Skocz do zawartości

54l. po restarcie - początkujący


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mój pierwszy post tutaj, wiec mam nadzieje, ze informacje będa w miare wyczerpującei nikt mnie nie zbanuje pierwszego dnia.

 

Jakies 1,5 miesiąca temu otrzymałem nieduże akwarium od kolegi, który z przyczyn rodzinnych musiał się go pozbyć w trybie natychmiastowym.

Akwa mocno zanieczyszczone (glony), podłoże do wyrzucenia, wiec musiałem wszystko zacząc od nowa, opierając sie na info od niego.

Niestety na czas transportu te kilka rybek które dostałem przebywało w sporym słoiku i tylko ta woda została mi do nich dana.

Zero roślin, itd.

 

zbiornik: WROMAK 54l. 60x30x33

filtr: AQUAEL Unifiltr 500

grzałka: 75W z termostatem oczywiście (nowe)

napowietrzacz: HA03 happet (nowe)

oświetlenie: T8-15W Daylight JUWEL + odbłyśnik (nowe)

2 x korzeń, na 1 mech

podłoże - totalny mix naturalny, taki dostałem

3 kamienie

sporo roślin, których nazw nie znam, a kupiłem bo mi się podobały i rosną bardzo szybko.

 

Obsada:

danio x 6

gupik samiex x 6 (jesli samce sa tylko kolorowe...)

gupik samica x 3 dorosłe (jesli samice sa wieksze, srebrne)

zbrojnik niebieski ok. 12cm (otrzymałem z akwarium i siedzi prawie ciagle schowany za korzeniem)

otosek x 1 (gdyż jeden zniknął tydzień temu bez śladu)

neon x 8

krewetka 1 x cherry + 2 x Amano

dodatkowo jeszcze 2 ktorych nie jestem w stanie zakwalifokowac (jedna z nich na pierwszym foto. kształt ten sam, jedna różowa, druga srebrna w ciemne paski)

i jeszcze z 10-15 maluchow co sie pojawiaja od 2 tygodni.

 

Restart mial miejsce jakies 1,5 miesiaca temu i ryby wpuscilem niestety po 1 dniu do w wiekszosci swiezej wody po wzbogaceniu jej w bakterie i uzdatniacz, gdyz nie mogly w sloiku plywac.

Wiem, duzy blad, ale nie mialem wyjscia... tylko 2 jakies padly, reszta zyje w szczesciu.

 

Wode wymianiam srednio 1 na 5 dni w ilosci okolo 20 litrow, na odstana. Dodaje troszke uzdatniacza i baktrerii.

 

Ryby jedza suchego fast fooda Tropical 2/3 razy dziennie.

Dno odmulam przy wymianie wody gdzie sie tylko da, gdyz rosliny i inne pierdoly przeszkadzaja.

 

Wode sprawdzam testami 5w1 (wiem, lepsze sa indywidualne, ale to z czasem...) JBL i wychodza w normie. Czasem NO3 jest wysokie, to bezzwlocznie zmieniam wode i czyszcze dno.

Do filtra dodalem troche Zeolith`u miedzy gabki, tak zasugerowali w sklepie zoo...

 

i teraz moje drobne watpliwosci:

1. Czy zbrojnik nie jest za duzy?? Moze powinienem go komus oddac??

2. czy obsada nie jest zbyt liczna, szczególnie że się rozmnożyły?

3. Czy moge dorzucić jeszcze roslin, bo mi się podoba gesto zarośnięte?

4. Czy zainstalować jeszcze jakieś otoski, czy krewetki?

5. Czy nie jest za ciemno w środku i czy można dodatkowo dorzucić jakieś delikatne LEDy?

6. Woda jest czysta, choć nie tak "niebieska" jak w sklepach. Czy czegoś dodac?

 

I co jeszcze sugerujecie w tym akwa, ktore mocno mnie wciagneło??

 

Pozdrawiam i dzieki za wyrozumiałość. Powiedziałem chyba wszystko co wiem...

 

nemo130: Przenoszę, dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rybami masz totalny bajzel. Poczytaj tutaj tematy i zobacz co mniej więcej doświadczeni akwaryści proponują do 54l od-31l-do-60l-f99.html

 

Widać, że masz zapał i chęć stworzenia fajnego akwarium i dbania o rybki. Te podłoże to dla mnie osobiście masakra, pstrokate i oczoyebne. Jednolite jest przyjemniejsze i dla oka i dla rybek (i ich oczu) ;) Za często podmieniasz wodę i troszkę za dużo. 10l na tydzień spokojnie by Ci wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzieki za wskazowki, napewno zastosuje.

Dostalem ostatnio od kolegi torbe (kilka kilo) ponoc rewelacyjnego ciemnoniebieskiego podloza. Warto wymienic??

Czy osprzet i obsada moze pozostac, czy cos zmienic?

Z rybami mam bajzel, bo troche wybieglem przed szereg i zbyt szybko dokupilem, ale juz mam...

Czy roslin moge dolozyc?

Czy filterek jest OK?

Moze widac jakies bledy na foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne akwa ;) a co do zbrojnika to powinieneś się go pozbyć ponieważ masz za małe akwa... :D

Tego sie obawiałem i tak tez zrobie. Dzieki za info.

Jeszcze jakies sugestie?

Czym zastąpić tego zbrojnika??

MPO teraz w składzie 3 małe krewetki i 1 otosek.

 

Jedna sugestia: dostosuj się do regulaminu. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...