Skocz do zawartości

[520 l] Ameryka Pd, nie BW


compressiceps
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po dłuższej przerwie wielkim krokami zbliżam się do ponownego założenia akwarium i potrzebuję Waszej opinii w sprawie wyboru obsady i jej ilości do 520 litrowego akwarium o wymiarach 150 x 58 x 60.

Cały sprzęt już posiadam, ale akwarium nie jest jeszcze zalane ze względu na kończący się remont.

Oświetlenie: T8 4x58W + 1x40W , czyli ok. 0,5W/l (oczywiście mogę zmniejszyć)

Woda: pH 6.5, gH 3. Twardość ogólną mogę zwiększyć poprzez regulację by-passu zmiękczacza z żywicą jonowymienną. kH jeszcze nie mierzyłem.

Filtracja: Eheim 2180 z zintegrowaną grzałką 500W (wydajność 1700l/h)

A oto proponowana obsada:

20 x Pstrążenica marmurkowana (Carnegiella strigata) lub inna z Pstrążenicowatych

50 x Zwinnik Blehera (Hemigrammus Bleheri) lub inny Hemigrammus

Akara Marońska (Cleithracara Maronii) - prawdopodobnie na początek 8 szt., aby utworzyć parę/ pary

Jakaś Apistogramma, ale w sumie nie wiem, która byłaby najlepsza do Akary.

20 x Kirysek Pomarańczowokolcowy (Corydoras Sterbai) lub inny Corydoras

20 x Otocinklus Przyujściowy (Macrotocinclus Affinis)

 

Proszę o uwagi co do proponowanej obsady, a w szczególności radę odnośnie wyboru Apistogramm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting, spowodowałeś, że bardziej wgłębiłem się w temat. Masz rację, ma to być typowy biotop, więc nie ma co kopiować obsad z innych akwariów, trzeba spojrzeć na naturalne środowisko. Oto, co mnie zainteresowało:

Czyste lub błękitne strumienie z przejrzystą wodą spływającą z wyżyn Gujany i Brazylii. Szybko lub wolno płynące. Np. Rio Xingu i Rio Tocantins.

Woda: pH ok.7, gH 5-12 , temp. 24-28 C

Zbiornik: dobra filtracja utrzymująca czystą wodę i wytwarzająca umiarkowany ruch wody. Jasne światło, dużo roślin. Drobny żwir na dnie, parę korzeni. Dobre napowietrzanie.

Rośliny: Echinodorus, Ceratophyllum, Cabomba, Lemma, Limnobium, Vallisneria

Ryby: Loricarids, Corydoras, Uaru, Mesonauta, Hyphessobrycon.

 

Ewentualnie, ale nie jest to już clear water:

Rzeki płynące przez lasy deszczowe pd-zach Peru, np. Madre de Dios

Zbiornik: lekki do umiarkowanego ruch wody, silne oświetlenie (przy odwzorowaniu miejsc niezacienionych przez las deszczowy), trochę roslin, dużo korzeni. Drobny żwir lub piasek na dnie oraz otoczaki i skałki.

Rośliny: Echinodorus, Vallisneria

Ryby: Abramites, Corydoras, Pterolebias, Apistogramma , Mesonauta, Carnegiella, Gymnocorymbus, Hemigrammus, Tyttocharax, Pyrrhulina, Ancistrus, Hypostomus, Pimelodella, Pimelodus

Inne: krewetki rzeczne

 

Białe wody Amazonki i Orinoko nie bardzo mi pasują.

A jakie są różnice między przejrzystą Wenezuelą a czystą Amazonią, jeśli chodzi o obsadę oczywiście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenezuela skupiłaby się na innych rybach po prostu. Możesz zrobić akwarium pod większe bystrzyki i do tego jakieś małe Crenicichla i zbrojniki wenezuelskie, może ziemiojady.

polecam ten film:

 

Z kolei amazonka by się pewnie skupiła na Pterophyllum, Apistogramma itp ;].

Tutaj z kolei masz nagrania:

http://www.youtube.com/user/STEVANOVIC112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Locdoc przyznaję, że Altumy są piękne, ale zdecydowałem się już na Clear Water.

 

Sverting dziękuję za linki i obsady. Niestety na statku mam za wolny internet, aby odtworzyć filmiki. Zrobię to po powrocie do domu, w kwietniu.

Spodobała mi się ostatnia propozycja obsady, z wyjątkiem prystelki. Czym proponowałbyś ją zastąpić? Czy znalazłoby się tam też miejsce dla jakichś Corydoras? Mesonauta pewnie będzie mi niszczyć rośliny, ale co tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w kiryski spiżowe. Przepiękne są na tym pierwszym filmie, jak sobie go odtworzysz, to gdzieś przy końcu będą.

 

Zamiast prystelki można pomyśleć o Moenkhausia pittieri, ale chyba są ciężkie do znalezienia na rynku.

 

Jak będziesz dawać Mesonaucie sałatę i spirulinę, albo inny szpinak czy groszek, to nie bój się o rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting, dzięki za propozycje. Moenkhausia pittieri jest super. Jak wyczytałem to typowe rybie brzydkie kaczątko, które z nieciekawej ryby zamienia się w prawdziwy diament (jak sama nazwa wskazuje). Może dlatego ciężko ją dostać, bo w sklepach wygląda nieciekawie i nikt jej nie kupuje. Jedyny minus jaki znalazłem odnośnie Moenkhausia pittieri to jej tendencja do podskubywania płetw innych ryb, która ponoć zanika, jak ryba trzymana jest w większej grupie. Tak więc nie wiem, czy nie zeżre Mesonaucie wąsów. Miejmy nadzieję, że nie. OK, tak więc oto obsada:

40 Moenkhausia pittieri

1+1 Mesonauta festivus lub insignis

1+1 Microgeophagus ramirezi

1+2 Dicrossus filamentosus

20 Corydoras aeneus

Aha, Moenkhausia pittieri przebywa w środkowej i dolnej części akwarium, więc robi się trochę pusto na górze.

Wyrzuciłem z obsady Laetacara dorsigera, gdyż bez niej robi się biotop CW Wenezuela. Nie do końca typowy, ale każda z powyższych ryb występuje w tym kraju. Może coś z tej listy:

http://fish.mongabay.com/data/Venezuela.htm

wpadnie Wam w oko i ewentualnie zasugerujecie drobne modyfikacje obsady.

 

Przyznam się, że wciąż chodzi mi po głowie biotop rzeki Xingu. Znalazłem nawet spis wszystkich ryb, jakie tam kiedykolwiek widziano (link poniżej). Jednak narazie 600 gatunków jest dla mnie nie do ogarnięcia.

http://www.gtoe.de/public_html/publicat ... 202004.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting, dzięki za pomysł z limnobium. Będzie to dobrze wyglądać. Akwarium jest jakby wbudowane w ścianę i zabudowane do samego sufitu. Dlatego też wciąż powracam do pomysłu z pstrążniceniami. Wycofuję się z pomysłu z Moenkhausia pittieri ze względu na skubanie płetw i powracam do Twoich prystelek (nie znalazłem nic lepszego). Rzuć jeśli możesz okiem na obsadę i daj znać, czy nie jest już tego za dużo

20 Thoracocharax stellatus lub Gasteropelecus sternicla lub Carnegiella strigata

40 Pristella maxiliaris

1+1 Mesonauta festivus

1+1 Laetacara dorsigera (skoro jest na filmie to musi występować w Wenezueli; chyba że to Laetacara fulvipinnis)

1+1 Microgeophagus ramirezi

1+2 Dicrossus filamentosus

20 Corydoras aeneus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie możliwość, to bierz strigaty, najlepiej będą wyglądać w CW.

 

Była zarówno dorsigero-podobna, jak i czysty fulvipinnis, ale ja jestem w 99% że to była prawdziwa dorsigera.

 

Jeśli masz miejsce, to jednak zachęcam do eichorni, bo tworzy naprawdę ładny widok:

 

Dołączona grafika

 

Jak będzie Ci się chciało, to zobacz początki mojej 70l, tam jest eichornia, pistia i limnobium ,więc masz porównanie żeby wybrać co będzie Ci się podobać najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting, może masz rację, że Eichornia wyglądałaby lepiej niż Limnobium w Clearwater. Spróbuję obu i zdecyduję później. Kwiaty hiacynta na pewno spodobają się mojej żonie. Oczywiście już wcześniej oglądałem Twoją 70-tkę, bardzo oryginalna. A Twoje Agassizi skłoniły mnie do dalszych poszukiwań. I im więcej czytam, tym bardziej chcę zawęzić biotop. Oczywiście Wenezuela zostaje jako pierwsza opcja.

Oto następna propozycja na wody przejrzyste - Rio Tapajos, tylko nie wiem, czy akwarium nie jest za małe dla pierwszego gatunku:

 

Geophagus sp. 'Redhead Tapajos'

Hyphessobrycon pulchripinnis

Peckoltia sp.

Laetacara Curviceps

Apistogramma Agassizi 'Santarem'

Corydoras Ornatus

 

Sprawdziłem i akwarium jest za małe dla Geophagus sp. 'Redhead Tapajos'. Minimum to 180x60cm. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rozumiem, że pozostałe ryby na upartego mogą być do CW, przynajmniej tak zrozumiałem to, że mieszczą się w pysku.

Przyznam się, że po obskoczeniu większości sklepów w Trójmieście i trudnych konsultacjach z moją gorszą akwarystycznie połową (której podobają się głównie ryby nie pasujące do SA CW), skłaniam się teraz w kierunku Peru i Boliwii. Wtedy Petitella georgiae i Moenkhausia sanctaefilomenae nawet by pasowały. Do tego Mikrogeophagus altispinosus i jakieś Corydoras. Początkowo myślałem też o Boehlkea fredcochui, ale po wyczytaniu, że płoszy i napada inne ryby (cokolwiek to znaczy), zrezygnowałem. A co myślicie o Pterolebias peruensis? Oczywiście inne propozycje peruwiańsko - boliwijskie też są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...