Skocz do zawartości

[240L] Malawi Fivix'a


Fivix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

No niestety Sver miałeś racje co do tego, że 1+6 to trochę za dużo jak do tego baniaka. 

 

Ogólnie w akwarium panuję spokój, lecz zdarza się, że samiec gania którąś z samic, lecz po chwili ustępuje i daje jej spokój. 
Często też zdarza się, że samice między sobą walczą, lecz nie dochodzi do "pocałunków śmierci".
Ryby zadomowiły się w zbiorniku-pływają normalnie, są ciekawskie i potrafią mnie "śledzić", gdy przechodzę koło akwarium.

Na początku miałem pewne obawy, bo Melanochromis Auratus to podobno bardzo agresywny gatunek Mbuwa, a tym bardziej dla początkującego Malawisty, lecz spodziewałem się większej "jadki". 

Mam do was pytanie jeśli chodzi o aspekt wizualny, a mianowicie: 
Dalibyście Anubiasa? Bo mam okazję wyrwać naprawdę dorodnie rozwiniętego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pal licho że zepsujesz, ale przedewszystkim załatwisz na cacy anubiasa.

 

Jak kieeedyś będziesz robić restart, to z kolei pomyśl o labiryncie z kamini pod tymi głazami, a poniżej poziomu piachu, i go zasypać... Ale to zabawa na kiedyś kiedyś ;p.

 

Z takiego zbiornika na księżniczki byłbym zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W akwarium zaszło kilka zmian spowodowanych zbyt małą ilością kryjówek przez co kolejna z samic musiała paść ofiarą "nie dobrych" koleżanek i natarczywego samca. 

 

Dzięki pomocy Svertinga znalazłem, mam nadzieję, wyjście na podniesioną agresję u ryb.

 

Aktualna obsada: 1+4 Melanochromis Auratus (planuje przywrócić obsadę 1+6)
 

Zdjęcie robione o 16:30, więc światło jest brzydkiem. Jutro dam zdjęcie zrobione w nocy.

 

2ag8221.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa bardzo ładne,ale...

Auratus to ryba wymagająca od Malawisty dużego do świadczenia.Rośnie duża i jest to jeden z najbardziej agresywnych gatunków.Raczej nie uda Ci się utrzymać ich w 240l.Będą padły samice jedna za drugą,bo mają za mało miejsca na ucieczkę przed natarczywym samcem.Auratusa poleca się do zbiorników minimum 450l.

Moim zdaniem obsada do przemyślenia.

Przemyśl może dwugatunkową obsadę jakiejś spokojnej mbuny.240l daje sporo możliwości.

Nie podajesz w opisie najważniejszego,czyli stężenia NO2 i NO3.

Filtr wewnętrzny też jest za słaby.Ja w 240l miałem 1400l/h i ledwo dawał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa bardzo ładne,ale...

Auratus to ryba wymagająca od Malawisty dużego do świadczenia.Rośnie duża i jest to jeden z najbardziej agresywnych gatunków.Raczej nie uda Ci się utrzymać ich w 240l.Będą padły samice jedna za drugą,bo mają za mało miejsca na ucieczkę przed natarczywym samcem.Auratusa poleca się do zbiorników minimum 450l.

Moim zdaniem obsada do przemyślenia.

Przemyśl może dwugatunkową obsadę jakiejś spokojnej mbuny.240l daje sporo możliwości.

Nie podajesz w opisie najważniejszego,czyli stężenia NO2 i NO3.

Filtr wewnętrzny też jest za słaby.Ja w 240l miałem 1400l/h i ledwo dawał radę.

 

Melanochromis Auratus do obsady 1+6 wystarczy 120cm długości (około 240L). Co do doświadczenia to trochę wiem już o tym gatunku i jako początkujący Malawista myślę, że poradziłem sobie z ich wymaganiami. Auratusy rosną do 12cm czyli tyle ile już 3/4 osiągnęło, więc nie są "super" wielkim gatunkiem. Filtr 1200l/h AquaNova + mechaniczny Aquael radzą sobie w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię w żaden sposób pouczać,jedynie skłonić do zastanowienia.Auratus nie za darmo ma opinie mordercy.Widzialem zbiorniki gdzie ten teoretycznie nieduży samiec pływał samotnie,bo reszta ryb trafiła za jego pomocą do krainy wiecznej spiruliny.Samica,która nie jest gotowa do tarła,jest trupem, jeżeli samiec akurat jest napalony.Próbowałem się z Auratusem nie jeden raz,i niestety z moich doświadczeń wynika że nie jest to łatwe.

Jeżeli chodzi o wymiar ryby i długość akwa,to nie są to jedyne kryteria jakimi powinieneś się kierować myśląc o obsadzie swojego zbiornika.W/g mnie akwa 150cm długości to dla Auratusa minimum,do tego jeszcze odpowiednia aranżacja i reszta obsady sporo większa od niego.W akwarium jednogatunkowym, wielosamcowo żeby skłonić go do pilnowania rewiru,wtedy jest mniej zainteresowany samicami i pozwala im żyć.Niestety 240l nie pozwala na trzymanie kilku samców,więc twoje samice wcześniej,czy później padną.

Większość źródeł podaje wymiary ryb jakie osiągają w naturalnym środowisku,w akwarium ryby rosną większe nawet o 20%.

Melanochromis jest przystosowany do szybkiego pływania między kamieniami i w szczelinach miedzy nimi,więc zrobienie kilku grot dla samic też nie rozwiązuje problemu,lepiej jest włożyć do baniaka ze dwa kamienie sięgające lustra wody,żeby uciekająca ryba mogła go opłynąć i chociaż na chwilę zejść z pola widzenia samca.

Co do filtracji,to też się przekonasz,że ten filtr wewnętrzny jest za słaby.Ma za mało mocy żeby wypłukać kupska z między dekoracji,a zalegające tam nieczystości będą bardzo wpływać na poziom NO3.W biotopie Malawi zawsze powinno się to brać pod uwagę ponieważ nie będziesz miał roślin,które mogłyby redukować poziom NO3.

Ale tak właśnie nabiera się doświadczenia :razz: .

Nadal nie wiem czy i czym mierzysz NO2 i NO3,a to właśnie te dwa parametry są najważniejsze.

Pomimo iż nie widzę hodowli Auratusa w 240l,to życzę Ci powodzenia.

Każdy sukces w hodowli cieszy :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej po dodaniu kamienia?

 

Na razie spokój, ale nie zapeszam. Ryby częściej się chowają, mają lepsze kryjówki, o to mi chodzi, że są zasłonięte kamieniami z trzech stron.

Samiec nawet jeśli je(samice) gania to potrafią ukryć się na tyle, że nic im nie jest. 

 

Myślisz, że dodanie dwóch samic pomoże w uspokojeniu akwarium? Wtedy byłoby z powrotem 1+6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chuchać i dmuchać?Nie lepiej oddać Auratusy,a wpuścić jakieś mniejsze i mniej agresywne gatunki?240l to fajne akwarium i możesz mieć super widowiskową,dobrze dobraną obsadę,o którą nie będziesz musiał się martwić.Ryby będą widoczne i będą cieszyły twoje oczy,a co najważniejsze same będą się dobrze czuły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chuchać i dmuchać?Nie lepiej oddać Auratusy,a wpuścić jakieś mniejsze i mniej agresywne gatunki?240l to fajne akwarium i możesz mieć super widowiskową,dobrze dobraną obsadę,o którą nie będziesz musiał się martwić.Ryby będą widoczne i będą cieszyły twoje oczy,a co najważniejsze same będą się dobrze czuły. 

 

Myślisz, że oddanie ryb i zakup nowych to takie chop siup? Nie wiem, czy śledzisz ten baniak od początku, ale miało być 1+6 Saulosi, ale w Lubuskim nie dostałem ich NIGDZIE. Kobieta ze sklepu mi chciała ściągnąć je z Poznania, ale deficyt Saulosi wszędzie prawie. 

 

Po drugie ekonomia, bo wątpię, że ktoś w sklepie odda mi pieniądze za Auratusy. Nie znam nikogo ogarniętego jeśli chodzi o Malawi z mojej okolicy, a w ciemno nie będę skazywał ryb na śmierć. Wydatek na ryby to znowu 100zł przy zmianie obsady. Najbardziej dostępne Mbuwa w akwarystycznym to Red red, Auratus, rdzawy.

 

Jeśli proponujesz zmianę obsady to czy mógłbyś jakąś zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślisz, że oddanie ryb i zakup nowych to takie chop siup? Nie wiem, czy śledzisz ten baniak od początku, ale miało być 1+6 Saulosi, ale w Lubuskim nie dostałem ich NIGDZIE. Kobieta ze sklepu mi chciała ściągnąć je z Poznania, ale deficyt Saulosi wszędzie prawie. 

 

Po drugie ekonomia, bo wątpię, że ktoś w sklepie odda mi pieniądze za Auratusy. Nie znam nikogo ogarniętego jeśli chodzi o Malawi z mojej okolicy, a w ciemno nie będę skazywał ryb na śmierć. Wydatek na ryby to znowu 100zł przy zmianie obsady. Najbardziej dostępne Mbuwa w akwarystycznym to Red red, Auratus, rdzawy.

 

Jeśli proponujesz zmianę obsady to czy mógłbyś jakąś zaproponować

 

 

Oczywiście że zdaję sobie sprawę,że znalezienie nowego domu dla Auratusów,to nie jest prosta sprawa.Uważam jednak,że powinieneś się zacząć o to starać.Daleki jestem od doradzenia Ci,żebyś się ich pozbył w jakiś niewłaściwy sposób,ale danie kilku,lub kilkunastu ogłoszeń na różnych forach nie wymaga aż tak wielkiego wysiłku.Nie piszę też po to żeby w jakiś sposób podważyć twoje "ego",tylko chcę,żebyś mógł cieszyć się Malawi.To że na tym forum nie jestem widoczny,nie znaczy że nie mam doświadczenia.Generalnie nie piszę,żeby polepszyć Twoje życie,tylko ryb.

Twoją szansą jest to,że masz już ryby dorosłe.Wiesz,że masz do oddania harem,co dla hodowców ma znaczenie.Nie są to maluchy,u których nie można określić płci.Hodowcy,którzy,dokładają kolejny gatunek,mają to na uwadze.

Pomijam fakt,że pozbawiłeś się obserwowania procesu wybarwiania samca,co w biotopie Malawi,jest chyba najbardziej widowiskowe,ale jestem w stanie zrozumieć,że ktoś chce mieć od razu gotową obsadę,nie chce się męczyć z pozbywaniem zbędnych ryb.

Aranż Twojego akwa bardzo mi się podoba,ale nie jest to akwarium stworzone,dla Auratusów,natomiast jest idealne dla co najmniej kilku innych gatunków.

Jeżeli zdecydujesz się na zmianę obsady,chętnie Ci pomogę,ale musisz podjąć taką decyzję.

Uwierz mi,że na takiej decyzji dobrze wyjdziesz,i Ty,i ryby.Pamiętaj o tym,że podejmując decyzję,o hodowli jakiegokolwiek zwierzęcia,należy kierować się jego dobrem,a nie tylko swoimi zachciankami(nie piję do Ciebie).  

Reasumując:nie zgadzam się z moimi przedmówcami,i myślę,że popełniłeś falstart,co w żaden sposób,nie skreśla Cię z listy Malawistów.

Sam nie urodziłem się geniuszem,i nie ośmieliłbym się kogokolwiek pouczać.Popełniłem wiele błędów,i sam podejmowałem próby przełamywania stereotypów,niestety pewnych rzeczy,niestety,po prostu nie da się przeskoczyć i to nie tylko w akwarystyce.

Jeżeli będziesz miał ochotę,i zdecydujesz się na zmiany,chętnie pomogę.Podoba mi się,że zdecydowałeś się na jeden gatunek,to świadczy,że nie jesteś z "tych",co chcą dużo,i kolorowo.

Jeżeli chodzi o ekonomię,to też nie myślę,żeby to był argument.

Przyjmując Twój tok myślenia,można pomyśleć,że poniosłeś niepowetowane straty finansowe,tracąc kolejne samice.Tymczasem wcale tak nie jest.Raczej żałujesz tego,że ich już nie ma,a nie tego że straciłeś 10pln.

Zastanów się na spokojnie,nie kieruj się emocjami.Popatrz na swoje akwa,spójrz na ryby,i dojdziesz do jakichś wniosków.Nie musisz korzystać z moich rad,ale weź je pod uwagę,bo większość nie zawsze ma rację.

 

 

 

(MBUNA,nie MBUWA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź.

Przemyśle to i postaram się o jak najlepsze wyjście z sytuacji.

Nie chodzi nawet o te 10zł, ale wątpię, aby ktoś chciał okupić auratusy, a w takim wypadku oddanie do sklepu i zakup nowej obsady to jakieś 100zł w plecy.

Tak, jestem początkującym Malawistą. Zawsze marzyło mi się akwarium tego typu i od początku wiedziałem na co się piszę idąc w kierunku Auratusów, które mają domenę morderców. Ale pewnych rzeczy nie przeskoczę i jeśli nie ma Saulosi w żadnym sklepie i na giełdzie w promieniu 100km to musiałem podjąć jakąś decyzje. Może i była ona pochopna, ale dużo się nauczyłem przy hodowli Auratusów.

 

Tutaj masz nawet post, w którym prosiłem o pomoc w obsadzie: http://forum.superakwarium.pl/topic/38436-alternatywa-dla-pseudotropheus-saulosi/

 

Wybierałem wybarwione ryby, ponieważ nie chciałem bawić się w ich oddawanie i tak dalej. 

 

Sorry, za literówkę z MBUNĄ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź.

Przemyśle to i postaram się o jak najlepsze wyjście z sytuacji.

Nie chodzi nawet o te 10zł, ale wątpię, aby ktoś chciał okupić auratusy, a w takim wypadku oddanie do sklepu i zakup nowej obsady to jakieś 100zł w plecy.

Tak, jestem początkującym Malawistą. Zawsze marzyło mi się akwarium tego typu i od początku wiedziałem na co się piszę idąc w kierunku Auratusów, które mają domenę morderców. Ale pewnych rzeczy nie przeskoczę i jeśli nie ma Saulosi w żadnym sklepie i na giełdzie w promieniu 100km to musiałem podjąć jakąś decyzje. Może i była ona pochopna, ale dużo się nauczyłem przy hodowli Auratusów.

 

Tutaj masz nawet post, w którym prosiłem o pomoc w obsadzie: http://forum.superakwarium.pl/topic/38436-alternatywa-dla-pseudotropheus-saulosi/

 

Wybierałem wybarwione ryby, ponieważ nie chciałem bawić się w ich oddawanie i tak dalej. 

 

Sorry, za literówkę z MBUNĄ.

Nie widziałem twojego zapytania o pomoc,jak widzisz jestem tu nowy,a przyciągnęło mnie tylko twoje akwa i postanowiłem się wypowiedzieć,dla tego,że uważam,iż szkoda zarówno tak ładnego zbiornika,jak i Ciebie,bo opinie wcześniej wypowiadających się(nie wszystkich) wprowadzały Cię w błędne w/g mnie mniemanie,że dobrze dobrałeś obsadę.

Szkoda że nie możesz oglądać dobrze skomponowanego Malawi,bo jest na co popatrzeć.

Wierzę,że wcześniej,czy później będziesz mógł się cieszyć Malawi. 

Edytowane przez jaranos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...