Jump to content

Grzałka do akwarium


Recommended Posts

kamyz - wszystko zależy od tego co to za 7l. Jeśli jest płytkie, ale w miarę szerokie i długie to ok. Obawiam się jednak, że kolega nie ma w akwarium filtra i samo akwarium to prowizorka totalna. Współczuję bojownikowi...

Nie ma 7l akwarium, które byłoby odpowiednie dla największej ryby z tych upychanych do standardowych 25l - czyli bojownika.

Proponuję kupić przynajmniej 40x25, w mniejszym nie ma sensu brać się za "hodowlę" tej ryby.

Mimo że bojownik to jedna z najbardziej "pancernych" i odpornych ryb jak chodzi o brak wiedzy początkujących, to w tym momencie najlepiej byłoby go oddać komuś kto ma już dojrzałe biologicznie akwarium, kupić sobie przynajmniej 25l [ważne przy bojkach - z pokrywą], kupić filtr, zrobić wszystko jak należy, poczekać minimum dwa tygodnie aż akwarium dojrzeje - dopiero wtedy ryba może wrócić i dostaniesz gwarancje że przeżyje, o ile nie zrobisz niczego głupiego.

Link to comment
Share on other sites

Czy ja wiem czy bojownik jest pancerny i odporny... Nie zgadzam się. Wymagania co do temperatury są znaczne, trzymany w niższych temperaturach często choruje. Do tego wymagania co do przykrycia - bez tego często przeziębia labirynt.

 

Jednak fakt jest taki, że nie ma wielkich wymagań co do wielkości akwarium. Jeśli jest to 26x12x21(dł. wys. szer.) to bojownik nie będzie specjalnie męczył. Jednak takie 20-25l nie jest drogie, a daje dużo więcej możliwości.

 

Głównie rozchodzi się o aranżację, której pewnie w takich 7l nie uda się zrobić. Jedna roślinka + trochę żwiru. A gdzie filtr, gdzie grzałka. Bez tego ten bojownik ma tam prawdziwe piekło.

 

 

Autorze: Jak zabierasz się za akwarium i trzymanie w nim żywej istoty - rób to jak należy od początku do końca. Narazie twój bojownik czuje się fatalnie, głównie przez brak podstawowego sprzętu, trochę zbyt małe akwarium dodatkowo potęguje to wszystko.

Link to comment
Share on other sites

Czy ja wiem czy bojownik jest pancerny i odporny... Nie zgadzam się.

Jest idiotodoporny prawie tak samo jak gupiki i zbiorniki, kwestia ponad stu lat selektywnej hodowli w warunkach...często słoikowych. ;)

To nie pielęgnice, wrzucisz bojka do kuli - przeżyje, wrzucisz do BW - przeżyje, wrzucisz do Malwai - przeżyje, wrzucisz do niedojrzałego baniaka z szalejącym amoniakiem - też często przeżyje. Oczywiście nie znaczy to że można go trzymać w byle jakich warunkach, lub że będzie się w nich dobrze czuł. Jak każda ryba ma swoje wymagania i preferencje.

 

Jeśli jest to 26x12x21(dł. wys. szer.)

To największe co kupuje się do 25l, reszta to małe piździki w stylu drobniczek, lub endlerów które mają po 1-2cm.

Bojki w niektórych odmianach osiągają spokojnie 6-7cm - w akwarium o boku 12cm będzie miał dobrze?

Link to comment
Share on other sites

Bojowniki są bardzo flegmatycznymi rybami, i w zarośniętym 25l będą miały tyle samo miejsca co w 7l bez roślin.

 

Głównie rozchodzi się o aranżację, o której nie ma mowy w 7l.

 

Jeśli jest to 12cm wysokości to przy bojowniku nie jest to szczególnie mało. Tylko dołożyć do tego żwir, filtr, rośliny, grzałkę i wtedy już faktycznie robi się problem. Wtedy tylko filtr zew. + grzałka przepływowa i 2cm żwirku. Z roślin coś bardzo niskiego, ew. sam mech. Da się takie akwarium urządzić odpowiednio, tylko koszt będzie większy i to dużo niż założenie 40x25 albo zbliżonego.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie ta ruchliwość bojków [połączona z efektami selektywnej hodowli] jest argumentem przemawiającym za hodowlą tej ryby w standardowych 25l [40x25]. Może flegmatycznymi bym ich nie nazwał, podczas tarła, potyczek, albo odganiania innych ryb są bardzo aktywne - często prawie nie pływają...jak nie mają gdzie. Miałem bojka w akwa o długości 40cm, miałem bojka w baniaku 60cm i w takim 120cm - potrafił wykorzystywać przestrzeń. ;)

 

Zwykle podaje się wysokość na końcu, więc się pomyliłem i uznałem że chodzi o szerokość. Tak czy siak do mniejszego [krótszego] baniaka niż standardowa 25'tka bym nie wpakował. 40x25 to minimum, 25x21 - będzie ciasne, to duża ryba. ;)

Link to comment
Share on other sites

Autor nie sprecyzował czy to wys. Jeśli to szer. no to bojownik ma tam tragiczne warunki(jeśli to wys. też nie jest ok, ale dla bojownika znośnie) i to nie tylko z tego względu. Mamy zimę, a ten tam nawet grzałki nie ma. Długo tam nie pociągnie i problem małego zbiornika sam się rozwiąże... niestety.

 

Strasznie mnie irytuje takie postępowanie z rybą jak z zabawką. Bojowniki są naprawdę sympatycznymi rybami, ciekawymi nawet samego otoczenia akwarium. Reagują na rękę karmiącą, na właściciela. Szkoda mi tego bojownika.

Link to comment
Share on other sites

Bojownik powinien mieć grzałkę i jeśli głównym argumentem przeciw jej zamontowaniu jest brak miejsca w akwarium, to chyba najlepszy znak dla Ciebie "opiekunie", że to za mały litraż.

Każdy od czegoś zaczynał, ale 7l to nie akwarium - to słoik... I nie ważne jakie ma wymiary. Trzymanie tej ryby w takich warunkach to pomyłka.

 

Od razu jednak zaznaczam - nie uważam, że standardowe 25l to absolutne minimum przy bojowniku. Sama hoduję bojka w "nieprzepisowym" akwa 17,5l i zapewniam iż stwierdzenie, że męczę rybę byłoby tu grubym nieporozumieniem ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...