Skocz do zawartości

Obliczenia soli - Kalkulator Zulixa


Mapet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Pierwszy raz chce stworzyć własny nawóz makro z soli i nawóz mikro na bazie intermag mikro plus. Zrobiłem obliczenia dla mojego akwarium 50L. Prosiłbym o sprawdzenie czy wszystko się zgadza? Oprócz mikro i makro będę podawał jeszcze potas i żelazo które kupiłem kiedyś jako gotowe w butelkach z pompką. Dodatkowo mam węgiel w płynie (carbo 2,5%) i podaje CO2 z butli. 

post-24357-0-61818700-1517222392_thumb.jpg

post-24357-0-11994700-1517223266_thumb.jpg

Edytowane przez mmajkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuje za pomoc. Nawozy podaje już praktycznie cały miesiąc, stopniowo zwiększałem dawki. Efekt jest bardzo pozytywny. Skończyło się żelazo które miałem osobno, za kilka dni skończy się potas. Dlatego mam takie pytanie czy można teraz jeszcze do gotowego nawozu który zrobiłem z intermag mikro plus dosypać żelazo? Czy lepiej zrobić i podawać osobno żelazo? Z samym intermag mikro plus żelazo wyszło 0,23. Jeśli dobrze policzyłem powinno się dosypać 0,60g (lub zrobić osobno) żeby żelazo wyszło 0,41. Potas mogę dodać bezpośrednio do makro, czy lepiej podawać go osobno? Ponieważ kupiłem nowe butelki 500 ml z dozownikiem poniżej zamieściłem nowe obliczenia na 500ml.

post-24357-0-15057500-1519859111_thumb.png

post-24357-0-85284700-1519859124_thumb.png

Edytowane przez mmajkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlatego mam takie pytanie czy można teraz jeszcze do gotowego nawozu który zrobiłem z intermag mikro plus dosypać żelazo? Czy lepiej zrobić i podawać osobno żelazo?

Możesz razem ale osobno masz lepszą kontrolę nad żelazem.

 

 

 

Potas mogę dodać bezpośrednio do makro, czy lepiej podawać go osobno? Ponieważ kupiłem nowe butelki 500 ml z dozownikiem poniżej zamieściłem nowe obliczenia na 500ml.

To co Ty pomieszałeś całe makro razem? Osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam:

 

mikro z intermag mikro plus.

 

makro:

potas (z podania fosforu i azotu - bezpośrednio do makro nie podawałem potasu),

magnez,

azot,

fosfor

 

Dodatkowo podaje:

żelazo, potas i carbo

 

Chce zrobić mikro i makro tak samo tylko w butelkach 500 ML. Kalkulatorem przeliczyłem większe proporcje.

 

Pytanie ile na 50 L akwarium, osobne butelki 500 ML podać żelaza i potasu które właśnie się kończą?

 

Potas - 21,20 g  żeby wyrównać do 20?

Żelazo - 1 g żeby wyrównać do 0,40?

 

Jeszcze jedna techniczna sprawa czy rozrobione żelazo i potas trzeba konserwować SORBINIAN POTASU E 202 i KWAS ASKORBINOWY E300

 

Carbo - gotowe.

post-24357-0-52677200-1519895409_thumb.png

post-24357-0-37723600-1519895823_thumb.png

Edytowane przez mmajkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Baniak 240 l

zrobiłem takie sole  potas ( sól KCL)  w jednej butelce 500 ml a w drugiej  też 500ml azot + fosfor (sole NH4 NH3  KH2PO4) chce jeszcze dorobić  sole magnez (MgSO4x7H2O) w jednej butelce i  w drugiej  wapń (CaCO3)

gdzieś czytałem ze stosunek potasu do magnezu ma być 2:1  a magnezu do wapnia 1:4

w załączniku screeny z moich obliczeń

potas etc.jpg

wapń.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie odnośnie zrobienia potasu. 

Do podmian używam wody RO mieszanej z kranówką w proporcji 2:1.

Wiem, że mam w kranie dużo siarczanów , nie wiem jak z chlorkami ale wnioskuje, że skoro filrty wstępne- węgiel, a to przez nie leje tą część wody kranowej, usuwają chlor itp to chyba te chlorki też...? czy w takim razie bezpieczniej użyć KCl zamiast K2SO4 ?  czy może zmieszać je w proporcji, np. 2:1 ?

Wiem, że temat dawno nie używany ale będę wdzięczna za pomoc

 

I również dołączam się do pytania, czy trzeba  te nawozy czymś zabezpieczyć przed zepsuciem ? 

planuje zrobić nawozy tak aby jednorazowo dozować 6ml , z 500ml daje to prawie 3 miesiące

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO kupiłam głównie ze względu na dużą twardość wody, ~30 Gh, i duża zawartość krzemianów + siarczanów. poza tymi parametrami woda jest ok. 

Właściwie to długo się broniłam przed kupnem filtra, ponad rok jeździłam do sklepu kupować wodę demi, a żeby choć ciut zaoszczędzić mieszałam ja w proporcji 3:1 z wodą z kranu. Tak mi się utarło bo dobrze to funkcjonowało wraz z nawozami- okrzemki zniknęły a rośliny ładnie rosły.

Później stanęło krewetkarium - tu już mieszam 2:1 i też jest ok. 6 tyg temu stanęło nowe i większe akw. i stwierdziłam, że mieszanka 2:1 wystarczy skoro w krewetkarium jest dobrze. 

Zaczęłam je już delikatnie nawozić stąd pytanie czy można zmieszać 2 różne sole potasu w jednej butelce.

Myślę, że dobrze wytłumaczyłam swoje rozumowanie, powiesz mi dlaczego uważasz że to błędna praktyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, yoshine napisał:

dlaczego uważasz że to błędna praktyka?

Najrozsądniej i to jest poprawne, wodę RO uzdatniasz solami do mineralizacji wody, np  JBL Aquadur. Oczyszczanie wody w filtracji RO a potem jej psucie kranówką jest bez sensu.

 

21 godzin temu, yoshine napisał:

czy można zmieszać 2 różne sole potasu w jednej butelce.

Można. Do wyboru masz siarczan potasu i chlorek potasu. Chlorek potasu rozpuszcza się w wodzie bardzo dobrze i można zrobić nawóz o większym stężeniu. Siarczan ma kiepską rozpuszczalność.

 

21 godzin temu, yoshine napisał:

wody, ~30 Gh, i duża zawartość krzemianów + siarczanów. poza tymi parametrami woda jest ok. 

Sprawdzałaś NO3 i PO4? Polska norma przewiduje - z punktu widzenia akwarystyki - absurdalnie wysokie wartości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź 

 

No właśnie sprawdzałam, kilka razy wyrywkowo czy coś się nie zmienia. 

NO2 0, NO3 0, PO4 0, K prawie ze 0. Ta woda nie ma praktycznie nic poza minerałami które dają twardość. Stad uznałam że nie potrzebny mi mineralizator skoro mam go w kranie. Wodę przepuszczam przez 3 filtry wstępne-  1micron -> węgiel -> 1micron.

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...