Jump to content
Sign in to follow this  
strikerbest

240l - Jaki rodzaj oświetlenia 3x54W

Recommended Posts

Witam

Mam odwieczny problem z oświetleniem.

Moje akwarium to 240l (120x40x50). Pokrywę robiłem własnoręcznie. W tej chwili zaprojektowana jest do świetlówek typu T5 o długości nie większej niż 116cm. Posiadam dwa stateczniki: pierwszy 2x54W i drugi 1x54W.

Ponieważ moje świetlówki pracują już prawie 3 lata chyba nadszedł ich kres. Już od dłuższego czasu mam problem z glonami i szybko kwitnącą wodą. Najczęściej świecę 2x54 - Grolux i Aquastar 10h dziennie. Trzeciej świetlówki raczej nie używam gdyż załączanie jej wzmaga z reguły narastanie nitek.

Czytałem swego czasu dużo na temat oświetlenia ale pogubiłem się w tym wszystkim. W akwarium posiadam zarówno roślinki średnia ilość i średnie zapotrzebowanie na światło oraz rybki (4x skalar, 3x mieczyk, 15x neon czerwony, 2x bojownik, 4x kirysek pstry)

Jakie polecacie świetlówki do mojego zbiornika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że bez co2 w zupełności Ci wystarczy 2x54 watt, tylko spróbuj pokombinować. Ja świecę 9 godź. dziennie, ale od 9-13 i od 15-20. To kompromis, który musiałem zastosować też ze względu na glony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście mam CO2 z butli ale to nic nie zmienia bo tam gdzie pada światło jest glon. W ciemnych miejscach glon nie wchodzi. Moje pytanie dotyczy szczególnie rodzaju światła. Jakie świetlówki teraz zakupić? Groluxa, Philips'a 950?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×