Skocz do zawartości

nowy w swiecie akwarystycznym


bajron1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planowałem instalację CO2 z elektrozaworem i sterowaniem zegarowym, ale posiadam kontroler Weipro. Tylko dlatego, że jak kupowałem używany zestaw w dobrej cenie, to był na wyposażeniu. Droga zabawka, ale przydatna. Utrzymuje stały poziom pH i oszczędza gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Po dzisiejszym dniu coraz bliżej jestem zrezygnowania z akwarystyki jestem za ciemny by być taki jak wy podłączyłem dziś instalacje CO2 ustawiłem dawkowanie bąbelków 2 na sekundę wył.napowietrzanie a mimo to cześć rybek zaczęła pływać z pyskami przy tafli łykając powietrze po kilku godzinach było jeszcze gorzej gdyż prawie cale akwarium pływało przy tafli czy ja aż taki nie udolny jestem w akwarystyce?dziś zrobiłem testy 6 w1 i pokazało mi ze mam niebezpieczne stężenie azotanów i azotynów,ten test co2 ciągle pokazuje ze mam braki co2 w baniaku.

Nikt nie urodził się alfą i omegą , każdy z nas się uczył i uczy dalej , ale najgorzej jest wtedy, kiedy za nic w świecie nie chce się przeczytać tego co jest na wyciągniecie ręki - a właściwie na kliknięcie palcem - gotowe informacje dla początkujących - wystarczy wejść w podane linki - ale to jak widać zbyt duży wysiłek. No cóż.. Czytanie ze zrozumieniem to dość mozolne zajęcie i nie każdemu jak widać pisane być akwarystą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile bąbelków na sekundę ci leci?

Po dzisiejszym dniu coraz bliżej jestem zrezygnowania z akwarystyki jestem za ciemny by być taki jak wy :( podłączyłem dziś instalacje CO2 ustawiłem dawkowanie bąbelków 2 na sekundę wył.napowietrzanie a mimo to cześć rybek zaczęła pływać z pyskami przy tafli łykając powietrze po kilku godzinach było jeszcze gorzej gdyż prawie cale akwarium pływało przy tafli :( czy ja aż taki nie udolny jestem w akwarystyce?dziś zrobiłem testy 6 w1 i pokazało mi ze mam niebezpieczne stężenie azotanów i azotynów,ten test co2 ciągle pokazuje ze mam braki co2 w baniaku.

Szanowny kolego mnie akwarystyka nauczyła jednej chyba najważniejszej rzeczy: cierpliwości

Nie uważam się za speca bo nim nie jestem, ale tutejsze forum to naprawdę kopalnia wiedzy, chociaż co użytkownik to inna opinia na dany temat. Widać, że masz sporo pieniędzy na to piękne hobby ale brak ci jeszcze cierpliwości.

Jak widzisz, że ryby pływają przy tafli - są dwie opcje. 1. Za dużo CO2 a za mało roślin. 2. Filtr a właściwie jego wylot powoduje zbyt mały ruch tafli. Nie wiem może przeoczyłem ale nie widziałem jaki model filtra masz (wewnętrzny czy zewnętrzny) jak wydajny itp. Pisałeś o problemach ze związkami azotu a czy czytałeś o cyklu azotowym w akwarium?

Oczekujesz, ze wszystko dostaniesz na tacy to zrób tak a tamto tak.

Akwarystyka polega na douczaniu się (czytaniu forum w wielu działach o obsadzie, roślinach, napowietrzaniu i wiele innych) analizie problemu i likwidacji problemów własnymi siłami. Zapewniam Cię, ze będziesz miał z tego ogromną satysfakcję i powody do radości. Poczytaj, poświęć więcej czasu na czytanie ze zrozumieniem forów akwarystycznych - nie zakładaj od razu tematu co zrobić tylko czytaj i jeszcze raz czytaj. Popełniasz książkowe błędy początkującego akwarysty.

Jak masz za duże stężenie NH3, NO2, NO3 to czytaj jak je usuwać. Jak masz duże ich stężenia w wodociągach to podmiany nie pomogą. Jedynie rośliny i jeszcze więcej roślin. Patrząc jednak na twoje zdjęcia zastanawiam się jak grubością podłoża i tego ile rośliny mają gruntu do rozwoju korzeni. Zaleca się 3 cm podłoża i na to kolejne 2 cm np bazaltu czy piasku kwarcowego. U Ciebie jakoś nie widziałem na zdjęciach warstwy podłoża (nie mówię o kamyczkach tylko o podłożu to co powinno być pod kamyczkami)- może tutaj jest problem ze wzrostem roślin. A jak nie rosną nie wyciągają azotu z wody i stąd problemy z nim. Nie wyciągają również CO2 i rybki się przyduszają. Druga sprawa może filtr za mały i bakterie nie są w stanie rozkładać całego NH3 do NO2 a NO2 do NO3. Może za dużo/za często podajesz pokarm?

Naprawdę wiele rzeczy ma znaczenie a przez 7 stron nie było pełnego podsumowania co masz w baniaku (pod względem technicznym)

Obecnie nie wyłączaj napowietrzania (bo udusisz ryby), nie podawaj CO2 dopóki nie zauważysz, że roślinki siadają. Węgiel w płynie możesz podawać- nie przydusi ryb.

Zbadaj wodę w akwa i wodociągach jakie masz stężenia związków azotowych. Podsumuj i podaj osprzęt techniczny.Karm 2 razy dziennie w dawkach takich, że rybki zjedzą to w minutę. Jedzenie nie może zostawać na dnie dłużej niż kwadrans. Jak nie wyjadają to zrób dzień głodówki. I czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj fora - jak nie rozumiesz czegoś >google i czytasz dalej. Zobaczysz, że z problemami które masz można sobie poradzić bardzo łatwo. I pamiętaj o cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i ja już pisałem. Potraktuj akwarium jak nowo założone.

Wróć do mojej wypowiedzi. Przeczytaj też podane linki.

Podawaj sam potas i IC. Możesz powoli zwiększać ilość "węgla w płynie). Jak zauważysz, ze rośliny produkują tlen i wyraźnie zaczynają rosnąć wtedy zacznij podawać gaz z butli. Ile? Toż pisałem, że musisz samemu stwierdzić, dla tego radziłem aby odpalić aparaturę wtedy, kiedy będziesz miał czas na obserwację.

 

Z akwarium zabawa jest przednia pod warunkiem, że stworzenia będziemy traktować jak przyjaciół a nie jak zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam filtr zewnętrzny fluval 405 wylot wody z filtra powoduje falowanie wody i np jak wpuszczę rzęski to pływają po całym akwarium w tą i spowrotem wiec myślę ze ruch wody jest ok,co do roślin to juz praktycznie nie mam miejsca by coś wsadzić być może to wina jedzenia gdyż sam zauważyłem ze jednak za dużo im sypie bo pokarm zdąży dolecieć na dol a nie zawsze ryby go zauważą, ograniczę karmienie do raz dziennie gdzieś wyczytałem ze jak rośliny wytwarzają pęcherzyki na liściach to wtedy można spokojnie napowietrzanie wywalić,co do podłoża to mam z 6-7cm grubości niestety pod żwirem nie mam nic mam wymieszany duże kamyki z drobnymi nawożę podłożę kulkami nawozowymi raz w miesiącu po 3 krotnej podmianie wody (razem 60 L osmotycznej) wartości ph-gh i kh są w normie a przedtem wykraczały po za skale. Do wody dodaje makro i mikro elementy w zalecanych dawkach,mam akwarium 315L działa od miesiąca jak często i ile L mam podmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie bomblują.

 

Takie coś znalazłem w necie na ten temat "Tak bąbelkowanie występuje wtedy, kiedy tlen wyprodukowany w procesie fotosyntezy nie może się już rozpuscic w wodzie, bo jest ona już nim nasycona do maksimum. "

 

Byc może dlatego u mnie nie bąmbelkuja gdyż ja ciągle używam napowietrzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak będę dawał węgiel to muszę wył.powietrze...

Czemu? Rozmawiamy o gazie czy związku chemicznym? Cały czas Ci się to miesza.

 

...Ja dozuje makroelementy codziennie jak na opakowaniu jest napisane i tam jest (azot,potas i fosfor) wymieniony wiec co mam specjalnie kupować sam potas?

Które makro ?

Ja mam i makro i mikro i potas i żelazo i azot i co2 i "węgiel w płynie".

 

A i tak będę jeszcze kombinował w innym baniaku z gotową podstawą z soli i z każdą z osobna. ;)

 

Powtórzę trzeci i ostatni raz. Potraktuj baniak jak świeżo założony. Nie podawaj gotowych makro. Dałeś już nawóz w podłoże, a rośliny jeszcze się nie "rozbujały". To co chcesz nawozić? Glony?

 

Przeczytaj posty jeszcze raz. Przeczytaj linki. Przeczytaj "podklejone" tematy w każdym z działów. Tu przeproszę wszystkich użytkowników, ale powiem, że zabierasz się od kotka strony. Masz do czynienia z żywymi organizmami. Wypadało by najpierw z miesiąc poświęcić na zdobywanie wiedzy a później brać się za akwarium. Najpierw mówisz, że mam głupie pomysły, a później sam kombinujesz jak koń pod górę. "Moje" baniaczki funkcjonują i mają się dobrze. Małe problemy z glonami są wszędzie. No cóż, trzeba dbać i delikatnie eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam na myśli dozowanie co2 z butli wtedy napowietrzanie nie może być ktoś mi mówił ze nawet ruch wody jest nie wskazany bo tez wytraca co2 z wody,ok jak wrócę w niedziele do domu to włączę co2 z butli i będę codziennie podawał tylko gaz z butli i sam potas bo w końcu pierwiastki rośliny dostają z kulek nawozowych,a co za dużo to nie zdrowo.

 

Gdyby nie to ze kupiłem instalacje co2 to przerzuciłbym się na pyszczaki tu by nie było problemu z roślinami i nawozami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam filtr zewnętrzny fluval 405 wylot wody z filtra powoduje falowanie wody i np jak wpuszczę rzęski to pływają po całym akwarium w tą i spowrotem wiec myślę ze ruch wody jest ok

Ruch wody w akwarium a falująca tafla czy też lustro wody to dwie zupełnie inne rzeczy. Jak sama nazwa mówi od wylotu wody z końcówki węża woda powinna falować

 

być może to wina jedzenia gdyż sam zauważyłem ze jednak za dużo im sypie bo pokarm zdąży dolecieć na dol a nie zawsze ryby go zauważą, ograniczę karmienie do raz dziennie (...)co do podłoża to mam z 6-7cm grubości niestety pod żwirem nie mam nic mam wymieszany duże kamyki z drobnymi

Zauważyłeś że dajesz za dużo pokarmu na raz - to już plus dawaj mniej a częściej żeby zdążyły wyjeść z toni wodnej pokarm, azot powinien stopniowo spadać.

Masz kamyczki ale nic pod nimi - wg mnie brak podłoża typu torf lub coś w czym można swobodnie rozpuścić korzenie negatywnie wpływa na rozwój roślinek. Niech inni się wypowiedzą czy mają akwa z samymi kamyczkami bez podłoża i jak się to spisuje. Na tyle co czytałem literatury pod kamyczkami powinno coś być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...