Skocz do zawartości

[54l] Gray Mountains


dordelus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich czytających.

 

Chciałbym zaprezentować wam moją górską aranżację, bazującą na suchym starcie (DSM). Ciekawi mnie, czy przypadnie wam do gustu Smile

 

Na chwilę obecną wygląda tak:

Dołączona grafika

 

 

 

Zacznę od tego, że jakiś czas temu postanowiłem przygotować baniak pod gusta mojej partnerki, która niekoniecznie przepada za tematyką akwarystyki, jednak uwielbia góry... Tak więc aby przekonać ją do mojego hobby, postanowiłem stworzyć górski widok. Zainspirowała mnie pewna zagraniczna aranżacja na widok której oniemiałem. Tak więc postanowiłem taką stworzyć i u siebie w salonie. Zakupiłem kilkadziesiąt kg kamieni (a`la Seryiu Stone).

 

Na tym zdjęciu jest przedstawiona jedynie ich część:

Dołączona grafika

 

 

Zacząłem układać kamienie tak, aby przypominały górski widoczek oraz aby otrzymać przyjemną dla oka głębię. Oczywiście nie polecam układania takiej aranżacji bezpośrednio w baniaku, ponieważ przy przekładkach łatwo o wielkie bum Wink

 

Dołączona grafika

 

Po jakimś czasie aranżacja była gotowa na przeniesienie jej do baniaka. Tak więc styropian, na dno, ADA Amazonia Powder w dłoń i jedziemy z koksem. Aby wypiętrzyć teren użyłem żwiru bazaltowego.

 

Efekt finalny wyglądał tak:

Dołączona grafika

Trochę przypomina księżycową scenerię, no ale cóż...

 

Kolejny etap to sadzenie małego henia. Po posadzeniu wyglądało to tak:

Dołączona grafika

a z lotu ptaka (zdjęcie po 5dniach), tak:

Dołączona grafika

 

 

Decyzja o wykorzystaniu metody suchego startu zapadła z dwóch powodów. Po pierwsze wcześniejsze podejście do małego Henia w innym baniaku nie było udane, po drugie, aranżacja bazuje na dosyć stromych zboczach, które po zalaniu pewno by się osunęły.

 

Na Polskich forach niewiele tematów dotyczy hodowli emersyjnej, tak więc musiałem przeszukiwać zagraniczne fora w poszukiwaniu wskazówek. Jak zapewne wiecie, suchy start bazuje na utrzymywaniu wysokiej wilgotności powietrza przy zachowaniu względnie suchego substratu. W moim przypadku najwięcej trudności sprawiało (i sprawia nadal) utrzymanie substratu w odpowiedniej (równej) wilgotności ze względu na bardzo duże różnice w wysokości "terenu". Przy płaskich aranżacjach nie ma problemu, gdyż woda cały czas znajduje się poniżej poziomu substratu, przy aranżacjach z różnicą wysokości na poziomie powiedzmy 3cm również nie jest to aż tak uciążliwe (niektórzy podkładają np książkę pod przednią część baniaka -przechylając je do tyłu w celu wypoziomowania substratu. U mnie było to niemożliwe z powodu wagi całej aranżacji :/ No ale jakoś sobie z tym radzę ponieważ mały heniek się utrzymuje przy życiu Wink

 

Tak baniak wyglądał po pierwszym zraszaniu (nic nie widać) Wink

Dołączona grafika

 

Po pierwszym tygodniu niewiele się zmieniło (zasadziłem Hydrocotyle sp. Japan), pierwsze zmiany nastąpiły w drugim tygodniu. Część kępek zaczęła usychać inna część gnić. Spowodowane to było zapewne zróżnicowanym poziomem wilgotności oraz naświetlenia poszczególnych partii substratu.

Pojawiły się białe pajęczynki (pleśń) oraz zielony nalot na substracie (do którego jeszcze później wrócę).

Heniek zaczął się rozkręcać w centralnej części baniaka. Co ciekawe nie jest ona położona ani najniżej ani najwyżej.

 

14dzień

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

 

21 dzień:

http://imageshack.us/a/img69/7420/20130321223023resized.jpg

http://imageshack.us/a/img191/869/20130321223033resized.jpg

 

Po trzech tygodniach środek ładnie się rozrasta, natomiast boki i przód padają :/

Za dużym kamieniem znajdującym się po lewej stronie, zasadziłem trochę Eleocharis. Nie miałem pomysłu co tam wsadzić, więc decyzja padła na trawkę.

 

 

28 dzień

http://imageshack.us/a/img255/7755/20130401214437resized.jpg

http://imageshack.us/a/img62/8455/20130401214545resized.jpg

 

W czwartym tygodniu jakby lepiej po bokach, ale jedna kępa na środku zaczęła usychać :/ No nic, może coś z nią było nie tak.

 

Na chwilę obecną jeszcze nie decyduję się na zalewanie. Chcę zobaczyć co się wydarzy w najbliższym tygodniu. Jeżeli ma ktoś doświadczenie z suchym startem, to chętnie się wymienię doświadczeniami. Jeśli ktoś chciałby zacząć i dowiedzieć się jak to się je, to służę pomocą i pewnymi podpowiedziami Smile

 

A na deser zdjęcia jakich nie da się zrobić w zalanym zbiorniku Wink

http://imageshack.us/a/img138/903/20130401214639resized.jpg

http://imageshack.us/a/img542/1748/20130401214821resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie,tylko czekac na zalanie.Jaką obsadę planujesz?

Dziękuję za odpowiedź :) Cieszy mnie, że się podoba aranż (notabene jeden z moich pierwszych).

Obsada będzie zależna od PH jakie będzie po zalaniu (skały pewno wywalą PH do góry a nie wiem na ile gazowanie CO2 je obniży). Ale myślałem wstępnie o Razborach Espei, Otosach oraz jakichś krewetkach. Jednak musiałbym z PH zejść poniżej 7 :/

 

A moim marzeniem byłyby Razbory Galaxy, jednak one lubią gęstą roślinność której im nie zapewnię.

Może jakieś propozycje obsady?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim wam ślicznie dziękuję za miłe słowa :) Cieszy mnie bardzo, że profesjonaliści doceniają pracę totalnego amatora...

To jest moja trzecia w życiu aranżacja (pierwsza z użyciem skał - no może druga, ale słonawa ascetycznie-pustynna scenaria dla kolcobrzucha zielonego się nie liczy ;) ).

 

 

Ładnie to wygląda. Troszkę gorzej z przyrostem, z tego co widzę. Wydaje mi się, ze spokojnie mogłeś baniak zalać. Mam podobną skalistą aranżację i nie mam problemu z obsuwającym się podłożem. Trzymam kciuki. ;)

Nantai, masz rację, że przyrost średni... obawiam się, że jedną z przyczyn jest taki zielony nalot na substracie. Boję się że mogą to być cyjanobakterie :( A że jestem naprawdę amatorem, to nie wiem co z tym zrobić, w związku z czym nie zalewam i czekam aż odejdzie samo... Inna sprawa, to to, że dopiero chłonę wiedzę z zakresu nawożenia i świecenia po zalaniu suchego startu. Bo jak wiem, podłoże staje się dojrzałe podczas emersyjnej hodowli, wiem, że po zalaniu muszę maksymalnie zagazować baniak żeby dostarczyć równie dużo CO2 co ma w tej chwili. Jednak nie wiem jak z nawożeniem... ciemny jeszcze jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówcy muszę pochwalić pomysł i samą aranżację jednak za Chiny nie pojmuje po co zdecydowałeś się na suchy start ?!

Wydaje mi się , że gdybyś zbiornik zalał to przy tym oświetleniu po 4 tygodniach "mały Henio" pięknie by się płożył.Poza tym sporo z tym zachodu i roboty a efektów jakby nie wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium w pytę, ale pytanie co tu ma pływać, bo ja szczerze mówiąc nie widzę tu żadnych ryb przy mocnym oświetleniu :P.

 

Fajna sprawa, bo zbiornik na zdjęciach wygląda na czterokrotnie większy.

Dziękuję za opinię :) Co do obsady, to jeszcze się nad nią zastanawiam. Poruszałem już tą kwestię na początku dyskusji. Myślałem wstępnie o Razborach Espei, Otosach oraz jakichś krewetkach. Razbory Galaxy również są w kręgu moich przemyśleń. Zaintrygowałeś mnie jednak kwestią zbyt mocnego oświetlenia... możesz to rozwinąć, bo ostatnią rzeczą jaką chciałbym zrobić to nieprzemyślenie obsadzić baniak... Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej!

 

Troszkę czasu minęło, więc pora na małą aktualizację.

Jeszcze baniaka nie zalałem, bo czekam na nową szafkę. Będę przenosił akwarium i dopiero na nowej szafce zostanie zalane. Myślę, że tak za 10dni.

 

Na marginesie, jak sądzicie, czy takie akwarium można podnieść (bezpiecznie)? Aranżacja waży jakieś 30-35kg.

 

A teraz pora na kilka zdjęć z aktualnego stanu. Nie ma rewelacji, ale przyrost jakiś jest:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

A tutaj przedstawiam moją zmorę - zielony nalot na Amazonii... nie wiem co to jest i jak to zwalczyć....

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...