Skocz do zawartości

Białe narośle przy pysku welonów


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A więc akwarium 30l, 3 roslinki + filter. ( bez grzałki ale temp. jest dobra )

Rybę kupiłem około 2 tygodni temu. Kupiłem 2 welony ale z tym drugim wszystko jest w porządku tylko temu się coś stało.

Od tej pory co zaczęło jej to wyrastać straciło apetyt, mało je porównując do drugie welona.

Tutaj jeszcze bardziej widoczne zdjęcia.

http://imageshack.us/photo/my-images/692/20130208221302j.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/809/20130208221254.jpg/

Jak widać ma jakieś narośle białe w pysku. Nie wiem co jej jest dlatego proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30l to zdecydowanie za małe akwarium na welony, zalecane litraże zaczynają się od 100l wzwyż.

Chodzi o ich intensywną przemianę materii, przez którą ciężko utrzymać w małym akwarium prawidłowe parametry, nie wspominając o tym, że ryby te osiągają spore rozmiary i mogą dożyć +/- 30 lat.

 

Napisz coś więcej o warunkach w jakich trzymasz ryby.

Czy akwarium dojrzewało 2-3 tygodnie bez ryb?

Czy lejesz jakąś chemię?

Podaj pełną obsadę.

Podajesz jakieś nawozy, preparaty dla roślin?

Dokonywałeś ostatnio jakichś zmian w zbiorniku?

I najważniejsze - jak wyglądają porządki w akwarium, opisz jak je przeprowadzasz.

Dobrze by było gdybyś miał możliwość podać parametry wody w zbiorniku.

 

Swoją drogą, śliczna rybka. Biedactwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tak "dojrzałe" wypowiedzi jak powyższa, sama zaczęłam wypatrywać śnięcia mojego welona, którego dostałam w 11-litrowej kuli już w dniu ich otrzymania... Mam go szósty rok. Jago, dla samych welonów potrzebujesz akwarium około 200 l. O pozostałych się nie wypowiem, bo moje zainteresowania (a co dopiero wiedza...) ich nie obejmują. To jeszcze nie znaczy, że żaden welon nie dożyje marca, ale już teraz rozważ zakup odpowiedniego zbiornika, żeby jeszcze zdążył dojrzeć, zanim zaczną się problemy z pozostałymi rybkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy się wymądrza, ale nikt jeszcze z was nie odpowiedział mi co może być przyczyną tego narośla.

Ja się nie pytam jakie akwarium jest najlepsze dla welonów tylko co mogło spowodować tą narośl. Wiem, że akwarium jest małe ale zamierzam kupić nowe na dniach.

 

@edit

Juz wiem co bylo przyczyna. Jest to choroba bawelniana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie "wymądrza", zwracamy Ci uwagę, bo trzymasz ryby w złych warunkach. I to właśnie one są przyczyną tego co dzieje się z welonem.

Nikt nie mówi niczego złośliwie, chodzi tu tylko o dobro ryb.

 

Natomiast stwierdzenie, że litraż jest zdecydowanie za mały dla Twojej obsady to po prostu fakt.

Pomijając to do jakich rozmiarów rosną welony, chodzi tu też o to, że bardzo szybko paskudzą wodę i w małych zbiornikach ciężko utrzymać optymalne parametry.

Inna sprawa, że obsada jest w ogóle źle dobrana, bo kirysy są stadne (i też nie nadają się do tak małego litrażu) a glonojady syjamskie to tak jak w przypadku welonów litraż powyżej 100l.

 

Ryby nie chorują bez powodu, to nieodpowiednie warunki powodują osłabienie i podatność choroby.

 

Poza tym zignorowałeś kilka istotnych pytań:

Czy akwarium dojrzewało 2-3 tygodnie bez ryb?

(...)

I najważniejsze - jak wyglądają porządki w akwarium, opisz jak je przeprowadzasz.

Dobrze by było gdybyś miał możliwość podać parametry wody w zbiorniku.

Na przyszłość - jeśli chcesz konkretnych odpowiedzi, podawaj jak najwięcej informacji, bo nikt nie wróży tu z kuli...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko rozumiem tylko ze ja zapytalem sie co jest przyczyna tego narosla i nikt nie umial mi odpowiedziec na to pytanie. Niestety rybka zdechla, bo za pozno sie zorientowalem ze to jest choroba bawelniana.

 

Jeszcze do tego akwarium jezeli ktos sobie chce kupic jednego czy tam dwa welony i tylko miec je dla ozdoby to tez kupic 200l akwarium. Wydaje mi sie ze to lekka przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przesada. Te ryby żyją 30 lat i dorastają do ponad 15cm.

To, że zalecane litraże zaczynają się od 100l w górę, to nie czyjaś fanaberia tylko optymalne, sprawdzone warunki dla tego gatunku.

 

Tak jak mówiłam w przypadku welonów chodzi nie tylko o wielkość ryby, ale przede wszystkim o to, że welon = brudas.

W skrócie: wydala na potęgę, parametry wody w małym zbiorniku szaleją i ryby chorują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...