Skocz do zawartości

Kurz / pył w akwarium?


hipahipa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem tu jak i w akwarystyce zupełnie nowa, także na początek witam wszystkich.

 

Moja przygoda z akwarystyką zaczęła się tydzień temu. Akwarium wraz z osprzętem i obsadą zostało przywiezione od znajomych, którzy z powodu wyjazdu musieli się go pozbyć. Oczywiście przed tą operację poczytałam to forum i robiłam wszystko według instrukcji dotyczących przenoszenia akwarium. Tak więc wszystko z wodą z akwarium było popakowane w worki, duża ilość wody zlana do baniaków i także przywieziona. Po przywiezieniu tylko podłoże zostało trochę przepłukane i włożone z powrotem do akwarium, włożyłam też wszystkie korzenie, rośliny, grzałkę i filtr. Dolałam brakująca wodę, która była odstana ponad 24h z dodatkowo dolanym uzdatniaczem Tropicala. I w sumie od początku unosił się taki jakby pył/kurz. Myślałam, że to osiądzie ale niestety do tej pory niewiele się zmieniło. Kurz ten pływa po całym akwarium i osiada na roślinach (wyglądają jakby były brudne). Dodam zdjęcia ale wydaje mi się, że mało jest to widać. Dzisiaj do filtra włożyłam gazę i trochę tego kurzu wyłapała ale ogólna ilość moim zdaniem się nie zmniejsza.

 

Co do samego akwarium, to ma 60 litrów, pokrywa z oświetleniem 1X18w, grzałka 75w, filtr aquael fan-1 i od wczoraj jeszcze mini, podłoże piasek pomieszany ze żwirkiem. Rośliny widoczne na zdjęciach: duży korzeń z mchem, pięć trawo-podobnych roślinek (nie wiem co to) i trzy roślinki liściaste (niestety też nie wiem, co to). Co do obsady: 4 kiryski pstre, 8 żałobniczek, kardynałek, hokejówka i glonojad (prawdopodobnie do wydania jak jeszcze trochę podrośnie), a jutro mają przyjechać krewetki red cherry. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tego kurzu bo bardzo źle to wizualnie wygląda, a nie jestem pewna czy nie jest to jakiś większy problem niż tylko jakieś zanieczyszczenia.

 

P.s.: Dziś jeszcze dodatkowo zrobiłam wymianę 13-14 litrów wody, w trakcie której korzeń z mchem wypłukałam w starej wodzie. I wszystko wyglądało zdecydowanie lepiej, ale tylko przez pierwszą godzinę. Później wszystko wróciło do stanu, widocznego na zdjęciach.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Zdjęcia są dużo lepszej jakości mogę je wstawić na jakiś serwer zewnętrzny bo tu musiałam je zmniejszyć mocno. A czy te krasnorosty tak pływają jak kurz? Bo jak uderzę roślinkę to to z powrotem pływa. I co z nimi mogę zrobić?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze cztery zdjęcia to te same co w pierwszym poście. Potem jest filmik. A kolejne dwa zdjęcia są po nakręceniu tego filmu, widać na nich, że korzeń i roślinka wyglądają lepiej. Ogólnie ten osad na liściach roślinki jest śliski nie wiem czy to ważne. https://picasaweb.google.com/105701825608118374044/2Kwietnia2013?authuser=0&authkey=Gv1sRgCM6pjevzjpLPQg&feat=directlink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływa taki pyłek jasny. Ta gaza w filtrze już też go przestała zatrzymywać bo na początku gaza co godzinę była bardzo brudna a teraz tylko trochę. A to jest na wszystkich roślinach nawet na tym trawiastym ale faktycznie na podłożu tego nie widać. Powiedzmy, że są to glony to co teraz? W domu na ten moment mam: chloraminę z tropicala i blue ichtio z zoolek. Ale nie mam zielonego pojęcia czy mogę i jak tego użyć przy rybach i jak jutro mają krewetki przyjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest taka możliwość. Tylko, że dzisiaj ten korzeń był płukany w wiadrze z wodą przy podmianie i był czysty. A wstawiłam jeszcze kilka zdjęć bo zauważyłam, że to się nawet na grzałce i na drugim korzonku osadziło (te białe kropeczki).https://picasaweb.google.com/105701825608118374044/2Kwietnia201302?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJmEk5nX9eLtTA&feat=directlink

Stronę poleconą przez Sławek121 obejrzałam ale glony tam przedstawione w ogóle mnie tego co mama w moim akwarium nie przypominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W domu na ten moment mam: chloraminę z tropicala i blue ichtio z zoolek. Ale nie mam zielonego pojęcia czy mogę i jak tego użyć przy rybach i jak jutro mają krewetki przyjechać". Od wczoraj trochę poczytałam i nie wiem może kupić węgiel w płynie? A ogólnie przez noc na gazie zebrało się sporo zanieczyszczeń i w wodzie już mało tego pyłu pływa, ale na roślinach bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie,

W między czasie wymieniłam całe podłoże bo tamto zaczęło gnić. Dwa tygodnie był spokój i problem wrócił. Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły bo mi już ręce opadają.

 

Najnowsze zdjęcia tego zjawiska

https://picasaweb.google.com/1057018256 ... directlink

 

Przed chwilą wyczyściłam filtr i szybę i na włókninie w filtrze i na szybie ten pył się osadza jako brązowy muł.

 

Pozdrawiam

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jakaś forma krasnorostów. Przyjrzyj się liściom. Jesli porastają takie nitki 3-5m to to są krasnorosty. Moim zdaniem masz rozwalone parametry wody. Tzn. pewnie za dużo fosforu.

 

Przydałyby się testy na no3 i po4 albo niech ktoś Ci zrobi.

 

Zgadując to bym zrobił podmianę 50% i później po kolejnych 5 dniach jeszcze raz 40% wody. Trzeba wyjałowić wodę z fosforu. Jeżeli chcesz to odmul dno przed podmianami, później kategoryczny zakaz grzebania w podłożu i wyciągania roślin. Przepłucz delikatnie wnętrze filtra w wodzie z akwarium. Wyczyść i wypłucz węze od filtra.

 

Obniżenie po4 do wartości <1,0mg/l spowoduje zahamowanie krasnorostów, jeśli to jest to.

 

Podłoże zaczęło gnić ? Pewnie od nadmiaru resztek pokarmu ? Przekarmiasz ryby ? Materia organiczna - ta martwa- to źródło fosforu (nawozu dla roślin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moje pierwsze akwarium więc jest taka możliwość, że przekarmiam bo wszystko robię na czuja. W ciągu kilku dni powinnam mieć świderki to one chyba trochę powinny to dno oczyścić.

Na korzeniach są takie jasne kępki ale one też w miarę lekko schodzą. A może to wina oświetlenie nie jest za mało?

A możesz mi wyjaśnić co to oznacza "Przydałyby się testy na no3 i po4 albo niech ktoś Ci zrobi." chodzi mi jak zrobi?

Przepraszam za tak głupie pytania ale naprawdę jestem zielona.

Z tego co mi się udało sprawdzić to:

 

NO3 - 10-25mg/l

NO2 - 0

GH - powyżej 14

KH - 6

ph - 7

 

Opis akwarium

Akwarium 60 l (60x30x30), świetlówka 18W (włączone po 12-14 godzin), grzałka 75W, filtr aquael fan -1 z założoną dodatkowo włókniną. Temperatura 23-24 stopnie. Podłoże bazalt z odrobiną krzemionki. Roślinność: średnia ilość najwięcej moczarki i mchu.

Obsada: 4x kirysek pstry, 9x krewetka red cherry, 5x raczek cambarellus puer (dwa noszą jajka), 1x hokejówka i 1x kardynałek (dwa ostatnie to niedobitki z poprzedniej obsady).

Podmiany raz w tygodniu ok 12 litrów, woda z uzdatniaczem i teraz jeszcze z bakteriami bo było zmieniane podłoże, nawożę tylko węglem w płynie.

Karmienie dwa razy dziennie.

 

A co do poprzedniego podłoża to smród był straszny, coś jak siarkowodór czy coś w tym stylu. No ale tamto podłoże przy przewożeniu prawdopodobnie się bardzo mocno przemieszało. A to ma raptem trzy tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za podłoże bylo ? żwir ?

kępki ? Wskazuje na krasnorosty.

 

No3 i po4 to podstawowe dwa parametry w kawarium. Zawartość azotu (nadmiar zabija ryby) i fosforu. Stosunek azotu do fosforu pozwala osiągnąc równowagę biologiczną. Np. za mało azotu i za dużo fosforu = krasnorosty.

 

Masz kolegę z testami no3 i po4 ? Niech zrobi. Czasem w sklepie zoolog za kilka zł mogą zrobić.

 

Siarkowodór jest wynikiem gnicia organiki w podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę do poprzedniego postu dopisałam to jak możesz zerknij. A tamto podłoże to był żwir widać to na zdjęciach tych starszych z początku wątku.

Nie przeszkadza to chyba zwierzakom w akwarium, dwa raczki noszą jajka a jeden kirysek złożył wczoraj ikrę a dzisiaj drugi mi jajka rozkleja po szybach.

 

Te kępki najlepiej widać na korzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...