Skocz do zawartości

nowy w swiecie akwarystycznym


bajron1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

O 23 grudnia jestem akwarysta posiadam zbiornik 315L 150x35x60(dl-sz-wy) na początku miałem same sztuczne rośliny gdyż balem się nawożenia i strat w roślinach od tygodnia wstawiłem rożnego rodzaju zielone rośliny które często spotkamy w każdym sklepie akwarystycznym nie pamiętam ich nazw,nie które rośliny maja takie plamki od małego na listkach kupiłem nawóz w kulkach i dałem po kulce pod każdą roślinę(i w akwarystycznym mówili mi by raz w miesiącu dawać kulkę dobrze mówi??) raz w tygodniu nawożę akwarium co2 w płynie a dwa razy w tygodniu żelazem w płynie temperatura około 28 stopni woda kranówka jest dobrze napowietrzone mam myślę dobry filtr fulval405 z bakteriami itd a

 

mimo to niektóre rośliny znikają tzn jak by coś je zjadało od środka z liścia zostaje tylko sam szkielet tzn te żyłki nie które rośliny zamiast zielone to są zółte ale nie da się ich oderwać trzymają się mocno rybki hmm z tego co zapamiętałem nazwy to kilka skalarów ,kirysy,neonki,bocje,kakadu danio itd ogólnie spokojne rybki akwarium dobrze naświetlone dwie specjalne świetlówki jedna dla roślin druga dla ryb co mam zrobić by rośliny mi przetrwały???czy ilość ozdób (ceramiki)ma wpływ ?? posiadam żwirek rzeczny naturalny.

 

 

http://naforum.zapodaj.net/759248ae1d58.jpg.html

 

http://naforum.zapodaj.net/b6ed24fbc0f2.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

Witaj :)

O 23 grudnia jestem akwarysta posiadam zbiornik 315L 150x35x60(dl-sz-wy) l

Do bycia "akwarystą" jest jeszcze długa droga... O roślinkach już dostałaś do poczytania "troszkę".

Witam

rybki hmm z tego co zapamiętałem nazwy to kilka skalarów ,kirysy,neonki,bocje,kakadu danio itd ogólnie spokojne rybki

Rybko są źle dobrane... na początku należało by sprawdzić parametry wody PH oraz GH, wtedy można przejść do "poprawek" w obsadzie.

czy ilość ozdób (ceramiki)ma wpływ ??

Ogólnie każda liczba ozdób ceramicznych większa od 0 nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np bocje wspaniale uwielbiaja kryjowki i nie widze czemu mam zle dobrane rybki gdyz nie ganiaja sie i nie gryza no i nie padaja mi tylko neonki mi sie nie trymaja ale je to gratisowo dostalem

 

Edit:

 

a mam pytanko mam co2 w plynie na taki zbiornik jak czesto trzeba dawkowac???bo obliczylem ze 8 klikniec dozownika na moj zbiornik tylko nie wiem jak czesto???a i mam zbiornik dobrze napowietrzany jedna mala kostka i wąż dlugi na 90 cm

 

 

Regulamin 6.1. i 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby ze względu na szerokość baniaka.Dorosła bocja ledwo się tam odwróci.

A kulkę to strzel tym ze sklepu.Twoim roślinom brakuje nawożenia makro i mikro-elementami.

Tylko po co mają Cię o tym informować?Jak rośliny padną,to przyjdziesz po następne,a także po kulki :lol:

 

PS.Zacznij pisać po polsku,bo ledwo można Cię zrozumieć.Edytuj posty i w ogóle przeczytaj regulamin.

 

A na zachętę dam Ci osta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój post nie będzie pochlebny - raczej krytyczny i nie wynika to z tego że chciałbym Ci w jakiś sposób dopiec , ale żeby zwrócić Ci uwagę na błędy jakie popełniłeś. Akwarium jest kompletną amatorszczyzną i to w złym wykonaniu. Trafiłeś na forum akwarystyczne a więc takie gdzie akwarystykę traktujemy na poważnie. Niestety brak wiedzy i doświadczenia a także wiara w to że w sklepie doradzą najlepiej kończy sie frustracją bo po nie długim czasie okazuje się że większość rzeczy które mamy w zbiorniku są wielką pomyłką , może nie byłoby to takie przykre gdyby nie fakt że wydaliśmy na ten cel sporo pieniędzy i w sumie...klapa.

Akwarium to żyjący ekosystem , gdzie występują różne formy życia - od bakterii i grzybów , przez rośliny niższe - glony , rośliny wyższe - te które hodujemy , do ryb i skorupiaków. Poważna akwarystyka polega na zapewnieniu optymalnych warunków dla wszystkich form życia w akwarium.U Ciebie niestety tak to nie wygląda i moim zdaniem powinno ulec zmianie. Należy zacząć od zdobywania wiedzy - od podstaw a nie od detali dotyczących nawożenia akwarium. Taka moja rada - oczywiście możesz pójść własną drogą - nie sadzę jednak żeby skutek był dobry - choć ze swoje strony życzę Ci jak najlepiej . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łoren po za krytyka nic pożytecznego się nie dowiedziałem:-) możesz swojego posta uzasadnić co jest nie tak itd??? z góry dziękuje

 

Sławek dzięki za ostrz. dziś kupiłem dwie butelki jedna z makro a druga z mikro elementami tylko jak często dozować je na 315L i tak samo z co2 powie ktoś??? a co do bocji to jak urosną to je wydam lub sprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze akwarystyka to nie tani interes ale nieźle mi pójdzie po kieszeni takie nawożenie ale czego się nie robi dla akwarium:-)

 

Sławek czy to zdjęcie to twoje akwarium?? gdzie można kupić taki duży korzeń co nie zabrudzi akwarium tzn wody?

 

Regulamin 6.1. +1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. :shock:

Najpierw podzielę się pewnym spostrzeżeniem. Trzeba być skończonym ..........* aby wcisnąć klientowi taki "towar". Sprzedawca może zarobić tyle samo (lub więcej) jeśli podpowie jak odpowiednio zaaranżować akwarium. Można chodzić do niego jak do wyroczni. A teraz potraktujesz go jak wyżej. ;)

 

Lektura obowiązkowa:

http://www.superakwarium.pl/encyklopedia-ryb-c11.html

Poczytaj o swoich pupilach. Zmierz parametry wody i dobierz obsadę sugerując się opisami. Niech pan sprzedawca wykaże się odrobiną zdrowego rozsądku i wymieni Ci ryby.

 

Następnie potraktuj akwarium jak te zaraz po starcie/restarcie. Czyli obsadź roślinnością pamiętając o trzech planach. Na początek pomyślał bym o dosadzeniu rogatka, moczarki, gałęzatki. Nurzańca też bym porozsadzał.

 

Nie nawoził bym na razie niczym jak Easy Carbo (lub podobne) i potasem w dawkach zalecanych.

 

Wywalił bym przede wszystkim ozdoby ceramiczne. "Podobują" mi się tak samo jak skrzaty ogrodowe i t.p. Tylko na "ozdoby ogrodowe" skazana jest Twoja rodzina, a na "czachy i inne okręty" skazujesz pupile.

 

Podmianę rób raz w tygodniu około 15-20%.

 

Kurtyna z bąbelków jest zbyteczna. Ale jeśli Ci pasuje to większych przeciwwskazań nie mam.

Przy dużej ilości roślin spokojnie wystarczy tlenu rybkom.

 

Przeczytał bym wszystkie tutoriale "podklejone" w odpowiednich działach.

 

 

*Wkleić dowolny, wystarczająco obraźliwy rzeczownik. ;) No chyba, że klient sam nalegał nie stosując się do zaleceń. Wtedy to ... Przemilczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem ;)

CO2 dozujesz codziennie.

Nawożenie masz,a przynajmniej powinieneś mieć napisane na ulotce/opakowaniu i tego się na razie trzymaj.

Będziesz widział po stanie roślin i akwa czy jest OK.,ew. jakiego składnika brakuje i wtedy możesz dodawać poszczególne pierwiastki.

Możesz też kupić wszystkie testy i po prostu to sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy samo nawożenie to nie wszystko ;) tak naprawdę nic nie wiemy o tym zbiorniku. Nie wiemy jak długo świeci się światło i nie wiemy jakie jest światło i ile go jest. W pierwszym poście jest napisane że są 2 świetlówki jedna dla roślin a druga dla ryb. Ale co to znaczy specjalna? z własnego doświadczenia wiem że jak piszę że coś jest dla roślin to nie koniecznie musi tak być. Świetlówki T8 czy T5 ? jakiej mocy? Jeśli jest to standardowa pokrywa to od razu wiadomo że światła będzie za mało i żadne nawożenie nie pomoże. Napowietrzanie też sprawy nie ułatwi a węgiel w płynie przy takim litrażu to dla mnie osobiście strata kasy. Odnośnie rybek to jeśli się nie gonią to jeszcze nie znaczy że jest im dobrze. Różne ryby mają różne potrzeby: twardość wody, PH, natężenie światła czy choćby rodzaj podłoża. Aby móc rzetelnie pomóc uważam że powinieneś opisać zbiornik od A do Z i najlepiej wrzucić jakieś zdjęcie poglądowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, wyszedłem z założenia, że bajron1984 wziął sobie do serca porady z pierwszej Twojej wypowiedzi. ;)

A potasem i węglem przy obsadzeniu akwarium "sałatą" rybkom nie zaszkodzi (przy dawkach zalecanych). Oczywiście, że szkoda trochę wydawać kasę na węgiel do tak dużego baniaka. Ale butla wysokociśnieniowa to kolejny, jednorazowy, duży wydatek. ;)

 

P.s.

Do autora wątku. Tu masz ciekawą tabelkę:

viewtopic.php?f=5&t=11056

:czytaj:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za cenne rady wcielam je w życie,w poniedziałek dostane stały test co2 a co do butli to w pile nie ma możliwości uzupełnienia butli w co2 najbliżej do poznania muszę-a jaka instalacje polecacie do mojego baniaka możecie podać link?.

 

Co do oświetlenia to mam tak T8 1.aqua glo 40w,2.hailea 36w T8. Po dodaniu codziennie według tabelek na opakowaniu makro i mikro elementów stwierdzam brak usterek w roślinności żadnych dziur itd.

 

Co do pokrywy to była robiona na zamówienie i nie widzę by baniak był słabo oświetlony dodam zdjęcia.

 

http://zapodaj.net/926aa5234682f.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co nie widać glonów myślę nad tym by w moim baniaku pływały tylko same skalary bo z tego co czytałem to im typowa kranówka nic nie zrobi tylko ile skalarów może być w takim 315L baniaku???i żeby nie było nudnawo to z jakim gatunkiem skalar w zgodzie pożyje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz. Przejrzałeś linki, które podałem? Przeczytałeś "podklejone" tematy w działach. To nie jest strata czasu tylko podstawowa wiedza potrzebna aby móc opiekować się żywymi stworzeniami. Nie miałeś czasu? Uszanuj to, co ktoś robi zupełnie bezinteresownie dla Ciebie.

Zacznij od tego:

http://www.superakwarium.pl/encyklopedia-ryb-c11.html

i szukaj Żaglowiec Skalar. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...