Skocz do zawartości

Co zrobić z tymi glonami? :-(


radwiar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam poważny problem z glonami. Chyba jest ich kilka rodzajów. Rosną strasznie szybko i nie umiem sie ich pozbyć. Ktoś mi doradził Symfonie K+Fe i podaję ją od 4 dni ale glony jak rosły tak rosną a wzrost roślin został zahamowany :-(.

Akwarium ma 54litry i jest oświetlone świetlówką 18W T8 od 10.30 do 23.30 czyli 13 godzin. Nie wiem czy to ma wpływ jakiś bo wychodzi 0,3W/l a powinno być 0,5W/l więc jest mniejsze to oświetlenie niż powinno. Temperatura wody 27,3 st C do tego napowietrzacz jest włączany i wyłączany wraz ze światłem na wyłączniku czasowym. Najwięcej tego dziadostwa jest na żwirze i tym się najbardziej martwię bo z szyb to jeszcze się usunie mechanicznie czyścikiem magnetycznym no ale na dnie już nie da rady.

 

Co zrobić żeby te glony nie rosły a rosły za to rośliny - nurzańce?

 

Załączam zdjęcie:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b0d ... 6760a.html

 

Proszę o poradę bo już mi ręce opadają ... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, ile to już trwa i ile ma baniak? Glony adoptują się szybciej, niż rośliny.

Jaka obsada? Używasz jakiś nawozów? Jakie masz podłoże? Nurzaniec z byle czego długo nie ujedzie.

Jak z podmianami wody? Jaki sprzęt masz?

Tak ze zdjęcia widzę, że masz mało roślinności i z tymi glonami nie ma kto walczyć :)

Do takiego małego baniaczka polecam otoski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem restart akwarium we wtorek a glony juz atakują szyby! Ręce opadają już z tegow szystkiego. Oświetlenie 18W na 54l akwa i świeci tylko 9 godzin dziennie + napowietrzanie też 9 godzin. Temperatura 26 st C. Z obsady to sam narybek gupika plus dwa dorosłe samce. Woda nowa więc nie podmieniana. Dodałem KMnO4 przeciw glonom ale to nic nie dało.

 

Czy nawóz Symfonia K+Fe może pomóc na te glony??

 

Co radzicie. Co mam zrobić żeby się tak szybko nie rozwijały?? :>

 

Aktualnie wygląda tak:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eb4 ... e868e.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony zawsze są wynikiem braku stosunków między pierwiastkami. Bez testów wody możemy zgadywać.

 

Teraz kilka uwag:

1. Mam nadzieje, że akwarium dojrzało po restarcie.

2. Restart nie zwalcza glonów, to nie choroba, żeby wybić stado.

3. Glony są wynikiem Twojej niewiedzy. Dlaczego ? Odpowiedz mi: Co wlewasz i w jakiej ilości do akwarium stosując symfonię ? Jakie parametry chcesz po tygodniu stosowania mieć w akwarium (w oparciu o wyliczenia matematyczne)?

4. Wpakuj do akwarium moczarkę i rogatka - to być może ustabilizuje stężenia pierwiastków w akwarium.

 

Ten problem eliminują sole. Sam je mieszasz i podajesz. Masz czegoś za dużo to np. odstawiasz Magnez. Poczytaj porady Łorena:

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p495582

 

Zwir tandetny, za gruby, podłoże jałowe. Masz ziemię pod żwirem ?

 

Jak coś zmienisz w nawożeniu to daj min. tydzień roślinom na reakcję. Wtedy oceniaj i nie PANIKUJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...