Jump to content

Pierwsze akwarium holenderskie - proszę o pomoc


 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Jestem nowy więc proszę o trochę cierpliwości i przede wszystkim o pomoc. Jest to moje pierwsze forum więc jeśli już był ten wątek poruszany mogłem tego nie zauważyć.

Ok tyle odemnie a teraz mój problem.

Przygodę z akwarystyką zacząłem już jakiś czas temu tylko powiedzmy sobie szczerze nie miałem wogóle pojęcia co tak naprawde jest ważne. Zacząłem intensywnie studiować literaturę i przeglądać internet i natknąłem się na zdjęcie akwarium holenderskiego i od razu wiedziałem, że muszę takie mieć.

Założyłem banaik, 112l (nie jest może duże ale tylko na takie pozwalał mi budżet:)). do tego filt Hanza wydajność 1000l/h, oświetlenie standardowe 2x18W i do tego dołożyłem 2x24W 6500k i 10000K, CO2 z butli. Kompletowanie tego wszystkiego zajęło mi jakiś czas więc zalałem baniak odczekałem 2 tygodnie i wprowadziłem roślinki: hemianthus cuba, lotos czerwony, bacope drobnolistną, mech willow, hygrophilia japan? microsorium mini i "taką mała trawkę" - niestety nie pamiętam jej nazwy ale akurat ona nie stanowi problemu.

No i nawiązując do sedna:

- od samego początku mam problem z małym heńkiem, końcówki liści zaczęły mi zółknąć, nie chce się rozrastać

- hygrophilia początkowo miała zółte końcówki ale teraz trochę się pozbierała i wygląda nieco lepiej tylko zieleń jest nieco blada więc nie wiem co mam robić (reszta roślin rośnie bez zarzutów bacop jak szalona)

- no i oststnio mam problem (duży problem) z glonami, pojawiają się na kamieniach i na mchu, coś w rodzaju gęstego mchu leśnego, na szybie pojawiły się zielenice (których ju ż się w miarę pozbyłem) tylko nie wiem co mamzrobić z tym nalotem na kamieniach. Czytałem, żeby się pozbyć glonów(zielenic) trzeba ograniczyć źródło światła- tylko pytanie co z małym heńkiem już teraz wygląda nie ciekawie. dodatkowo ten "zielony mech" zaczął porastać podłoże

Nawoże preparatami z soli- obliczyłem wartości z kalkulatora. Parametry wody to: Ph 7,0 Gh 21- (pytanie czy twardość nie jest tu przyczyną problemów)- dzisiaj robię podmiane 25% woda demineralizowana, Kh 12, NO3 40, PO4 0,25 - testy na Ph, twardość i NO3 mam Zoolteka, na PO4 Sera.

Proszę o POMOC

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Nie napisałeś ile czasu minęło od zalania baniaka.

Opisz zbiornik tak jak w linku:http://forum.superakwarium.pl/jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Zawsze będzie lepiej wyciągnąć wnioski.

Napisałeś, że nawozisz solami, jakimi, jakie dawki soli podajesz, ile razy w tygodniu.

Napisz ile godzin włączone jest oświetlenie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od zalania akwarium minęło jakieś 4 tygodnie i posadziłem roślinki, teraz akwarium ma już 6tyg.

Moje parametry wody to:

NO3 - 20

PO4 - 0,5

Gh - 12

Kh - 8

Ph - 6,8

CO2 nawożę 24h/dobę ok 3 bąbli na sekundę, dodatkowo zasadziłem teraz heteranthera zosterifolia oraz Rotala Rotundifolia Red. Świetlówki standardowe świeciły się przez 12h a świetlówki dodatkowe 2x24W świeciły się przez 10h. Obecnie zmniejszyłem czas do 6h świetlówki standardowe i 5h świetlówki dodatkowe.

dodatkowo wstawiam zdjęcie akwarium może uda wam się zidentyfikować jakie to są glony.

W ostatnim czasie robię podmiany wody ok 30%.(dzisiaj kolejna) co 4dni

Co do nawożenia mikro to chwilowo zaprzestałem (ok 6 dni w ogóle nie stosuję - mam wrażenie że glony jeszcze bardziej się rozrosły). Podawałem 10ml roztworu wg kalkulatora codziennie - dokładne informacje na temat dokładnych proporcji mam zapisane w zeszycie jeśli będą potrzebne mogę później dopisać. W kalkulatorze wybierałem średnie wartości jakie powinny znaleźć się w wodzie.

Obecnie dodaję tylko fosfor. - próbuję podnieść do 1mg.

Glony nie dają za wygraną i zaczęły mi atakować liść lotosu który opiera się o kamień.

Bym zapomniał o najważniejszym czyli o obsadzie baniaka:

10 neon innesa

2 gurami złote

6 kirysów ( 3 rodzaje po 2 sztuki)

3 zmienniaki wielobarwne

4 otoski

Wcześniej jeszcze miałem danio pręgowane oraz gupiki ale oddałem ponieważ ryb było za dużo , co (tak myślę) miało wpływ na poziom NO3

Oto zdjęcie- widać na nim wyraźnie glon na kamieniach i na "drzewkach" na których przywiązany jest mech i przez to przestał roznąć.

post-16992-13685173981414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

NO3 - 20

PO4 - 0,5

Podnieś po4 do 1,0mg/l. No3 obniż do 10-16mg/l. Trzymaj parametry. Poczytaj o stosunku redfielda i buddy'ego.

 

Nie kombinuj ze światłem, bo wykańczasz rośliny i dajesz przysługę glonom. Co z dawkowaniem potasu i magnezu ?

 

Mam analogiczną sytuację. Wysokie stężenia no3 przy niskim po4 i stosunki powyżej 20:1 powodują zielenice punktowe i kolonijne. Módl się, bo mogą wkroczyć krasnorosty, wtedy będziesz mieć pozamiatane. Mikro przy takich jak u Ciebie stosunkach azotu do fosforu daje kopa do wzrostu dla glonów. Zupełnie nie wstrzymuj mikro, daj 1/3 dawki, bo wstrzymasz rozwój roślin przez niedobory mikro. W ogóle zapytam: Rosną Ci teraz rośliny ?

 

Wymiany wody w takiej ilości wyjałowiają wodę. Ale myślę, że nimi obniżysz no3 w akwa, a później uzupełnij po4 i no3 do wartości powyższych.

 

 

Sprawdź stężenie no3 i po4 w wodzie, którą wlewasz. W polskich kranach dopuszczalne jest 6,5mg/l po4 i 50mg/l no3 ! To wg norm zdrowia.

 

Ps. Co z żelazem ?

Link to comment
Share on other sites

Ok czyli pozostać przy naświetlaniu 12h?

Testów do żelaza niestety nie mam, nie mierzyłem stężenia.

Roślin które wsadziłem niedawno rosną jak szalone, to zdjęcie jest z tamtego tygodnia, wczoraj zrobiłem małą przycinke ( już zaczęły sięgać tafli wody) i je rozsadziłem chodzi mi tu o rotale i heterantere. Mech praktycznie przestał mi rosnąć - jest cały oblepiony glonami i wygląda najgorzej - inne roślinki mozolnie ale rosną.

Nie badałem jeszcze kranówki ale z informacji które znajdują się na stronie wodociągów stężenie NO3 wynosi 1,5mg/l. Oczywiście zrobię pomiary sam. Czy potas też ograniczyć do 1/3 dawki??

Link to comment
Share on other sites

Światło daj 10h. Potas dawaj normalnie tak jak wyliczyłeś z kalkulatora (20mg/l ?). Jeżeli coś dziwnego zacznie się dziać po dawkowaniu potasu to ogranicz.

 

Podajesz żelazo i magnez ? Braki magnezu mogą powodować zahamowanie wchłaniania potasu. Z jakiego miasta jesteś ?

Link to comment
Share on other sites

Ostatni raz podawałem potas i magnez około 6 dni temu, praktycznie przestałem podawać wszystkie pierwiastki oprócz fosforu ( przez dwa dni miałem istną plagę zielenic nie mogłem nad nimi zapanować)

wg kalkulatora potas 18mg/l magnez 3mg/l.

Żelazo podawałam 0,6mg/l - wg kalkulatora zakres jest od 0,1 d 0,6. - teraz moje pytanie: Żelazo rozrobiłem z innymi pierwiastkami i podawałem je razem. Czy żelazo rozrobić osobno i podawać oddzielnie?

Jestem z Poznania

Link to comment
Share on other sites

Żelazo proponuje dać 0,42mg/l (dawka tyg., oczywiście podziel dawkę tyg. na dzienne). Jeżeli masz nawozy wszystkie osobno, to możesz łatwiej korygować osobno. Na przyszłość rób osobno po np. 200ml, bo z doświadczenia wiem, że kno3 wytrąca się z nawozu na zewnątrz i stężenie k i n w nawozie spada.

 

Jaka twardość wody ? Jeżeli niska to może być niewłaściwy stosunek Ca:Mg (4:1 powinno być).

 

W necie powinieneś znaleźć parametry wody dla swojego miejsca zamieszkania.

Link to comment
Share on other sites

fosfor, azot , magnez i potas mam zrobione osobo po 500ml , tylko żelazo jest pomieszane razem z miedzią, cynkiem, molibdenem i manganem dodaje 10ml codziennie (minus przerwa 6 dni które nie dawałem nic) Twardość kranówki to 14dH w akwarium mam obecnie ok 12. Wiem że drąże temat ale chce uniknąć kolejnych pomyłek, czy żelazo rozrobić całkowicie oddzielnie czy może być z resztą mikro?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, ze oddzielnie, bo gdy będziesz chciał podawać mikro bez fe to co zrobisz ? Mieszanie razem nie jest błędem, ale jest niewygodne.

 

z miedzią,

Miedź to trucizna. Stężenia łatwo przekroczyć. Przy testowaniu pokonu (nawóz kwiatowy) zbliżyłem się do granicy tolerancji miedzi i ampularia padła.

 

Twardości ok.

 

Powalcz z parametrami tak jak pisałem i daj znać jak postępy.

 

Pamiętaj (pewnie wiesz, ale przypomnę), potas się sumuje przy dawkowaniu z kh2po4, kno3, k2so4. Magnez podwyższa twardość wody (przemijającą, kh ? nigdy nie pamiętam). Sprawdź czy w tym mikro (samym mikro bez żelaza dodanego przez Ciebie) jest już domieszka żelaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam ponownie od ostatniego wpisu minął już ponad rok i przez ten czas duuuzo sie zmieniło w moim podejściu do akwarium. Napewno wszystkie wskazówki które napisał mi tomeksup okazały sie bardzo przydatne. Przez ten czas duzo sie nauczyłem, dużo eksperymentowalem i napewno widać to po moim akwarium. Pierwsze akwarium które chcaiłem załozyć i z którem miałem najwięcej problemów miało być imitacją iwgumi, jednak w owym czasie nie miałem zzelonego pojęcia o stosunku azotu do potasu jak również o znaczeniu podawania mikro, wodzie destylowanej a nawet o tak błachej sprawie jak przerybienia baniaka. 

Załozyłem ponownie iwagumi jednak jest to dopiero 5 tydzień i baniak dojrzewa. 

Poniżej wrzucam fotki wcześniejszych baniaków i powiem szczerze że do chwili obecnej wciąż uczę się nowych rzeczy i z własnego doświadczecia już wiem że nie ma skutecznego uniwersalnego nawozu dzięki któremu uzyskaamy pozadane parametry. Trzeba oberwować i jedynie korygować wartości wody a rośliny będa rosły jak szalone.

Dzięki wszystkim za udzielone wskazówki.

Za jakiś czas dodam zdjęcia mojego iwagumi.

post-16714-0-26604800-1407340412_thumb.jpg

post-16714-0-34585600-1407340438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...