Skocz do zawartości

Obsada 115l - dostałem rybki i nie wiem, czy są ok


Musculator
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Posiadam 115 litrów. Dostałem około 10 molinezji i tyleż samo mieczyków. Miałem welony, ale niestety molinezje szybko się z nimi rozprawiły i teraz trzymam je osobno. Do tego dostałem kiryska i ostatnio parkę pielęgnic ramireza (małe). Od razu piszę, że nie znam się na ph wody, filtr jest duży (dopasowany do tego litrażu), grzałka na temp. 25 stopni.

 

Moje pytania:

1. Co myślicie na temat dotychczasowej obsady i co zmienić? Dodam, że większość molinezji i mieczyków niedługo oddam, bo jest ich zbyt dużo - chciałbym, aby COŚ było na dnie (kiryski, glonojady), coś w środku i coś przy górze, czyli żeby cały zbiornik był równomiernie dopasowany.

2. Myślę też o platkach... Co myślicie?

 

 

Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam Kolegów! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

115l to chyba niestandardowy zbiornik więc podaj wymiary: długość, szerokość i wysokość w cm.

Mam nadzieje, że welony nie trafiły do słoika albo kuli... ?

Dokładnie parametry wody (strona wodociągów, telefon do nich albo test) szczególnie Ph i Gh.

Do tego jakie masz podłoże i oświetlenie? Uzupełnisz informację to będzie można 'coś pomyśleć'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie: 2 jarzeniówki 18 W, przynajmniej tak sądzi kolega, który mi je oddał - nie ma na nich tabliczki.

Akwarium dokładnie ma nie 115 a 112 litrów.

Podłoże: drobny żwir jasny, chyba kwarcowy.

Ph - nie wiem, lecz wydaje mi się, że dla wielu ryb nie jest ono aż tak ważne, więc w poniższych rozważaniach chciałbym je pominąć.

 

p.s. Welonki póki co siedzą w przezroczystym wiaderku dość sporych rozmiarów z roślinkami pływającymi i wydają się szczęśliwe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph - nie wiem, lecz wydaje mi się, że dla wielu ryb nie jest ono aż tak ważne, więc w poniższych rozważaniach chciałbym je pominąć.

 

Źle Ci się wydaje.

 

p.s. Welonki póki co siedzą w przezroczystym wiaderku dość sporych rozmiarów z roślinkami pływającymi i wydają się szczęśliwe. :)

Pewnie zauważyłeś, że welony to duże ryby i wiaderko dużych rozmiarów jest dla nich zdecydowanie za małe, akwarium 112l zresztą też.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robos7 - tobie już podziękuję. Żal i lament. Co do ph - jakieś 10 lat temu, gdy zapewne jeszcze skakałeś z dywanu na podłogę, nikt (łącznie ze mną) nie sprawdzał ph, hodował co chciał i nikt nie myślał o jakichś ph, gh, adhd, itd. Zadałem proste pytania, a tu jakieś dziwne chyba nabijanie postów zamiast prostej odpowiedzi.

Skoro nikt nie jest mi tu w stanie pomóc poproszę o jasną odpowiedź i lecę gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musculator, jakieś 10 lat temu nie udało się ludziom rozmnożyć większości obecnie rozmnażanych ryb, a nie mierzyli tych parametrów ludzie, którym to wisiało. 10 lat temu był też czas trzymania psów na łańcuchach.

 

Od czasów mojego pierwszego akwarium wiedza poszła baardzo do przodu. Przedzwonienie do wodociągów kosztuje Cię kilka minut i złotówkę za połączenie, a dzięki temu dowiesz się jakie ryby będą u Ciebie miały dobre warunki bez Twojego wysiłku.

 

Nie podałeś nawet wymiarów tego akwarium, więc na jakiej podstawie mamy Ci COKOLWIEK poradzić. Z fusów nie wróżymy.

 

Dryndnij do wodociągów, dowiedz się o odczyn i twardość. To pierdoła, a bardzo pomoże.

 

Jak Ci zależy na akwarium żeby ot tak stało, to 10 lat temu produkowano takie rybki na baterie co pływały o akwarium i ani nie brudziły, ani nie było im źle ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musculator ja powiem jeszcze inaczej: Jest to forum akwarystyczne (na bardzo dobrym poziomie)

nie raz ktoś mnie tu krytykował ale dzięki temu troszkę się nauczyłem... i uczę dalej.

Nie chodzi o to żebyś się obraził, bo nikt tu nie ma na celu zrobienia komuś na złość tylko chodzi, by doradzić

tak by akwarium było naprawdę fajne i na pewnym (wysokim) poziomie. Stosując się do rad zyskasz,

wiem po sobie, że jeśli rozmnoża Ci się rybki (nie jakieś gupiki itp.) to będziesz 'zadowolony'.

Doceń też to iż Sverting ma niezwykle dużą wiedzę i chętnie się nią dzieli dlatego korzystaj.

Dowiedz się te parametry (test, telefon do wodociągów, strona internetowa), a poznasz ciekawe obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że nie będziesz zmieniał parametrów wody (głównie chodzi mi o ph), to ciekaw jestem ile ci ramirezy uciągną w zazwyczaj twardej kranówce.

A co do obsady do proponuję zostawienie sobie tylko po haremie (1+2) molinezji i mieczyków. Poza tym to 6-8 kirysków, może ewentułalnie krewetki i obsada gotowa.

Jeżeli nie chcesz przerybienia to nie odbieraj porodów u żywródek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robos7 - tobie już podziękuję. Żal i lament. Co do ph - jakieś 10 lat temu, gdy zapewne jeszcze skakałeś z dywanu na podłogę, nikt (łącznie ze mną) nie sprawdzał ph, hodował co chciał i nikt nie myślał o jakichś ph, gh, adhd, itd. Zadałem proste pytania, a tu jakieś dziwne chyba nabijanie postów zamiast prostej odpowiedzi.

Skoro nikt nie jest mi tu w stanie pomóc poproszę o jasną odpowiedź i lecę gdzie indziej.

Tak się składa, że 10 lat temu raczej nie skakałem z dywanu na podłogę. W prawdzie akwarium już wtedy nie miałem bo było po likwidacji, ale miałem je w latach 1995-2001 i masz rację - parametrów się wtedy nie mierzyło, do akwarium się wpuszczało co w sklepie było bo sprzedawca mówił, że nie ma problemu itp. Jaki był tego skutek? Taki, że po latach jak się dowiedziałem jak długo powinny żyć ryby, które miałem i do jakich rozmiarów powinny dorosnąć to mi oczy zbielały.

 

Jak dobierzesz ryby pod parametry i wielkość akwarium będziesz z nich zadowolony bo będą przede wszystkim zdrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...