Jump to content

Nawóz mikroelementowy + Carbo.


S'Sayan
 Share

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym zaczerpnąć Waszych opinii o nawozach mikroelementowych dla roślin.

 

IntermagPlus przestał mi odpowiadać jako nawóz z mikroelementami z tego względu, że mam dziwne wrażenie gdy zacznę go lać od razu mam masę zielenic kolonijnych ale to już swoją drogą.

 

Chciałbym kupić w miarę wydajny, dobry i w niewygórowanej cenie nawóz mikroelementowy.

Macie jakiś godny polecenia? Myślałem o: AQUA ART PLANTA GAINER MICRO, EASY LIFE PROFITO ewentualnie AQUABOTANIQUE PLANTA ACTIV - MIKROELEMENTY.

Któryś z powyższych był by dobry, głównie rozważam nawóz od Aqua Artu albo Easy life. Któryś "lepszy"?

 

Druga sprawa to carbo. Stosowałem z Aqua Artu - było ok. Od Easy life lepszy, bardziej wydajny? Widział ktoś jakieś konkretne różnice oprócz ceny pomiędzy tymi dwoma? Jakiś inny np. od Aquabotanique?

 

Z góry dzięki za opinie i doradzenie ;)

Link to comment
Share on other sites

Testowałem Ferke. Bardzo dobry nawóz i przy Twoim litrażu nie wyczyści Ci kieszeni. Moje następne akwarium będzie mniejsze niż obecne i wiem, że wybór padnie właśnie na ten nawóz. Planta Activ miałem kiedyś ale było to dawno temu i ciężko mi się wypowiedzieć na jego temat, bo moje umiejętności były dużo niższe. Intermag się nie nadaje do akwarium i to jest fakt. Mikro nie zużywa się tyle co makro więc można wyłożyć trochę więcej kaski na coś dobrego. Co do carbo to w większości używałem tylko Easy Life. Teraz nie leję węgla w płynie i większej różnicy nie widzę.

Link to comment
Share on other sites

Ferka, może i dobra ale za 500ml dać prawie 75zł to trochę dużo się wydaje ale z drugiej strony powinna starczyć na 200 dni średnio więc wszystko zależy jak będzie z finansami bo cały czas są inne akwarystyczne wydatki ;)

 

Myślałem nad tymi AQUA ART PLANTA GAINER MICRO, EASY LIFE PROFITO ewentualnie AQUABOTANIQUE PLANTA ACTIV - MIKROELEMENTY bo mam do nich dostęp na miejscu, a nie będę zamawiał nic specjalnego na dniach więc niepotrzebnie za wysyłkę płacić. Stosował ktoś te?

Link to comment
Share on other sites

"Moje doświadczenia jeśli chodzi o stosowanie mikro plus intermagu: - stosowałem ten nawóz przeszło dwa lata z różnym skutkiem - najczęściej pojawiające się problemy to zielenice punktowe i pył na szybach. Po wielu eksperymentach związanymi z dawkowaniem doszedłem do przekonania że mikro intermagu to dobry nawóz do zastosowania w akwarium ale jako baza do zrobienia nawozu mikro-elementowego. Licząc przy pomocy kalkulatora zulixa można zauważyć że rozcieńczając koncentrat i podając go tak aby żelazo mieściło się w granicach 0,4 -0,5mg/l znacznie przekraczamy zazwyczaj stosowane ilości pozostałych pierwiastków śladowych , w tym jak mi się wydaje najistotniejszy mangan który przekraczamy wielokrotnie. W związku z tym zrobiłem taką modyfikację - obliczam potrzebną ilość mikro plus pod mangan (zawarty w koncentracie) żelazo wtedy wychodzi nam za nisko ale możemy go z powodzeniem uzupełnić chelatem do wartości 0,4 -0,5mg/l. Używam tak skomponowanego mikro już ok pół roku i jak do tej pory nie wystąpiły żadne problemy związane z zielenicami punktowymi czy pyleniem na ścianach akwarium."

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Link to comment
Share on other sites

Wniosek na koniec tego etapu - wysypy zielonego pyłu pojawiły się gdy jednocześnie wystąpiło kilka powodów -

1 - najważniejszy który osłabia rośliny - zachwiane proporcje w nawożeniu NO3 i PO4

2- ilość i jakość światła w akwarium które ma bezpośredni związek z ilością dawkowanych nawozów mikro - im gorsze światło tym prawdopodobieństwo wysypu pyłu rośnie nawet w ustabilizowanych zbiornikach przy takim samym nawożeniu mikro - po prostu spada zapotrzebowanie na żelazo .

3. Zachwianie równowagi między ilością fosforu a poziomem żelaza - przy wysokim żelazie i brakach fosforu pojawia się pylenie.

Po dość długim czasie od napisania artykułu i stosowania nawożenia za pomocą soli i mikro intermagu wykonałem kolejny eksperyment polegający na modyfikacji nawozu mikro.

Mikro plus intermagu stosowałem przeszło dwa lata z różnym skutkiem - najczęściej pojawiające się problemy to zielenice punktowe i pył na szybach pomimo utrzymywania prawidłowych poziomów fosforu . Po wielu eksperymentach związanymi z dawkowaniem doszedłem do przekonania że mikro intermagu to dobry nawóz do zastosowania w akwarium ale jako baza do zrobienia nawozu mikro-elementowego. Licząc przy pomocy kalkulatora zulixa można zauważyć że rozcieńczając koncentrat i podając go tak aby żelazo mieściło się w granicach 0,4 -0,5mg/l znacznie przekraczamy zazwyczaj stosowane ilości pozostałych pierwiastków śladowych , w tym jak mi się wydaje najistotniejszy mangan który przekraczamy wielokrotnie. I tu chyba był tzw. pies pogrzebany . Od przeszło pól roku stosuję zmodyfikowane nawożenie mikro i problem pylenia praktycznie nie występuje - tzn pojawia się ale w ciagu dwóch tygodni jest tyle pyłu ile bywało po dwóch godzinach w najtrudniejszym okresie.

Proszę o wasze uwagi , komentarze, doświadczenia w tym zakresie ,może wspólnymi siłami dojdziemy w pobliże prawdy :)

Eksperyment trwa nadal - proszę o podchodzenie z rezerwą do wniosków :)

http://forum.superakwarium.pl/zielenice-punktowe-i-pyl-na-szybach-moje-eksperymenty-t45575.html

A testy zrobiłeś ? może to nie za sprawą intermagu pojawiają się zielenice. Po co płacić za jakieś drogie nawozy jeśli można ta sprawę rozwiązać w inny sposób

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...