żeby nie zjadło mi to 300-500stów. Widziałem ?Zooleka zestaw za 130 - ale to najtaniej co znalazłem a często najtańsze jest najgorsze a średnie najlepsze :)

 

Właśnie zauważyłem takie coś na korzeniach - czy trzeba wyjmować i jeszcze raz gotować ??Czy inaczej się to usuwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze 3-4 tygodnie zanim coś tam zacznie pływać.

 

Aktualizacja 11.04.2013

 

Doszły:

 

Blyxa japonica

Microsorium Windelov

Rotala vietnam,

Valisaria asiatica

Java moss

 

Za tydzień jeszcze rotala Wallichi.

 

Podpowiedzcie czy zacząć nawozić minimalnymi dawkami micro żelaza itp. A moze już sole w minimalnych dawkach codziennych - póki nie mam testów. Niestety jako początkujący nie jestem w stanie zauważyć.

 

Część mniejszych Cryptocoryn gubi liście - bieleją i odpadają = ale nie wiem czy to po prosu efekt przesadzania z gęstego koszyka. Będę wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada planowana:

Rozbora klinowa - 10

Danio pewnie pręgowane - 10

Piskorek kuhli - 6

Kosiarki - 4-6 - ale tylko młode, małe - po podrośnięciu oddaje w dobre ręce

 

Oczywiście to za 3tyg - proszę też o sugestie co zmniejszyć, co zwiększyć a co wyrzucić. Ew jak zmodyfikować by zmieścił się haremik gurami.

 

Wodę chcę czystą by żonie się podobało - ale jeszcze muszę załatwić coś pływającego po tafli z roślinek z Azji - jednak nie mogę znaleźć.

 

Do tego jeszcze jakiś mały trawniczek i krewetki - jakie też prosiłbym o poradę.

 

Aktualizacja 13.04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celujesz w Azje.

 

Mały quiz: co łączy Kim Dzong Il'a, Saddama Husajna i Stalina? Pomijając dyktatorskie zapędy - to że pochodzili z Azji. Podobni? Dwóch miało wąsy, ale na tym podobieństwa się kończą. Widzisz do czego zmierzam? Azja to nie biotop, tak samo jak biotopem nie jest Eurazja. 1/4 lądowej części ziemi nie jest biotopem. Doceniam poszukiwanie roślinek mających miejsce pochodzenia "Azja" - ale to raczej sztuka dla sztuki.

 

Najbardziej biotopowy jest filtr. Chiński. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczałem to już wcześniej - Nie będzie to rzeka w tajlandii czy coś takiego - na takie coś przyjdzie jeszcze czas - ale skoro takie porównania to skopiuj ten post do 99 % innych tematów w tym dziale - będzie pasowało a postów z 10 000 zrobi się trochę więcej.

 

A już w temacie - doszła Rotala Wallichi - 30min temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liście właśnie poszukuję - żeby były bardziej zdrowe niż te w parkach z psimi kupami :) Mam nadzieje że mi piskorki nie będą wykopywać podłoże Floredepot . Jak coś zauważę dosypie z 5kg piasku tu i ówdzie.

 

Czy krewetki red fire mozna będzie wpuścić 23.04 skoro start był 5.04. Będę miał możliwość zakupu - co prawda wybór słaby bo tylko amano, fire red i yellow ale z rozmnażaniem ammano jest większy kłopot a fire raczej nie ma z tym kłopotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same mniejsze - piskorek, razbora klinowa lub galaxy lub espei, i coś jeszcze - miało być danio ale nie wiem czy 26-27st to nie za ciepło dla nich. A jeżeli chodzi o rozmnożenie RC - w sumie to po to miałoby być - małe jako pokarm - w końcu w przyrodzie już tak jest że ktoś ginie żeby ktoś mógł żyć, a jak się jakiś odchowa to tym lepiej - znaczy że silny i cwany, a Darwin się nie mylił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...