Skocz do zawartości

Żółw czerwonolicy podstawy chodowli


trigger76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam żółwia czerwonolicego,którego że się tak wyrażę,nie planowałem.Otóż został on przygarnięty z ulicy,i to dosłownie.

Idąc ulicą,zauważyłem go kiedy sunął wzdłuż krawężnika,nie mogłem go tak zostawić,mógłby zostać rozjechany przez samochody.Jak się później

okazało był to żółw właścicielki salonu fryzjerskiego,która z kolei dostała go od zięcia,któremu jak wyszło z mojego "śledztwa" znudził się i po prostu go oddał.Pani ta nie miała akwarium więc trzymała go w oczku wodnym za domem,oczko te było nieogrodzone i żółw miał swobodę w poruszniu się co zresztą wykorzystał.Zasięgnąłem podstawowej informacji na temat żółwia,wkrótce potem z pomocą znajomych i rodziny dostałem akwa,ale było za małe.więc kupiłem większe.

 

Na chwilę obecną "walter" czytaj "łolter" :) ma 15 cm długości,oraz niepochamowany apetyt,karmię go dwa razy w tygodniu.

W wodzie jest żwawy,oczywiście kiedy zje lubi wygrzewać się pod lampą na wyspie którą zresztą wykonałem wspólnie z żoną.Jak dobrze liczę,to u mnie jest od lipca 2012.Tu chciałbym wiedzieć ile mniej więcej ma lat.

 

Teraz trochę danych "technicznych"

 

Akwarium:

Długość: 80 cm

Głębokość: 35 cm

Wysokość: 41 cm

(na temat akwa rozmawiałem z panią ze sklepu akwarytstyczno-zoologicznego i stwierdziła że to akwa jest nietypowe,pokazywała mi tabelę wymiarów,stąd wiem)Akwarium zalane jest do połowy wysokości.Woda odstana więcej niż doba.Wodę podmieniam co sobotę,w międzyczasie dolewam,aby cała grzałka była pod powierzchnią(wiadomo woda odparowuje).

Grzałka firmy Elite z termostatem.

Oświetlenie nad wyspą:

Żarówka 60W.Poprzednio żarówka led niebieska,ale żółw nie wylegiwał się pod nią.

Filtr wewnętrzny Junior BIO 'N' 500,trzy struktury filtracyjne:gąbka drobnoziarnista,wkład ceramiczny,gąbka gruboziarnista.Filtr ten czyszczę raz w miesiącu.

Do ściągania wody używam małej pompki z poprzedniego akwarium(zdjęcie)

Do czyszczenia szyb wewnątrz używam gąbki kuchennej,oczywiście nie brudną od garów tylko kupioną nową.Tutaj moje pytanie,taka gąbka wystarczy,czy lepszy będzie czyścik magnetyczny?

Na zdjęciach żółwia można zobaczyć na jego karapaksie jasne plamki.Nie wiem jak mogły powstać,czy to choroba czy po prostu normalny proces przy wzroście żółwia,zastanawiałem się również nad tym iż mogły powstać jak żółw był w oczku wodnym,a wiem że woda tam nie była filtrowana ani tez podmieniana,bardzo prawdopodobne że mógł być narażony na deszcze.Kiedy było to zdjęcie zrobione plamki były dość jasne,teraz ściemniały.

Jeśli ma ktoś uwagi,bądź pomysły na to co mogę poprawić w akwa,chętnie przeczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Bardzo dobrze, że zaopiekowałeś się żółwiem. Prędzej czy później jedna z ucieczek faktycznie mogłaby skończyć się dla niego fatalnie...

Widać, że zależy Ci na gadzie i zapewnieniu mu dobrych warunków.

 

Co do przebarwień na karapaksie to najlepiej wstaw zdjęcie na którym będzie je wyraźnie widać. Może to być równie dobrze grzybica, co zwyczajny osad lub żółw ma zalegające tarczki, których nie może zrzucić. Dla pewności pokaż wyraźne ujęcie karapaksu z bliska.

Jeśli chodzi o wiek gada to po samym rozmiarze ciężko go dokładniej ocenić, tym bardziej, że nie podałeś płci (choć imię jest męskie ;p). Długie pazury u przednich łap i masywny gruby ogon = samiec. Samce osiągają zazwyczaj nieco mniejsze rozmiary niż samice, więc możliwe, że masz dorosłego osobnika. Czerwonolice osiągają różne rozmiary, widziałam prawie 30-centymetrowe jak i 13-cm skorupy, także dorosłe.

Jeśli zależy Ci na dokładnym oszacowaniu wieku najlepiej zgłoś się do weterynarza specjalizującego się w gadach lub zapytaj na forum tematycznym aby uzyskać więcej opinii (podam Ci namiary na pw).

 

Z uwag:

 

- Karm częściej! 2 x w tygodniu to za mało. Dorosłe osobniki karmi się minimum 4x w tygodniu, aczkolwiek uważam, że to też kwestia osobnika. Mój żółw (ostrogrzbiet) przyjmuje pokarm codziennie, za to w niedużych ilościach.

- Koniecznie zmień dietę gada, gdyż suche karmy nie zapewnią żółwiowi zbyt wielu substancji odżywczych. Urozmaicaj mu dietę.

Podawany przez Ciebie pokarm jest dosyć jałowy - bioreptu najlepiej całkiem się pozbądź, bo to nic dobrego, jedynie zapycha gada. Na każdym forum o żółwiach Ci go odradzą.

Suszone kiełże (gammarus) i krewetki są ok, mój żółw również je dostaje. Polecam jednak dodać do menu owady. Przy aktualnej pogodzie raczej marne szanse na ich znalezienie, ale można zakupić je w sklepach. Mój żółw dostaje larwy mącznika, dżdżownice, czasem larwy drewnojada i świerszcze. Od czasu do czasu można też podawać ochotkę i wodzień.

Latem poluj na plankton łąkowy: świerszcze, chrząszcze, dżdżownice i ślimaki. Szczególnie te ostatnie powinny przypaść skorupie do gustu ;)

Możesz też wprowadzić do jadłospisu surowe mięso ryb słodkowodnych i suszone lub mrożone stynki.

 

- Do oświetlenia grzewczego które posiadasz dokup jeszcze świetlówkę uvb (najlepiej repti glo 5.0). Chodzi o witaminę D3, która umożliwia przyswajanie wapnia.

- Jeśli używasz szklanego termometru to lepiej na wszelki wypadek wyjmij go z akwarium. To delikatna rzecz a żółwie są silne, mógłby go rozbić stuknięciem o skorupę i nieszczęście gotowe.

- Pomyśl o wydajniejszym filtrze. Twój obecny przy gadzie może być za słaby. Najlepiej zainwestować w filtr kubełkowy, gdyż nie zajmuje miejsca w akwarium i nie wymaga tak częstego czyszczenia. Co prawda to droższa inwestycja niż wewnętrzny, ale za to masz porządny zakup na lata.

- Dolej wody i zabezpiecz krawędzie akwarium nad wyspą, aby wędrowniczek nie wyszedł na spacer. Generalnie wymiar akwarium jest raczej ok. Przyjmuje się, że jego długość dla żółwia powinna wynosić 5x dł. karapaksu zaś szerokość 3x dł. karapaksu.

- Wsadź do akwarium jakiś korzeń o który gad będzie mógł się czochrać i zrzucać stare tarczki z pancerza. To ważne.

- Dorzuć jakąś pływającą zieleninę, rzęsa wodna / wgłębka pływające po tafli sprawdziłyby się idealnie.

- Akwarium powinno stać na jakiejś macie lub cienkiej warstwie styropianu/pianki.

 

 

Ogólnie jest ok i widać, że zależy Ci na tym aby gadzinka miała jak najlepiej. Tylko ta dieta koniecznie do poprawy.

Pozdrawiam ;)

 

Ps: Na pw wysłałam Ci linki do portali poświęconych żółwiom i akwaterrariom. Uzyskasz tam na pewno więcej porad, ale w razie czego śmiało pisz do mnie na pw. Zawsze chętnie coś doradzę miłośnikowi skorup :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.wszystkie informacje przyjmuję "na klatę" ;).Co do korzenia w akwa żeby żółw się czochrał,to takowy posiada :),widać na zdjęciu,specjalnie zrobiłem aby pokazać,na poprzednich zasłonięty jest muszlami.Całe akwa stoi na grubym materiale,też widać na zdjęciu.Co do plam to dorzucam fotę,może teraz będzie to lepiej widać.Jeśli chodzi o karmę to dostaje też ochotkę,mrożoną,taką w kostkach,oczywiście uprzednio rozmrożoną,jak również pangę,filet w kawałkach,i też żywy pokarm w postaci żywca wędkarskiego,stynka ukleja.Na koniec chciałbym powiedzieć i to nie na pw tylko tutaj,że niestety nie dysponuję kasą ponieważ na chwilę obecną nie pracuję,i raczej szybko to się nie zmieni,piszę to dlatego ponieważ wiem o czym mowa,jak pisałem na początku,nie planowałem aby mieć gada,wiem że nie chcesz źle,pomagasz,doradzasz,świetnie cieszę się,ale lampa uvb,filtr zewnętrzny czyli kubełkowy,to są wydatki i to niemałe,nawet ogladałem na allegro.Niedawno zupełnie przy okazji będąc w sklepie zoologicznym miałem okazję oglądać filtr kubełkowy,nie pamiętam marki ale cena to 550 zł,a dla mnie to majątek.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że dopisałeś pozostałą część menu. Bałam się, że karmisz samym suchym + bioreptem (tylko to pokazałeś w pierwszym poście - stąd wniosek).

 

Co do funduszy to rozumiem.

Gdy przygarnęłam swoją skorupę po maturze też nie miałam możliwości kupienia od razu wszystkiego i za filtrację przez długi czas robiły 2 kaskady hbl-501 ;p

Jeśli chodzi o filtr kubełkowy to można zaoszczędzić kupując używany. Mam aktualnie model, który w sklepie kosztuje prawie 5 stów, ale nie chcąc wydawać takich pieniędzy kupiłam na allegro używany i razem z przesyłką koszt zamknął się w 200zł ;) Nie są to może wciąż groszowe sprawy, ale naprawdę można zaoszczędzić, tylko trzeba bardzo uważnie szukać.

 

W każdym razie filtrację można zostawić na później, ważniejsze jest uvb. To niestety konieczność i warto o tym z czasem pomyśleć.

Ja też początkowo nie tego miałam, dlatego gdy było ciepło w miarę możliwości wystawiałam żółwia na słońce. Zrobiłam mu mały wybieg balkonowy: około 50-litrowy plastikowy pojemnik z Ikei + wyspa z zacienieniem po jednej stronie. Niestety przy aktualnej pogodzie kąpiele słoneczne to co najwyżej marzenie... : /

 

Jak będziesz miał możliwość stopniowo odłożyć trochę kasy, to olej filtr i celuj w uvb.

 

Co do przebarwień na skorupie, próbowałeś je zmyć np. szczoteczką? Czy są "wżarte" w karapaks i są w nich jakieś wgłębienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.Jeśli chodzi o filtr to z moich obserwacji ten jest wystarczający,ten z którego zrobiłem pompkę do ściągania wody to już po czterech dniach był syf w akwarium.O lampie też pomyślę.Co do plam.to są to wgłębienia.W momencie pisania tej wiadomości widziałem jak odchodzi jedna z płytek na karapaksie,właśnie wyczochrał się:),więc myślę że jest to normalne gdy żółw zmienia skorupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę masz plastikową grzałkę powinieneś ją zabezpieczyć mój żółw podczas czochrania jedną zbił dobrze że zabezpieczenie przeciw porażeni-owe zadziałało i odcięło prąd. Co do filtracji poczytaj o hydroponice za niewielkie pieniądze (i trochę pracy własnej) można wspomóc filtracje i akwarium obsadzone roślinami wygląda ciekawiej .Na stronie http://czerwonolicy.pl jest wiele na temat hodowli .Jeśli chodzi o akwarium postawione na podłodze (grubym materiale ) to jest pewne ryzyko i przy podłodze jest zawsze chłodniej więc grzałka włącza się częściej (rachunki) ja zalał by akwa 15 cm od góry .Jeśli chodzi o wiek tak jak pisała Luna sprawa jest dość trudna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Akwarium nie stoi na żadnej podłodze :| tylko na szafie a dokładniej to na tzw.nadstawce od szafy,o wysokości 50 cm od podłogi.Co do grzałki to nie obawiam się o uszkodzenie bo wiem gdzie żółw się czochra,a robi to pod korzeniem który leży w innej części akwarium.Co do reszty uwag to myślę cały czas o wszystkim co powinienem poprawić,kto czytał mój pierwszy tekst powinien wiedzieć o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...