Skocz do zawartości

akwa z paletkami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowym uzytkownikiem tego forum, lecz chcialbym sie tutaj zadomowic , pomoc innym uzytkownikom jak bede w stanie oraz chcialbym aby pomoc rowniez byla udzielana mi :) .

Nie chce sie rozpisywac lecz mam pytania w stosunku do akwarium z paletkami.

Zakupilem sobie akwarium 120l do niego FILTR WEWNETRZNY UV !!! UNIFILTER 500 UV - AQUAEL grzalke rowniez z AQUAEL 100W roslinki zywe oraz jak wiadomo rybki.

Co do rybek :

posiadam 5 neonkow 5 Danio pregowane 2 male glonojady 1 skalara 1 guramina oraz 1 mieczyk ( pojedyncze poniewaz nie wiem z jakich przyczyn mi rybki zdechly ) oraz 3 paletki.

Mam problem z woda oraz osadem na spodzie mojego akwa.

Na spodzie zbiera sie zbyt duzo odpadow od jedzenia a uwazam ze dokarmiam ich nawet zbyt malo.... woda nie jest zbytnio czysta probowalem rowniez zbic ph bo mam twarda wode a wiem ze paletki potrzebuja rowniez odpowiednia twardosc wody oraz temp . Aktualna temperatura ktora utrzymuje wynosi 27 stopni.

Mam dylemat nad tym czy moje paletki odpowiednio sie odzywiaja... widze jak skubia i jedza.... kupuje odpowiednie witaminy dla nich oraz serca wolowe/indycze lecz nie jestem pewny czy 2x dziennie karmienie moich ryb jest wystarczalne.... jezeli widze ze jednak na spodzie akwarium pozostaje niezly ze tak to nazwe syf....

Na poczatku podejzewalem ze woda jest taka metna ze zalapalem pierwotniaki.. wiec kupilem filter z UV poniewaz UV jest najlepszym sposobem na bakterie , glony i inne choroby jak sami wiecie.

Rowniez zastanawiam sie nad pzobyciem innych tych ryb i pozostawieniu samych paletek oraz dokupieniu jeszcze 3 tak zeby bylo 6 , mysle ze do 120l nie jest to za duzo nie za malo . Co o tym myslicie ? z jednej strony szkoda tamtych ryb.

Chcialbym aby moja woda byla krystaliczna niz jest teraz co musialbym zrobic .... ?

Co do roslin uzywam CO2 w plynie widze rowniez jak moje roslinki fajnie i szybko sie rozrastaja .

Nie jestem tez az tak poczatkujacym z akwa ... kiedys mialem takie jeszcze mniejsze akwarium zeby sprawdzic co i jak i z czasem wciagnelo mnie to bardziej :) z czasem pewnie przezuce sie na jeszcze wieksze tylko kwestia jak z tymi rybkami funkcjonowac tak aby nie bylo zle..... narazie mam paletki miesiac czasu od zakupu wiec moim zdaniem zadomowily sie u mnie poniewaz jedza i plywaja swobodnie lecz glownie ( jak to paletki ) wiekszosc czasu spedzaja w rogach.

Dziekuje za udzielenie mi jakiejkolwiek pomocy i pozdrawiam.

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1. masz za małe akwarium na paletki,

po 2. nie masz kompletnie wiedzy o paletkach, bo gdybyś choć trochę o nich poczytał to dowiedziałbyś się, że mają obfitą przemianę materii i zaleca się trzymanie paletek w akwariach "sterylnych"(paletki mnie kompletnie nie interesują, a o tym wiem).

po 3. nie dziw się, że padają Ci ryby jak masz tyle "syfu" na dnie.

Podsumowując, to paletki masz do oddania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej. Szkoda tych paletek. Dużo za mały litraż. Masz małe szczurki, poczytaj do jakich rozmiarów one rosną.

112 L dla paletek to może być sterylniak do leczenia lub tarliskowe.

Następna sprawa zdrowe paletki nie siedzą po rogach. Twoje są chore jak się chowają. Mają zapewne "bogate życie wewnętrzne". Moje były chore teraz już jedzą z ręki. Zależy z której strony akwarium jestem to stoją przy szybie i sie patrzą. :) Radzę zaopatrzyć się w mikroskop, nawet ten najtańszy.

wiec kupilem filter z UV poniewaz UV jest najlepszym sposobem na bakterie , glony i inne choroby jak sami wiecie.

Nie prawda. :)

 

i zaleca się trzymanie paletek w akwariach "sterylnych"

Tu się totalnie nie zgodzę.

 

narazie mam paletki miesiac czasu od zakupu wiec moim zdaniem zadomowily sie u mnie poniewaz jedza i plywaja swobodnie lecz glownie ( jak to paletki ) wiekszosc czasu spedzaja w rogach.

Też napoczątku myślałem, że tak ma być... Prawda okazała się inna i tragiczna (straciłem połowę obsady).

No ale to nie dział "choroby".

Wszystkie UV powyłączaj. Nie robią one nic dobrego, niszczą i te dobre bakterie i te złe.

Zakwit pierwotniaków, mętnienie wody itd. może być spowodowane złym prowadzeniem akwarium.

Podmiany, dojrzewanie, przekarmianie, nieodpowiednie wkłady w filtrze itd... Temat rzeka.

Polecam --> jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za wyczerpujace odpowiedzi widze ze jednak totalnie nie mam pojecia co do paletek.... lecz pisalem ze siedza po rogach glownie... przy grzalce glownie jak widocznie... ale widze ze juz nie istotne to jest.... nie zeby caly czas tam siedzialy plyawja rowniez swobodnie jak pisalem . Co do akwa sprzedawca rowniez sie pytal " kiedy zmieniam akwa na wiekszy" z jednej strony chcialbym miec duzy i same paletki sprobowac lecz nie mam miejsca az tyle w pokoju na nie poniewaz jeszcze mieszkam z rodzicami a pracuje za granica na wlasne mieszkanie i opiero cos bym wiekszego planowal zakupic.

Wiadomo jak tak zwany nawet nie "amator" co do akwarystyki myslalem ze niektore tematy co do paletek troszke mnie podszkola.

Jak widac w awatarze tak i teraz nawet paletki plywaja najczesciej kolo korzenia lecz wiadmo trzymaja sie razem oraz uwazam ze siedza w tym rogu przy grzalce poniewaz mialem problem z temperatura wczesniej ... upilem wadliwa grzalke i musialem wymienic . A one wiadomo siedzialy tam poniewaz bylo im zimno a przy grzalce bylo najcieplej.

Oczywiscie zapoznam sie z tematyka ta do ktorej mnie skierowaliscie i juz wiecej nie bede dopytywal o przekarmianiu itd akwa tutaj.

Mialem rozne pytania zwiazane z prowadzeinem mojego akwa a wolalem to umiescic w jednym temacie niz w paru ( wiadomo zapewne znalazlbym wiekszosc ktora mnie interesuje w opcji "szukaj" ).

Wiem ze paletki rowniez osiagaja wieksze rozmiary ale podejrzewam ze akuratnie moje juz nie podrosna ^^ ( popatrzcie na awatar tam macie akurat te 3 )

Po 1. masz za małe akwarium na paletki,

po 2. nie masz kompletnie wiedzy o paletkach, bo gdybyś choć trochę o nich poczytał to dowiedziałbyś się, że mają obfitą przemianę materii i zaleca się trzymanie paletek w akwariach "sterylnych"(paletki mnie kompletnie nie interesują, a o tym wiem).

po 3. nie dziw się, że padają Ci ryby jak masz tyle "syfu" na dnie.

Podsumowując, to paletki masz do oddania.

Co do 1 zgodze sie ale mala ilosc paletek majac dobre warunki w akwa mysle ze nie bylaby zlym wyborem w tym ze z czasem powiekszyc chcialbym awkarium

co do 2 akwarium sterylne.... wiem widzialem w sklepac i czytalem.... ale widocznie za malo. Teraz widze ze jednak paletki wola srodowisko bez roslin czyli jakbym chcial je "sprobowac same hodowac to musialbym wszystkich roslin sie pozbyc i ryb pozostawiajac sam korzen i paletki , w tym podmieniac czasami czesciowo wode .

co do 3 . Syf no wlasnie ... myslalem nad zakupem odmulacza i codziennie zbieraniu tego z dna .... lecz teraz to totalnie nie wiem czy jest dobry pomysl zaczac to od poczatku z paletkami.... bo jednak chcialbym pozostac przy nich wiadomo nie zwieksze ilosci paletek bo to za male akwa dla nich.

 

Piszesz paletki do oddania ... po 1 nie przyjma po 2 szkoda mi ich :) a po 3 jestem uparty i nie wazne jakim kosztem pieniedzy jestem w stanie zrobic wszystko aby miec odpowiednie warunki dla nich tylko poprostu potrzebowalbym porad.

 

 

 

 

Co do pytan z regulaminu odrazu odpowiadam :)

1.Pytanie zadalem wiec pozostaje kwestia dodania zdjeciaDołączona grafika

2.szerokosc=82cm wysokosc 40cm

3.Polamp 18 W x2

4.Akwarium fukcjonuje od 2 miesiecy, Posiadalem wczesniej mniejsze akwarium ktore fukcjonowalo pare lat.

5.Wode podmieniam czesciowo raz na tydzien po 10l parametry : pH 7,6 KH 6 GH 7

6. Witaminy Aquael Discus Vit , Aquacid minus, Aquacid plant, CMF

7.Kupilem ostatnio filtr z UV o mocy 500UV

8.Przesadzam rosliny wtedy kiedy widze ze malo maja miejsca , co odmulania dna ... niestety wgl... ale chce kupic odmulacz, czyszczenie szyb 2x w tygodniu ( mam czyscik magnetyczny)

9. grzalka z termo temp 27 stopni

10.wgl

11.Carbo aqua art stosuje 2wcisniecia dozownika na moje akwarium na dzien (preparat pisze 1 wcisniecie dozownika na 50l )

12.5neonkow 5 danio pregowane 1 mieczyk 1 guramin 1 skalar 2 glonojady 3 paletki

13.Ludwigia repens,hygrophila difformis, hydrocotyle tripartita,hygrophila polysperma, hygrophila corymbosa stricta, byly to wyslane szczepki w bardzo dobrym stanie i bardzo dobrze sie howaja jak na dzien dzisiejszy.

14.piasek

15.FILTR WEWNETRZNY UV !!! UNIFILTER 500 UV - AQUAEL

16.2x dziennie rano i wieczorem . karmie je zwyklym pokarmem dla ryb , serca wolowe/indycze(po 2 kostki rano i 2 kostki wieczorem) oraz witaminy Aquael Discus Vit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz obsadę lub do paletek kup zbiornik ze 450 litrów ale dopiero gdy zdobędziesz odpowiedni zasób wiedzy o nich. Samo ph masz też dla nich za wysokie (zależy jeszcze w jakiej wodzie trzymał je sprzedawca), poza tym paletek nie karmi się sercami chyba że chcesz mieć tuczone fusy z obciążoną wątrobą.

 

Jak już zdecydujesz się na obsadę to zmień ten filtr bo po prostu nie daje rady. Ja mam obecnie w 112 litrach aquael turbo 500, ale zmieniłem gąbkę na gęstą i większą, oraz zewnętrzny jbl e901. Woda - kryształ, mimo że mam spore przerybienie brudzącym towarzystwem. Nie odmulam, cyrkulacja robi swoje :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz obsadę lub do paletek kup zbiornik ze 450 litrów ale dopiero gdy zdobędziesz odpowiedni zasób wiedzy o nich. Samo ph masz też dla nich za wysokie (zależy jeszcze w jakiej wodzie trzymał je sprzedawca), poza tym paletek nie karmi się sercami chyba że chcesz mieć tuczone fusy z obciążoną wątrobą.

 

Jak już zdecydujesz się na obsadę to zmień ten filtr bo po prostu nie daje rady. Ja mam obecnie w 112 litrach aquael turbo 500, ale zmieniłem gąbkę na gęstą i większą, oraz zewnętrzny jbl e901. Woda - kryształ, mimo że mam spore przerybienie brudzącym towarzystwem. Nie odmulam, cyrkulacja robi swoje :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

mam taki sam filter rowniez ale jakos nie spelnial moich oczekiwan ... malo cos filtrowal i wnioskuje ze ten co mam aktuanie jest o niebo lepszy niz ten poprzedni...co do zewnetrzego... do takiego malego akwa zewnetrzny ?oO

 

Regulamin 6.1. Upominam ostatni raz za następny taki post będzie "bonus". Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zależy Ci na czystej wodzie? :)

 

W każdym akwarium wskazana jest nadfiltracja. Tak w ogóle to możesz sprzedać paletki (o ile są zdrowe) i kupić używkę e900 albo jakiegoś eheima z serii classic (np. 2215), podpiąć deszczownicę by nie robił pralki w zbiorniku i możesz cieszyć się krystalicznie przejrzystą wodą. Wymienione kubełki można wyhaczyć na aukcjach za 100-120zł, więc bez dramatu a jeśli będzie kasa z paletek to jesteś w domu :)

 

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin 6.1. Upominam ostatni raz za następny taki post będzie "bonus". Mapet

Mapet nie wiem dokladnie o co Ci chodzi.... gramatyka jest ok ... nie popelniam bledow ortograficznych.... czy styl pisania uwazam za stosowny..."6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. " Zla poprawnosc w mojej odpowiedzi nie uwazam za niestosowna a co do ortografii akuratnie nie widze rowniez bledow ortograficznych...

 

Wnioskujac narazie dalej.... nie uwierzycie co dzisiaj spostrzeglem rano na filtrze.....

Dołączona grafika

 

Caly czas plywaja kolo tego te 2 paletki :) nie wiem czy to mozliwe zeby w takich warunkach " ekstremalnych" byla mozliwosc aby zlozyly ikre ? jezeli to jest ikra.... bo narazie nie ruszam tego i spogladam co jakis czas czy przybiera czy poprostu zanika.

Na poczatku myslalem ze to moga byc jakies odpady i to wciaga ale tak po glebszym przygladnieciu sie mozna powiedziec ze nie jestem pewny jednak czy to moze byc ten tak zwany "syf" :lol:

Mapet. co do Ciebie wiem ze jestes Moderatorem forum i dbasz o czystosc , kulture oraz gramatyke co do forum ... bylem kiedys na podobnym miejscu na forach zwiazanych z konsolami ktorymi sie kiedys interesowalem. bylem moderatorem i uplouderem przerabialem konsole itd. Wiem ze najwazniejsza jest harmonia i aby wszystko mialo swoje miejsce i ladowalo tam gdzie powinno, a tematy nowych uzytkownikow ktorzy moga zrobic niezle zamotanie i "balagan " na forum potrafia byc zamieszczane tam gdzie nie powinno. Czytalem regulamin , zuwazylem Topic zwiazana z pomoca dla poczatkujacych wiec wolalem tutaj napisac swoj temat i go kontynowac a nie rozpisywac sie w paru tematach zwiazanych na temat tego co sie akuratnie dzieje poniewaz uwazam to za niepotrzebne . Jeden temat nie robi zamieszania ani balaganu na forum oraz panuje tutaj bardzo mila atmosfera, niespodziewalem sie ze tak szybko dostane rady od uzytkownikow co mi bardzo pomoglo nad mysleniem co zrobic z aktualnym stanem mojego akwarium jak sie przygotowac itd. Ciesze sie ze tutaj tak jest i mam nadzieje ze nic sie nie zmieni , zas nie wiem skad masz do mnie takie pretensje zwiazane z regulaminem. Mozesz odpisac na PM tam mozemy przedyskotowac oraz bede wiedzial konkretnie co poprawic w moich odpowiedziach :)

dziekuje wszystkim i pozdrawiam

 

Na forum obowiązuje używanie polskich znaków. Zdania zaczynamy z wielkiej litery.

Wolisz żebym Ci napisał: "zrob mi laske" czy "zrób mi łaskę i zacznij używać polskich znaków". I nie mam żadnych pretensji.

Następnym razem takie "wypracowania" na pw poproszę abyś sam nie zaśmiecał Swojego tematu. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...