Jump to content

Odmierzanie soli

MrDove
 Share

Recommended Posts

Chciałbym w niedalekiej przyszłości założyć akwa roślinne już od jakiegoś czasu czytam różne tematy na tym forum. Nawozić chciałbym solami i moje pytanie brzmi w jaki sposób odmierzacie wyznaczona w kalkulatorze ilość soli ? (nie posiadam tak dokładnej wagi)

Cytat naszego kolegi Mapeta:

Jeżeli ktoś nie ma tak dokładnej wagi żeby odmierzyć małe wartości w gramach możemy to sobie przeliczyć na ml:

KNO3 10g = 9 ml

K2SO4 10g = 7 ml

KH2PO4 10g = 10 ml

MgSO4*7H2O 10g = 11 ml

Wszystko zależy od granulacji danej soli, jej czystości itd.

Czyli na przykładzie KNO3. Mamy zrobić roztwór z 13 g KNO3:

10g=9ml

13g=X

10g*X= 13g*9ml /10g

X=13*9ml/10

X=11.7 ml

Więc do roztworu dodajemy 11,7 ml KNO3

Źródło: obliczenia-soli-kalkulator-zulixa-t56487.html

A te ml soli jak mam odmierzyć ? strzykawką zaciągnąć sól ?;p

Edit.

kiedyś znalazłem na tym forum i zapisałem takie coś

Mieszanka makro NPK (Azot + Fosfor + Potas) na zbiornik 80 litrów.

1 miesiąc = 4 tygodnie

3 dawki NPK na tydzień

więc będzie 12 dawek NPK na miesiąc

Pomnóż pojedynczą dawkę w łyżeczkach przez 12 => [3/16 łyżeczki KNO3] x 12 = 2 i 1/4 łyżeczki KNO3

[1/16 łyżeczki KH2PO4] x 12 = 3/4 łyżeczki KH2PO4

[1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O] x 12 = 6 łyżeczek MgSO4x7H2O

Dodaj to wszystko do 600ml wody z kranu lub destylowanej.

A te ml soli jak mam odmierzyć ? strzykawką zaciągnąć sól ?;p

"Zaciągnąć sól strzykawką" :shock:

Np. wsypać sól do strzykawki i odmierzyć potrzebną dawkę, lub w inny pojemnik, miarkę z podziałką na ml. ;)

Nie chcę używać testów tylko obserwować rośliny.

Jest to jakaś metoda ale z własnego doświadczenia wiem że zanim dojdziesz do tego jak nawozić na podstawie obserwacji roślin minie bardzo dużo czasu - to pierwsza sprawa - druga - to koszty roślin które będą Ci padały (chyba że masz darmowe źródło zieleniny - to inna bajka ) Myślę że cena prowadzenia doświadczeń celem zdobycia wiedzy będzie niewspółmierna do zakupu dwóch podstawowych testów na NO3 i PO4 i poczytaniu jak nawozić - odkrywanie rzeczy dawno juz odkrytych wydaje mi się nie do końca zasadne ;). Ale oczywiście możesz robić po swojemu - jak to mówią...? Kto bogatemu zabroni? :lol:

• 11 months later...

Kupiłem takiego chińczyka http://allegro.pl/precyzyjna-waga-kieszonkowa-jubilerska-500g-0-1g-i3884303593.html

zmierzyłem dokładność ważąc kilkanaście razy monety obiegowe NBP i porównując ich wagę z kolejnego ważenia do siebie. Mogę powiedzieć, że do celów akwarystycznych wystarczy taka dokładność (średnia z około 20 ważeń każdej z 5 monet to 0.04g w porównaniu do masy podanej przez NBP).

Niestety waga może się różnić od siebie w zależności od stanu baterii, dlatego postaram się powtózyć ważenie za jakiś czas, gdy będą słabsze. Ale i tak, nie pieniądze i nie waga precyzyjna. Dla mnie wystarczająca.

Edited by Blachu82

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...