Skocz do zawartości

Bimbrownia / zacier / oddychanie ryb.


benitto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czytałem chyba juz wszystkie tematy dotyczące własnoręcznie zrobionej bimbrowni i jak głupi byłem, nadal jestem...

 

zbiornik: 54 litry profilowane

oświetlenie: T8 - 15W Daylight 6500K / 560Lum JUWEL (odbłyśnik) + 1 taśma 300 led 5050 IP65 (zimna 4400lm, ciepła 4000lm - 50/50)

grzałka - 75W Aquael

filtr: Unifiltr 500 Aquael bez doprowadzonego wężyka z powietrzem z zewnątrz

2 x korzeń

flora: różne, których nazw nie znam -> foto

post-17075-1368517424545_thumb.jpg

fauna:

2 x żałobniczka (para)

Danio x 6

gupik x 6 (samiec), x 3 (samica) + młode

neon inesa x 8

zbrojnik niebieski x 1 (wiem, ze duzy, ale nie mam go komu oddać, a szkód robom nie robi)

otosek x 2

krewetki red cherry x 1

krewetki amano x 3

 

Woda:

NO3 - 50

NO2 - 0

GH - 14

KH - 8

pH - 7

Cl2 - 0

Testy JBL EasyTest 6 in 1

 

Zacier:

1l woda + 400gr cukru + ca.12gr drożdże w proszku / 1l woda filtracyjna -> dyfuzor szklany ze spiekiem ceramicznym Opti-Glass.

Daje okolo 3 bąbli w butelce filtracyjnej na sekunde. (ciężko uchwycić bąbelki, ale tak to wygląda)

post-17075-13685174246783_thumb.jpg

Strumien wody z filtra rozprowadza bąbelki po zbiorniku, lecz oczywiście część ucieka na powierzchnie.

post-17075-13685174246151_thumb.jpg

 

PROBLEM:

Gupiki i Danio pływają przy lustrze wody.

Żałobniczki okupują raczej srodek, ale szybko oddychają.

Neonki pływają spokojnie i szybko oddychają.

Krewetki są troche aktywniejsze.

 

Jedni twierdzą, iż przy tej recepturze zacieru rybkom nic się nie stanie, ale widzę jak się skubańce męczą.

Czy źle dobrałem zacier? Czy może nie są przyzwyczajone??

Bimbrownia wystartowała dziś i zaczęła działać po kilku minutach.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ruch tafli wody jest?

Jest zdecydowanie. Dodatkowo ustawiłem filtr pod lekkim kątem, aby mocniej wzburzał wodę.

 

W obawie o zdrowie rybek, odlałem połowę zacieru i uzupełniłem wodę.

Teraz w butelce filtrującej mam około 1 bąbla na sekundę.

 

A możę one muszą się przyzwyczaić do nowych warunków? Błedny kierunek myślenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej bąbli. Włóż bimbrownię do zimnej wody. To spowolni pracę drożdży. Ustaw falowanie powierzchni wody. Mam podobne akwa do twojego i nie mam problemu. 2 bąble na 5 sekund.

A jaką masz temperaturę wody? W zimnej wodzie CO2 lepiej się rozpuszcza. Może wystarczy podnieść o 1-2 stopnie o ile nie jest zbyt wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem na pewno jest obsada, ale co do samej bimbrowni to pokombinuj z zacierem, tzn. mniej/więcej drożdży, różne ilości cukru, ale zacząłbym od drożdży, bo 3 bąble na sekundę to w 220l akwarium mi wystarcza, a tu podejrzewam że po prostu jest za dużo + przerybienie, rośliny marne i małe jeszcze, więc łatwo o braki tlenu przy tak dużej ilości CO2, :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na weekend umieściłem butelki w wiadrze z zimną wodą i troche pomogło.

Teraz po ich wyjęciu bimbrownia daje jakieś 1 mały bąbel na sekundę, co dalej przekazuję mgiełke z dyfuzora, ale rybki się uspokoiły.

Co zauważyłem, to kilka roślin urosło o jakies 20-30% przez te 3 dni.

 

Dzięki za pomoc Panie i Panowie. Dam znać gdyby coś się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po co kombinować z mało estetycznymi wiadrami w pokoju. Dasz mniej drożdży albo cukru, to cały proces będzie krócej trwał. ;)

Wystarczy podnieść dyfuzor i już mniej co2 się rozpuści. ;)

Ja bym kombinował z dzwonem. Zapewnia to stałą identyczną dawkę co2. Jedynie trzeba pokombinować z jego średnicą. Nadmiar wypływa wielkim "bąblem". Ot i problem rozwiązany.

 

P.s.

Obsada faktycznie nie najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...