Skocz do zawartości

Pytanie o akwarium 112L / Proszę o porady


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakładam nowe akwarium. Większe, bo 112L (80x35x40) W związku z tym chciałbym zadać kilka pytań, wam bardziej doświadczonym kolegom.

 

1. Najważniejsze dotyczy szafki.Otóż wcześniejsze 63 L akwarium stało na tej szafce jaką widać na zdjęciu. Jest to szafka z IKEI. A raczej Regał. Teraz stoi nowe akwarium na 112L , wystaje po bokach po 5 mm (chodź wydaję mi się, że to chyba raczej mały problem). Jednak usiadłem z dziewczyną na tym regale , ja 80 KG a ona ok 60 ;) Łącznie ok 140 KG , nie było problemu żadnego. Nowe Akwarium łącznie z podłożem może ważyć jakieś ok 140 (podłoże, pokrywa, samo akwarium + 112 KG) Odradzacie próbowanie? Ja jestem optymistycznie nastawiony, że na macie to ładnie będzie leżało i nie powinno być problemów.

 

Dołączona grafika

 

2. Jakie polecacie filtry zewnętrzne?Widzę na necie fajne filtry ale np Fluval kosztują od 200 zł w górę a inne można dostać już od 120 zł. Chodzi o filtr na 112L czyli do 120 L , no i wiadomo 400L/h musi przefiltrować. Pytanie czy lepiej zainwestować w filtr lepszej firmy ten w.w czy może jakiś innej firmy tańszy na ten sam litraż ? Na gumtree z mojej miejscowości ktoś chce sprzedać za 160 zł Fluval'a 205 model. Pytanie jeszcze czy do takiego akwarium bazować na napowietrzaniu z filtra za pomocą "deszczówki" czy dodatkowo jakaś pompka do napowietrzania?

 

3. Widzę też na allegro jakieś maty pod akwarium.

Moglibyście polecić jakieś dobre?

 

4.Chciałbym mieć białe podłoże typu malawi.

Czy na takim podłożu mogę w jednym miejscu rośliny posadzić czy potrzebne im specjalne podłoże?

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważasz, że stolik wytrzyma to ok. Ewentualnie możesz go wzmocnić kantówkami i dodać "plecy". Radziłbym tylko na blat położyć deskę/płytę większą od spodu akwarium. Ktoś przypadkowo uderzy w wystający kawałek akwa i tragedia gotowa.

 

Jak możesz to zawsze kup lepszy filtr. Lepszy filtr=lepsza filtracja, rzadsze czyszczenie itp. No i w przypadku jak kiedyś zachce się większego baniaka to nie trzeba będzie kupować nowego filtru.

 

Maty jak maty, na allegro praktycznie wszystko to to samo. Może tez być styropian.

 

Biały piasek wapienny jak do Malawi/Tanganiki to używa się tylko w przypadku stawiania tych biotopów. No i w takim przypadku nie sadzi się praktycznie żadnych roślin. Wapień zatwardza wodę, a większość ryby i roślin bardzo tego nie lubi. Jak chcesz jasne podłoże to najlepiej zwykły piasek kwarcowy żółtawy/beżowy. Niektóre ryby nie lubią jasnego podłoża dlatego całkiem białe jest niewskazane. Istotne też jak dużo chcesz tych roślin. Czy wolisz taki ala 'holender', czy tylko kilka roślinek. Oświetlenie też jest bardzo istotne. Poczytaj trochę i zdecyduj się na jakiś typ/biotop akwarium to będzie łatwiej określić. Czy masz już jakąś obsadę na oku? Wtedy się wymyślić aranżację pod dane ryby. No i parametry wody by się przydały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wcześniejsze akwarium, które stało na tej półce wyglądało tak:

 

Dołączona grafika

67 litrów. Łącznie tam leżało jakieś 85 KG. Nie było żadnych problemów z regałem. Dużo ludzi w necie właśnie ostatnio porusza temat 112L na takim regale z IKEI. Między innymi: TU

Niektórzy nie polecają inni mówią, że wzmocnione dodatkowo i wytrzyma. Sam już nie wiem.

 

Jak widać na zdjęciu moje akwarium. Dwa gatunki roślin reszta to są sztuczne. Dodatkowo w nowym akwarium chcę dać tło strukturalne a o oświetlenie się nie martwię, bo zamierzam zrobić pokrywę i podpiąć pod nią taśmy LEDowe. Ze zmienną barwą. Podłączyć pod kontroler , który zaprogramowany na daną godzinę będzie stopniowo zmieniał barwę światła. Światła będzie wystarczająco. Ale jak już mówiłem, wolę mieć jasne podłoże niż takie nijakie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dobrym obsadzeniu roślin (wszystkie plany, a przede wszystkim "trawniczek") za dużo podłoża nie bedzie nawet widać. widuje się akwa na żwirze rzecznym które są tak zarośnięte że podłoża praktycznie nie widać :) jeśli już chcesz mieć fajny efekt pomyśl nad czarnym podłożem (tło strukturalne ale wewnątrz czy na zewnątrz?) ciemne podłoże i tło fajnie uwydatnia barwy niektórych ryb, np. neonów

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz stoi nowe akwarium na 112L , wystaje po bokach po 5 mm (chodź wydaję mi się, że to chyba raczej mały problem).

Osobiście zrobił bym tak by akwarium nie wystawało po bokach, bo kiepsko to wygląda, a i może się stać jakiś niepotrzebny wypadek, najłatwiej podłożyć jakąś deskę.

 

Co do podłoża wybierz wybierz zwykły piach i będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz stoi nowe akwarium na 112L , wystaje po bokach po 5 mm (chodź wydaję mi się, że to chyba raczej mały problem).

Osobiście zrobił bym tak by akwarium nie wystawało po bokach, bo kiepsko to wygląda, a i może się stać jakiś niepotrzebny wypadek, najłatwiej podłożyć jakąś deskę.

 

Co do podłoża wybierz wybierz zwykły piach i będzie OK.

 

Czyli twierdzicie , że ten regał wytrzyma? Deska jak najbardziej na to. Te wewnętrzne półki są solidne , ciężkie. Dobrze obsadzone i jak widać konstrukcyjnie ciężar nie powinien się źle rozchodzić ale równomiernie. Powinno wytrzymać pomimo słabego materiału samego podłoża

 

Zastanawiam się jeszcze nad wzmocnieniem wewnątrz tych półek w każdym z kwadratów przez zastosowanie prostopadłych półek do tych równoległych. Rysunek na dole pokazuje dokładnie jak chce to zrobić.

 

e90a63b83447c.png

 

Na górze przedłużenie to położona płyta, np 18 laminowana. A to na dole to są płyty z wymiarowane w te okna i wsunięte załapane na kątowniki. Ewentualnie jeszcze mógłbym je złapać w półkach wkrętami.

 

Sam regał jest bardzo stabilny. Wiem, że te profile, oprócz półek, to jakaś sklejka z warstwami miodu ale wzmocnione nie powinno się załamać.

 

---------------------------------------------------------------------------------- KONIEC & WYNIK ----------------------------------------------------------------------------

Dobra akwarium jak i półka IKEA ESTENDED przerobiona i stoi :D Wszystko elegancko się trzyma, nie ma żadnych zgniotów. Zatem wszyscy, którzy w sieci pisali, że nie da się tego zrobić, oznajmiam, że da.

- Wstawione dwie 20 mm półki o wymiarach 335x335. Wywiercone w dwóch bokach po dwie dziury na kołki 8x30. Półki osadzone pionowo w dolną w środkową półkę poziomą i tą wyżej. Następnie reszta usztywniona kątownikami.

 

20130403_170139.jpg

 

- Na górę położona została płyta 20 mm w kolorze tego regału (klon). Złapana po bokach takimi samymi śrubami jak regał IKEA. Wkręcana imbusami. Na to mata i akwarium.

 

20130403_170219.jpg

- Na dole , żeby było ładniej dokupiłem szafki z IKEI do tego regału. W lewym trzymam filtr.

 

20130404_135400.jpg

- filtr ma 33 cm wysokości zatem ledwo ledwo wszedł do środka. Musiałem w poziomej półce (tej najdłuższej, do której łapałem półki na kołki) wyciąć otwory fi 18 aby przeszły węże od filtra MidiKan 800 Aquaela. Następnie to samo w tych półkach z tyłu, dokupionych. Plus wyciąłem w dykcie otwór prostokątny na przedłużacz, który wisi na ścianie.

 

20130403_170122.jpg

20130403_170308.jpg

- Z tyłu zamontowałem proste klipsy do peszli aby służyły jako uchwyty do węży i wszelkiego rodzaju kabli. Po to by nie latały tu i tam. ;)

 

20130404_135435.jpg20130404_135445.jpg

- Na dechę mata i wszystko śmiga. Z tyłu akwarium , tak jak polecali niektórzy, dałem czarne , zwykłe tło. Na olej roślinny złapałem.

 

20130404_135415.jpg

- Etapy zalewania plus sprawdzanie jak pracuje materiał, z którego jest zrobiony regał. Żadnych trzasków, pęknięć, uginania. Widać na załączonym obrazku. Nawet kot (3 KG) dociążył półkę z prawej :)

 

20130404_182402.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/-BB0MmNMXZ_U/UWbH5lL2xxI/AAAAAAAAA4k/JuMhanU-BtQ/s800/20130404_182412.jpghttps://lh6.googleusercontent.com/-w4RCM8CgUmk/UWbH57T8fQI/AAAAAAAAA48/v4ul0X2FGVo/s800/20130406_181739.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/-GpqEi7v716A/UWbH67hXwBI/AAAAAAAAA5A/fB5Bu57Ptkc/s800/20130407_185308.jpg

 

Prace jakie będę robił w międzyczasie to pokrywa. Z oświetleniem LED ok. 30 W. Dodam, że na paskach JBL 6w1 woda miała poza twardością KH wszystko w normie. Twardość uległa zmianie po przefiltrowaniu wody po 24h. Bakterie nietryfikacyjne dałem w momencie zalewania SERA NITRIVEC. Woda dogrzana grzałką 150 W AQAEL'a

 

 

---------- Od poniedziałku do piątku (od 13 do 17) wykonywana  pokrywa pod akwarium 112 Litrów / oświetleniem LED Polecam !

 

https://plus.google.com/u/0/photos/107978743346195849532/albums/5865595296889328945?hl=pl&authkey=CI7kwpLFv6P2BA

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...