Skocz do zawartości

Czarne i białe podłoże - tylko jakie?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

Mam dwa akwaria do urządzenia: jedno 175l drugie 45. Chciałbym to większe urządzić czarnym podłożem (bazaltem), a to mniejsze białym + białe łupki skalne jednak mam kilka pytań odnośnie tego drugiego:

Białe podłoże w 45l:

- jaki rodzaj piasku/żwiru będzie tutaj najlepszy dla ryb lubiących ph ok 6.0-6,5 oraz raczej miękką, lub średniotwardą wodę? Czy dolomit wapienny odpada? Czy może to być zwykły jasny piasek lub drobny żwirek kupiony w hurtowni budowlanej?

- jak to jest rzeczywiście z samopoczuciem ryb w takim białym zbiorniku? Czy możliwe jest doprowadzenie do tarła w takim jasnym wystroju?

- czy rośliny lepiej będą rosnąć w piasku 1mm, czy w żwirku 2-4mm? Czy jakiś substrat jest wymagany pod to podłoże?

 

Przy okazji: organizując podłoże do większego akwarium myślałem nad warstwą torfu pod bazalt. Czy warto oddzielić je np moskitierą, lub siatką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże dopasuj do ryb jakie planujesz... Bazalt nie pasuje za bardzo do ryb typu kiryski, piskorki, pielęgniczki itp.

Do nich jak i chyba większości innych najlepszy zwykły piasek może być z hurtowni budowlanej.

Co innego jeśli planujesz mieć w akwarium same roślinki lub ewentualnie ryby którym podłoże nie robi większej różnicy...

Wtedy dajesz ziemię plus coś na ziemię np. żwirek lub bazalt. Nie do końca 'rozumiem' pomysł białych łupek w 45 litrach,_bo taki wystrój stosuje się do zbiorników typu Malawi, Tanganika, a do tej wielkości to z ryb pasowały by ewentualnie małe muszlowce_ale wtedy zamiast łupek, dajesz muszelki.

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca co to jest "torf ogrodniczy" tzn. czy jest mieszany z jakimiś składnikami chemicznymi czy nie?

Ogólnie sam zwykły torf jest prawie jałowy. Dlatego przemyśl w jakim celu chcesz go użyć bo:

- Torf nie użyźniania podłoża.

- Torf obniża PH.

- Torf lekko zabarwi wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...