Skocz do zawartości

Elektroniczny miernik pH. Przygotowanie do pracy i pomiar.


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem ostatnio taki miernik pH jak poniżej na zdjęciu. Gdzieś wyczytałem że trzeba go do pracy przygotować poprzez kalibrację. Mam w zestawie dwie saszetki prawdopodobnie przeznaczone do zrobienie roztworu wzorcowego, ale po chińsku opis i nie wiem co i jak. Może ktoś używa czegoś takiego i chciałby się podzielić spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ma na temat przygotowania roztworu wzorcowego...A ten miernik to nie firmy aptel tylko jakiejś innej. No ale pewnie te same chińskie rączki to składały :D Także potrzebuję danych jak przygotować roztwory do kalibracji. Czy wsypać całą saszetkę czy jej część, czy temperatura wody ma być jakaś konkretna i czy w ogóle ten środek z wodą można wymieszać? Mam dwie saszetki podpisane pH 6.86 i pH 4.00 (coś takiego jak tutaj http://allegro.pl/bq32a-miernik-tester- ... 98674.html).

 

Przed przystąpieniem do przygotowania roztworu wzorcowego, należy zaopatrzyć się w trzy jałowe i szczelnie zamykane pojemniki (pojemność min 300 ml) oraz je opisać co do zawartości pH. Pojemność pojedynczej saszetki, należy dokładnie rozpuścić w 250 ml dejonizowanej wody w temperaturze 25°C, wartości pH wynoszą odpowiednio 4.01, 7.00 oraz 10.01.

Pomiar kalibracyjny wykonujemy zgodnie z instrukcją urządzenia, pamiętaj aby przed kolejnym pomiarem dobrze opłukać elektrodę w wodzie dejonizowanej w celu uniknięcia skażenia roztworu wzorcowego.

Poprawne przygotowanie roztworów buforowych to gwarancja dobrego wyboru i precyzyjnych pomiarów.

 

Znalazłem coś takiego :D Pytanie skąd wziąć pojemnik jałowe o pojemności 300 ml. Myślałem o pojemnikach na mocz ale one mają 100ml. Tak samo jeżeli chodzi o wodę dejonizowaną...I ta temp. jeszcze. Chyba lepiej już badać testem kropelkowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być równe 300ml wystarczy pojemnik 100ml, wlewasz wodę destylowaną wsypujesz saszetkę wkładasz sonde czekasz aż parametry się ustabilizują i kalibrujesz za pomocą śrubokręta aż osiągniesz taki sam wynik jaki z saszetki. Później płuczesz sonde w wodzie destylowanej i możesz jeszcze raz kontrolnie sprawdzić i tak samo z kolejną saszetka. Pamiętaj ze sonda musi być ciągle zamoczona w wodzie jak się nie używa, jest do tego specjalny preparat ale z braku laku woda może być. Jeżeli chodzi o temperaturę w której się mierzy ph najlepsza to 20 stopni ale pokojowa też może być ważne żeby próbkę która chcesz mierzyć nie była za zimna ani gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na 100 ml można wysypać całą saszetkę? Bo wydaje mi się że ona jest na 250...A czy takie wzorcowe roztwory są tylko na raz czy można dłużej je używać?Co do przechowywania to nalać w tą nasadkę wody destylowanej i tak przechowywać miernik?

 

Na tym proszku z tyłu jest taka tabela:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te saszetki są jednorazowego użytku po jakimś czasie będą źle wskazywać ph, co do przechowywania znajdź jakąś gąbkę wsadź w ta nasadkę nalej wody i tak możesz przechowywać sondę, moim zdaniem najlepiej kupić bufor kalibrujący np ph7 jest trochę droższy ale możesz go używać wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie te saszetki no i musisz rozpuścić w 250ml, wody szkoda że wcześniej nie pokazałeś o które saszetki chodzi. Jeżeli chodzi o tabelkę to w temperaturze 25 stopni ma mieć woda z zawartością saszetki i kalibrujesz miernik, wtedy kalibracja i pomiar będzie dokładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...