Skocz do zawartości

Dawki nawozów w moim przypadku


Jaśko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałem zapytać jakimi dawkami powinienem nawozić swoje akwarium. Akwarium 48l wody jakieś 42l oświetlenie 25W 6500K świeci się 9/24h. Akwarium na ziemi ogrodowej. Wyniki ostatniego testu NO3=20ppm, PO4=0,4ppm. Ostatnio przez kilka tygodni podawałem K2SO4=9,75ppm i MgSO4*7H2O=1,3pmm (dawki tygodniowe) i do tego przy podmianach K2SO4=7,8ppm i MgSO4*&H2O=3,44ppm. Do tego CO2 z bimbrowni. Ale coś się popsuło bo rośliny wolniej rosną i pojawił się na żwirze zielony nalot (prawdopodobnie zielenice) i krasnostawy na niektórych liściach. pod powierzchnią podłoża przy szybach z przodu jaki i z boku widzę zielony nalot, mógł bym go usunąć mechanicznie ale nie chcę zbytnio w podłoże ingerować ponieważ jak pisałem wcześniej podłoże mam na ziemi ogrodowej. Doradźcie mi co mam zmienić w nawożeniu bo podejrzewam że to właśnie tu popełniam błędy.

 

Zły dział. Przenoszę. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie możliwości:

1) no3=10-16mg/l, po4=1,0mg/l

2) no3=20mg/l, po4=1,5-2,0mg/l

 

Pilnuj parametrów. Masz za mało po4. Co z żelazem i mikro ? Podawaj potasu 15-20mg/l na tydzień. Oczywiście rozbij na dawki dzienne.

Jeżeli nie podajesz mikro i żelaza to masakra. Małe ilości potasu też są problemem.

 

Ja u siebie dawałem 20mg/l potasu. Zwiększyłem do 40mg/l i rośliny strzeliły do góry jeszcze szybciej.

 

Nie masz dziur w roślinach ? Rośliny rosną czy stagnują ? Jakie wkłady we filtrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam roztwór mikro+żelazo (mikro intermagu+chelat żelaza) ale nie podaję bo przy podawaniu połowy dawki miałem wysyp zielenić i pył na szybach. Potasu podawałem jak już pisałem 9,75ppm tygodniowo w rozbiciu na dawki dzienne z tego względu gdyż z wyliczeń kalkulatora to dawka jaką powinienem podawać. No właśnie mam małe dziurki w liściach, rośliny rosną ale bardzo powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panuje pogląd, że nadmiar mikro to zielenice. Ja na podstawie własnych obserwacji uważam, że to nadmiar no3. Zobacz jaki masz stosunek N:P, 20:0,4=50, czyli 50:1. Na każde 50mg/l no3 przypada 1,0mg po4.

 

Stosunek Buddendorfa wynosi 50, a Redfielda aż 70.

Zielenice są murowanym efektem.

 

Zachowaj stosunek 10:1, czyli np. no3=10, po4=1,0mg/l.

 

W tej chwili podmiana 11l wody spowoduje obniżenie no3 do 10mg/l. Wraz z obniżeniem no3 spadnie po4, mikro, potas, magnez, które trzeba uzupełnić.

 

Rośliny mają dziury bo głodzisz je potasem, Daj dwa razy tyle potasu w rozbiciu na dawki dzienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podmiana 11l wody spowoduje obniżenie no3 do 10mg/l. Wraz z obniżeniem no3 spadnie po4, mikro, potas, magnez, które trzeba uzupełnić.

Nie bardzo kumam dlaczego po podmianie 11l wody spadnie mi o połowę zawartość NO3 skoro w akwarium mam około 42l, azotany powinny mi spaść chyba do 15ppm. Jeżeli się mylę to mógł byś to wytłumaczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...