Jump to content
Mapet

Obliczenia soli - Kalkulator Zulixa

Recommended Posts

Dzień dobry.

Pierwszy raz chce stworzyć własny nawóz makro z soli i nawóz mikro na bazie intermag mikro plus. Zrobiłem obliczenia dla mojego akwarium 50L. Prosiłbym o sprawdzenie czy wszystko się zgadza? Oprócz mikro i makro będę podawał jeszcze potas i żelazo które kupiłem kiedyś jako gotowe w butelkach z pompką. Dodatkowo mam węgiel w płynie (carbo 2,5%) i podaje CO2 z butli. 

post-24357-0-61818700-1517222392_thumb.jpg

post-24357-0-11994700-1517223266_thumb.jpg

Edited by mmajkel

Prosiłbym o sprawdzenie czy wszystko się zgadza?

Makro 1 tabelka jest ok, 2 już nie (nie wiem po co to uzupełniałeś).

Mikro ten mangan ciut za wysoko, powinien być 0,6 .

Dziękuje za pomoc. Nawozy podaje już praktycznie cały miesiąc, stopniowo zwiększałem dawki. Efekt jest bardzo pozytywny. Skończyło się żelazo które miałem osobno, za kilka dni skończy się potas. Dlatego mam takie pytanie czy można teraz jeszcze do gotowego nawozu który zrobiłem z intermag mikro plus dosypać żelazo? Czy lepiej zrobić i podawać osobno żelazo? Z samym intermag mikro plus żelazo wyszło 0,23. Jeśli dobrze policzyłem powinno się dosypać 0,60g (lub zrobić osobno) żeby żelazo wyszło 0,41. Potas mogę dodać bezpośrednio do makro, czy lepiej podawać go osobno? Ponieważ kupiłem nowe butelki 500 ml z dozownikiem poniżej zamieściłem nowe obliczenia na 500ml.

post-24357-0-15057500-1519859111_thumb.png

post-24357-0-85284700-1519859124_thumb.png

Edited by mmajkel

Dlatego mam takie pytanie czy można teraz jeszcze do gotowego nawozu który zrobiłem z intermag mikro plus dosypać żelazo? Czy lepiej zrobić i podawać osobno żelazo?

Możesz razem ale osobno masz lepszą kontrolę nad żelazem.

Potas mogę dodać bezpośrednio do makro, czy lepiej podawać go osobno? Ponieważ kupiłem nowe butelki 500 ml z dozownikiem poniżej zamieściłem nowe obliczenia na 500ml.

To co Ty pomieszałeś całe makro razem? Osobno.

Teraz mam:

mikro z intermag mikro plus.

makro:

potas (z podania fosforu i azotu - bezpośrednio do makro nie podawałem potasu),

magnez,

azot,

fosfor

Dodatkowo podaje:

żelazo, potas i carbo

Chce zrobić mikro i makro tak samo tylko w butelkach 500 ML. Kalkulatorem przeliczyłem większe proporcje.

Pytanie ile na 50 L akwarium, osobne butelki 500 ML podać żelaza i potasu które właśnie się kończą?

Potas - 21,20 g  żeby wyrównać do 20?

Żelazo - 1 g żeby wyrównać do 0,40?

Jeszcze jedna techniczna sprawa czy rozrobione żelazo i potas trzeba konserwować SORBINIAN POTASU E 202 i KWAS ASKORBINOWY E300

Carbo - gotowe.

post-24357-0-52677200-1519895409_thumb.png

post-24357-0-37723600-1519895823_thumb.png

Edited by mmajkel

Witam

Baniak 240 l

zrobiłem takie sole  potas ( sól KCL)  w jednej butelce 500 ml a w drugiej  też 500ml azot + fosfor (sole NH4 NH3  KH2PO4) chce jeszcze dorobić  sole magnez (MgSO4x7H2O) w jednej butelce i  w drugiej  wapń (CaCO3)

gdzieś czytałem ze stosunek potasu do magnezu ma być 2:1  a magnezu do wapnia 1:4

w załączniku screeny z moich obliczeń

potas etc.jpg

wapń.jpg