Skocz do zawartości

"Kropki" na Neonach.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewne obawy o zdrowie neonów czerwonych. A mianowicie:

1. 54L

2. Akwarium ma już 6 miesięcy ryby jak do tej pory zachowywały się prawidłowo + akwarium dojrzało.

3.Filtr jest włączony cały czas (Aquael Fan Mini Plus 230V~50Hz)

4.Obsada:

*10x Paracheirodon Axelrodi (Neon Czerwony)

*4x Corydoras Aeneus (Kirysek Spiżowy)

Tak, wiem, że do wymiany.

5.Rośliny:

*Ceratophyllum

*Rotala macrandra

*Bacopa caroliniana

*Cabomba

*Lileopsis Brazylijski

6.Napowietrzanie z filtra.

7.Chemii brak, pokarm Tropical Supervit

8.Parametry:

*Ph: 7.1

*KH: 5n

*GH: 10n

9.Temperatura w zbiorniku: 25C

10.Czyszczenie filtra równoczesne z podmianą wody (woda z akwarium do czyszczenia filtra)

11. Na Neonach czerwonych pojawiły się małe i białe lub jasnożółte kropki. Kiedyś miałem problem z oodinozą, ale to było dawniej i wszystkie ryby padły. Teraz wygląda to troszkę inaczej.

12. Zdjęcie:

Dołączona grafika

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to rybia ospa. Zrób tym neonom kwarantannę aby inne rybki się nie zaraziły. Do akwarium i kwarantanny możesz wlać trochę środku Ihtio z Tropicalu taki niebieski środek głównie na ospę, jak nie masz to w zoologicznym powinni mieć. Możesz też podnieść temperaturę do 30 stopni to zabija tego pasożyta ale jego larwy i tak przeżyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też podnieść temperaturę do 30 stopni to zabija tego pasożyta ale jego larwy i tak przeżyją.

Bzdura...

30 stopni nie pomoże w żaden sposób. Kulorzęsek ginie dopiero w temperaturach powyżej 32 stopni.

Poza tym nie jest obecny jedynie na zainfekowanych rybach, jego cysty znajdują się w całym zbiorniku, więc samo odłowienie chorych osobników które zasugerowałaś niewiele da.

 

Generalnie możesz leczyć:

1. Podając chemię (preparaty z zielenią malachitową, np. Ichtiosan).

2. Podwyższając temperaturę powyżej 32 stopni, bez użycia lekarstw.

 

Jeśli nie chcesz ryzykować z podwyższaniem rybom temperatury i chcesz mieć 100% pewności co do wybicia pasożyta w zbiorniku zrób tak:

- odłów wszystkie ryby (nie tylko te z kropkami) i lecz je w osobnym zbiorniku preparatem;

- akwarium pozostaw bez mieszkańców na minimum 10 dni i podkręć dla pewności temperaturę tak jak wspomniałam wyżej.

Pływki kulorzęska które wydostaną się w tym czasie z cyst padną bez żywicieli. Natomiast podwyższona temperatura da Ci co do tego większą pewność ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co do podwyższania temperatury to, czy może to zabić ryby?

Może i nikt nie da Ci gwarancji, że nie zabije. To bardzo ryzykowna metoda i wykorzystując ją trzeba mocno napowietrzać wodę.

Dlatego zasugerowałam leczenie zielenią w izolatce i jednoczesne podwyższenie temperatury do powyżej 32 stopni w akwarium pozostawionym na 8-10 dni bez obsady.

 

2. Skąd wziąć wodę do "kwarantanna akwarium"?

Wodę bierzesz ze zbiornika w którym trzymałeś ryby, przenosisz z niego również filtr (pod żadnym pozorem nie czyść go pod kranem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co do podwyższania temperatury to, czy może to zabić ryby?

Może i nikt nie da Ci gwarancji, że nie zabije. To bardzo ryzykowna metoda i wykorzystując ją trzeba mocno napowietrzać wodę.

Dlatego zasugerowałam leczenie zielenią w izolatce i jednoczesne podwyższenie temperatury do powyżej 32 stopni w akwarium pozostawionym na 8-10 dni bez obsady.

 

2. Skąd wziąć wodę do "kwarantanna akwarium"?

Wodę bierzesz ze zbiornika w którym trzymałeś ryby, przenosisz z niego również filtr (pod żadnym pozorem nie czyść go pod kranem).

Ja bym powiedział że nagły skok temp może mieć konsekwencje dla osłabionych ryb a napowietrzanie to mniej ważne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madk, nie wiem co ma na celu Twój post skoro w swoich wiadomościach odradzam metodę z temperaturą i wyraźnie zaznaczyłam, że jest niebezpieczna.

Poza tym słowo "nagły skok" nie bardzo pasuje, bo chyba nikt nie podkręca temperatury od razu do docelowej, tylko podwyższa ją stopniowo. O ile w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wszystkie Neony padły. Nie wiem co się stało. Akwarium stało od poniedziałku w kwarantannie. Przez pierwsze dwa dni wszystko wyglądało normalnie. Z ryb stopniowo znikała "wysypka", lecz od 2 dni zaczęła się masakra. Padały po 3 dziennie i teraz padł ostatni. Kirysy wyglądają normalnie, zachowują się także normalnie. Czy ktoś wie może dlaczego? To jest strasznie ładnie mówiąc denerwujące takie porażki akwarystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...