Skocz do zawartości

Pomoc w nawożeniu solami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Bardzo proszę wszystkich o pomoc i wprowadzenie w świat nawożenia solami. Przeczytałem artykuł Łorena i wiele innych, próbowałem wyliczać w kalkulatorze zulixa ale nici z tego. Chciałbym się dowiedzieć jakie sole mam kupić i gdzie, jak je wymieszać, jak dawkować i jakie testy mam robić (do tych celów mam cała walizkę zooleka).

 

Moje akwarium:

 

Pojemność-54l Proste (60x30x30)

Oświetlenie-30w (15w T8 6500k i listwa led 16w 6500k)

Podłoże-Tetra Complete Substrate na tym czarny bazalt

Co2-12h na dobę (soda plus ocet)

 

Parametry wody:

Ph-7,0

KH-6

GH-12

No2-0,0

No3-30-40

Fe-0,1

Po4-1,5

Nh3-0,0

 

 

Obsada:

12x Neon Innesa

5x Otosek

2x Prętnik Karłowaty

6x Ślimak Helena

15x Krewetka Red Cherry

 

Rośliny:

 

Mech Jawajski

Rotala rotundifolia

Cryptocoryne Wendtii brown

Cryptocoryne parva

Eleocharis Parvulus

Bacopa Caroliniana

STAUROGYNE REPENS

Limnophila sessiliflora

 

Chciałbym dodać że na razie (dopóki mi się nie skończą) nawożę nawozami Aqua Art :

 

Ferro+

K+

Carbo

Classic

Macro green

 

Jeżeli czegoś nie dopisałem lub się pomyliłem proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz kupić: KNO3, K2SO4, KH2PO4, MgSO4x7H2O, Mikro intermag plus i Chelat Fe (8 lub 13%)

Robisz (w osobnych pojemnikach) cztery nawozy makro i jeden mikro. Całość zgodnie z kalkulatorem zulixa.

W załączniku poniżej masz ilości (w gramach) do sporządzenia poszczególnych nawozów.

Na czarno makro, na czerwono mikro.

Na niebiesko masz dawkę dzienną tzn. 5 ml każdego nawozu. Tabele najbardziej po prawej mówią ci ile się zwiększy stężenie pierwiastka po dodaniu tych 5 ml (dziennie i tygodniowo)

 

Osobiście, na początek proponuję podawać po połowie dawki czyli 2,5 ml dziennie i obserwować rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Twoich parametrów wody, tych które podałeś.

 

Obniż No3 do 15-20mg/l, bo dorobisz się zielenic. Podnieś żelazo do 0,5mg/l.

 

Kolega powyżej ładnie Ci już policzył. Teraz trzeba zmieszać wedle instrukcji mieszania. To ważne.

 

Dodam, że wyliczenia to matematyka, która nie uwzględnia strat/konsumpcji pierwiastków przez rośliny. Np. Wlewam 60mg/l kno3 do akwarium a po tyg. mam w akwarium 10mg/l no3. Czy za dużo wlewam ? Nie . Bo dążę do uzyskania no3=10mg/l i tyle mam. Nie ważne ile mg/l dawkujesz, ważne to co chcesz osiągnąć i czy osiągasz to dawkując x mg/l (wlewając y ml strzykawką ze słoiczka z roztworu).

 

Aha. Licz się z tym, że padną wszystkie krewetki. One nie lubią nawozów. U mnie padły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem te sole które mi podał tomeksup, nie było chelatu 8% więc kupiłem 13% czy jego też mam dodać tyle samo co chelatu 8%?.

W kalkulatorze musisz zmienić przy chelacie z 8 na 13 % i sam ci wyliczy.

 

Teraz przy podawaniu co2 z butli jest sens lania easycarbo do akwa?

Moim zdaniem nie ma sensu.

 

Sole mogę rozrobić w wodzie destylowanej? Bo do wody RO nie mam dostępu.

Tak, możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makro jest ok.

 

Ale warto by policzyć rzeczywistą ilość wody w akwarium. Np. Ja mam 96l, a faktycznie wody mam 80l i na 80l obliczam dawki.

Policz wewnętrzne wymiary akwarium i odejmij objętość podłoża. Pewnie wyjdzie Ci ok 42l.

 

Co do mikro.

 

Masz przekroczony mangan i Bor. Ja bym bardziej rozcieńczył. Masz tam z prawej dop. stężenia.

 

Kiedy u siebie eksperymentowałem z nawozem ogrodniczym pokon, to prawdopodobnie przedawkowałem miedź i od razu padła ampularia. Później heleny. W mikro moim zdaniem jest coś co łatwo przedawkować i zabija ślimaki (łącznie z zatoczkami - populacja spada). Czy to miedź? 100% pewności nie mam.

 

Żelazo ok.

 

Jeszcze jedno.

 

To co policzyleś to pierwszy krok. Później musisz zbadać testami ile z tego co wlewasz zużywają rośliny i określić tak dawkę aby po tyg. wlewania np. no3 no3 utrzymywało się na poziomie 10mg/l. To jest tzw. zapotrzebowanie roślin w warunkach luksusowego pobierania.

 

Ja w pewnych momentach lałem 60mg/l no3 tyg. aby utrzymać no3 na poziomie 10mg/l. Teraz wlewam 20mg/l no3 i mam po tyg. 10mg/l. Czyli rośliny przez tydz. zużywają 10mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...