Skocz do zawartości

[112l] Moja Azja


szymx007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić swój baniaczek. Wydaje mi się, że w końcu udało mi się w miarę doprowadzić go do ładu. Jest to akwarium z przewagą Azji i dodatkiem Ameryki Pd.

 

Dane zbiornika:

Wymiary standardowe (80x35x40), szyba prosta.

 

Filtr JP-022, 600l/h. Wiem, że chińczyk, ale jak fundusze na to pozwolą to mam zamiarem kupić kubełek.

Grzałka z termostatem o mocy 100W.

 

Podłoże: żwirek 1-5mm.

 

Obsada:

Gurami Marmurkowe harem 1+2

Razbora Klinowa szt. 20

Zbrojnik szt. 2

Krewetka Amano szt. 6

Krewetka Filtrująca szt. 1

Ampularia szt. 1

Helenki szt. 5

 

Dekoracje:

2 krzenie

1 kokos

czarne zewnętrzne tło strukturalne "DIY" (na żywo lepiej widać)

 

Parametry:

KH 12

GH 12

pH 7

 

Nawożenie:

Green Plants

EasyCarbo

Bimbrownia "DIY"

Kulki torfowe pod korzeniami

Nie zauważam, żadnego negatywnego wpływu stosowania jednocześnie węgla w płynie i w postaci bąbelków.

 

Filmik z tarła moich gurami :) :

 

Wczoraj miała miejsce mała zmiana aranżacji oraz przycinka roślina, więc woda nie jest w pełni klarowna.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Rodzinka w komplecie ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/577134_461961300542290_28761740_n.jpg

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/734172_461961353875618_1054323493_n.jpg

 

Chcę, aby z tyłu akwarium była dość spora ilość roślinności. Myślałem nad małym lasem nurzańcowym. Ale to plany trochę na dalszą przyszłość. Poczekam, aż to co jest obecnie ładnie zarośnie. A tempo wzrostu jest w miarę szybkie.

Być może na wiosnę jakiś ciekawy korzeń z pobliskich lasów wynajdę.

 

Jakieś sugestie odnośnie wystroju, aranżacji. Czekam na opinie zbiorniczka. Pozdrawiam :D

 

P.S Za kilka dni wstawię jakieś nowe fotki jak woda dojdzie w 100% do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Według mnie lepiej wyglądałby tutaj piach. Aranżacja nie powala ;)

 

Miałbyś bardzo przyjemną Azję, jeśli pozbyłbyś się ampularii, zbrojnika i moczarki ;) Zamiast moczarki możesz dołożyć nurzańce, jak wspominałeś, i nawet jakąś rotalę :) Nie widzę na fotkach, ale jeśli masz włączone bąbelki z filtra, to nie potrzebnie marnujesz bimbrownie, bo tlen z filtra wywala CO2 z wody. Sam ruch tafli wody jest optymalny :) Będę śledził wątek, mam nadzieję, że zrobisz z tego Azję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że aranżacja nie powala, będę coś więcej kombinował, aż roślinki urosną. Do tego wyżej wspomniany nowy korzeń.

Też myślałem nad piachem. Chyba masz rację, że mogło by wyjść ciekawiej.

Wiem, że bąbelki z filtra wyrzucają CO2. Myślałem z tego powodu nad deszczownicą.

Właśnie mam cel dążyć w kierunku Azji. Myślałem nad ewentualną zmianą zbrojników na małe stadko piskorków.

Moczarki fajnie rosną więc trochę byłoby żal się ich pozbywać:)

 

Ale ewentualne większe zmiany to dopiero na wiosnę, teraz sesja zabiera za dużo czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda się wyklarowała. Do tego lepszy aparat i od razu wizualnie lepiej się prezentuje :)

 

Dołączona grafika

 

Byłem dzisiaj w centrum akwarystycznym Okaz (zapewne Ci z 3miasta znają), aby rozejrzeć się za piskorkami kuhla. Sądzę, że za jakiś czas małe stadko ok. 6 sztuk zajmie miejsce zbrojników.

 

Małymi kroczkami ku Azji... c.d.n. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fajnie że będzie kolejna Azja. Lubię te klimaty:) Masz tu jeszcze świeżą pustawą aranżację, powyżej dobrze Ci doradzają z tym nurzańcem- ta roślina w bardzo krótkim czasie zapełni puste przestrzenie, bo kryptokoryna potrzebuje czasu żeby wystartować a moczarki, orzechy i limnophile nijak nie pasują do tego co planujesz osiągnąć. Oczywiście to nie powód żeby je wywalać. Im więcej zieleni tym lepiej a dobrze wiem jak w sklepach z dostępnością roślin. Proponuję zamówić nurzańce, kryptokoryny i lotos z jakiegoś ogłoszenia, ale jak się ociepli. Tą rotalę posadź gdzieś po środku żeby miała lepszy dostęp do światła inaczej zmarnieje.

Z elementów wystroju dość mocno razi kokos, absolutnie nie azjatycki. Takie rzeczy się sprawują przy pielęgniczkach, tu pewnie dają schronienie zbrojnikom, ale czy musi tak centralnie na środku stać? Ten korzeń to zupełnie co innego - bardzo ładna sztuka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się jakiś czas wstrzymać w sprawie zakupu filtra, lecz nie wytrzymałem :) Alledrogo tym razem, aż tak drogie się nie okazało. Co prawda nie jest to Mercedes wśród filtrów, ale za 125zł (wysyłka gratis) lepszego nie dostanę. Przyznam, że nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z filtrami zewnętrznymi, a tym bardziej kubełkami. Dużo rurek i innych elementów trochę przeraża, ale mam nadzieję, że to ogarnę :)

 

Dołączona grafika

 

Nie chcę go jednak wstawiać od razu. Teraz jak już mam filtr to podłoże to będą groszowe sprawy. Więc zamontuję go jednocześnie z nowym piaskiem. I tu mam tylko takie pytanie jaki piasek byłby najbardziej odpowiedni do azjatyckich klimatów?

O tych dwóch opcjach myślałem:

Biały piasek kwarcowy? http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-do-ak ... 52446.html Tylko to chyba bardziej do Malawi pasuje.

Żółto-beżowy piasek rzeczny? http://allegro.pl/piasek-rzeczny-zolty- ... 16486.html

Albo po prostu pójść do Obi czy Castoramy i kupić worek drobnego piasku taki jaki będą mieli.

 

Jeszcze jedna sprawa odnośnie roślin, myślałem o kilku kulkach gałęzatki. Krewetki zapewne by się ucieszyły. Będzie pasowało?

 

P.S. Co się stało z podpisami pod postem, że się nie pojawiają :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję filtra. Jeśli zmienisz podłoże i filtr jednocześnie to wiadomo, restart akwa, wtedy oddaj obsadę, bo w niedojrzałym akwa nie wytrzymają.

 

Jeśli chodzi o piach... Bardzo Ci kibicuję, ale trochę się będę z Ciebie śmiał, jak kupisz zwykły rzeczny piach :P Idź go gdzieś nazbieraj, jest to tańsze (ba... darmowe :P) a masz dokładnie to samo. Sprzedawany piach trzeba tak samo płukać itp, itd... Jeśli nie masz nigdzie rzeki takiej w okolicy idź na budowę, powiedz, że chcesz trochę piasku do akwarium. Mi nigdy nie robiono problemów ;)

 

Gałęzatki są z Azji. Co prawda z jeziora Bajkał, ale sam mam dwie kulki (jedna malusia ;)). Zajrzyj do mnie i zobacz czy Ci się spodoba. Krewetki na 100% się ucieszą.

 

Jeśli chodzi o Twój podpis pod postem, może kliknąłeś podgląd, zamiast zapisz?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o całkowity restart, to raczej nie będzie on konieczny. Mam jeszcze 2 akwa 25l i 70l (nie licząc misek i wiader). Więc cała woda będzie zlana. Mniejsze akwa posłuży za hotel dla krewetek i ślimaków, a większe dla rybek. Myślę, że nawet na następny dzień będzie można wpuścić mieszkańców, jeśli tak jak kolega wyżej mówi uruchomię filtr już teraz, żeby biologia się w nim ustabilizowała.

 

Jeśli chodzi o piach to rzek nie mam w okolicy, jedynie paskudne stawy, które całe są rzęsą porośnięte a dno to metr mułu, więc odpada :) Jakieś domki się budują w okolicy, może mają 20kg piachu na zbyciu. A jak nie to w sklepie budowlanym myślę, że za ok 10-20zł uda się zdobyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wodzie jest mało biologii, głównie dno i filtr. Jeśli odpalisz filtr ze dwa tygodnie przed restartem (bo zmiana podłoża z tym się wiąże) to faktycznie zlaną wodę możesz od razu dać do akwa i wpuszczać ryby. Ale ze dwa tygodnie filtr musi chodzić ;)

 

Z tym podpisem nie wiem co jest, pytaj adminów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru godzinach męczenia maszyna została odpalona :)

Musiałem trochę pomajsterkować. Zrobiłem dziury w szafce na rury i kabel oraz otwory w pokrywie, która była przystosowana tylko do cienkich kabli.

Oczywiście nie obyło się bez problemów. Po włączeniu filtra martwi mnie jedna rzecz. Zgodnie z instrukcją przepłukałem wkłady filtracyjne. Jednak po pierwszym włączeniu z deszczownicy wyleciała chmura węgla, która zmętniła i przybrudziła wodę. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi to rybkom, a woda z czasem się przeczyści i wyklaruje.

 

Edit.

Jeśli chodzi o montaż to negatywną cechą filtra są bardzo sztywne węże (chyba, że w każdym takie są).

Na kilku forach czytałem różne opinie i niektórzy narzekali na głośność. Mój jest bardzo cichy i jak na początek nie widzę z tym problemu. Filtr wewnętrzny, który miałem na pewno był głośniejszy. Zresztą od wielu lat mam akwarium obok łóżka i jestem przyzwyczajony do warkotania filtra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas na aktualizację zbiornika. Zaszły dość spore zmiany. Oczywiście wszystko idące w kierunku Azji :)

 

Obsada prezentuje się następująco:

1+2 Gurami Marmurkowe

24 Razbora Klinowa

6 Piskorek Kuhla

6 Amano

1 Filtrująca

kilka (chyba 8) Helenek

1 Ampularia

 

Zmianie uległa również oczywiście aranżacja. Żwir zamienił się na drobny piasek 0,1-2,5 mm. Doszedł nowy korzeń. Jak Azja to oczywiście korzeń japoński. Poprzednie ciemne drewno co było z lewej strony wyleciało, bo jakoś mi nie pasowało do całości.

 

Nowością jest również vallisneria asiatica. Zdecydowałem się na tą odmianę nurzańca ze względu na niewielką wysokość jaką osiąga w porównaniu z innymi. Według tego co wyczytałem to dorasta do 30-40 cm. No i ma ładne spiralne liście. Nową rośliną jest też kilka małych kulek gałęzatki.

 

Pora na małą galerię. Zdjęcia robione telefonem, więc szału nie ma. Na tą chwilę nie miałem lepszego sprzętu.

 

Dołączona grafika

 

Nowy korzonek z bliska. Jest na nim kamień ze względu, iż drewno jeszcze nie tonie. Myślę, że za ok 2 tygodnie będę mógł go wyjąć.

Dołączona grafika

 

Tak jak w pierwszym korzeniu tak i w tym drugim wyrobiłem ręcznie małą jaskinie, oto ona. Jak widać nowym mieszkańcom się podoba.

Dołączona grafika

 

Nurzaniec na razie jest niewielkich rozmiarów, więc za dobrze go nie widać zza korzenia. Za parę tygodni zapewne to się zmieni.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Piskorki już buszują pomiędzy liśćmi.

Dołączona grafika

 

Nowi mieszkańcy z bliska.

Dołączona grafika

 

No i na koniec rodzinka. Jak widać trzyma się dobrze. Pan gurami pilnujący przed sobą swoje dwie damy :)

Dołączona grafika

 

 

To by była praktycznie końcowa aranżacja. Ewentualne minimalne zmiany dopiero jak nowy korzeń zacznie tonąć.

 

Chyba całość się lepiej prezentuje jak poprzednio. Czekam na opinie. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana podłoża to było bardzo dobre posunięcie. Piskorki na pewno cieszą się że tu trafiły:P

Nie wszystkie rośliny dobrze posadziłeś. Heteranthera w lewym kącie ci zaraz zmarnieje, a szkoda, bo to szybko rosnąca piękna roślina. Lepiej żeby rosła bliżej mocnego światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ta roślina od początku niezbyt dobrze chyba się czuła w moim akwa, mimo iż przed zmianą wystroju rosła na środku. Mam dwie łodyżki tej rośliny. I z oby dwoma mam problem taki, że marnieją od spodu. Góra jest w miarę rozłożysta i zielona, lecz dolne liście brązowe.

Być może ogólnie mam za mało światła. Mam dwie lampy 2x18W. Chociaż nadwódka dębolistna ( http://www.superakwarium.pl/nadwodka-de ... id579.html - tak przynajmniej mi się wydaje, że to ta roślina ;) ), rośnie jak szalona. Wydaje młode pędy na całej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała aktualizacja.

Coś przycięte, coś przesadzone itp...

Dzisiaj przy podmianie wody zauważyłem, że nowy korzeń już sam tonie, więc kamień wyleciał.

Jakiś tydzień temu niestety liczba piskorków z 6 spadła do 5 :(. Od początku ten jeden był jakiś niemrawy. Może zmiana wody ze sklepowej na moją miała zły wpływ.

Martwi mnie tylko nurzaniec. Jakoś dziwnie wolno rośnie, o ile w ogóle rośnie(?). Jest u mnie już ok 2 tyg i praktycznie tak jak go posadziłem ciągle ma tą samą wysokość. Wydawało mi się, że będzie rosnąć jak szalony. Tym bardziej, że reszta roślinek ma się bardzo dobrze i już przerasta akwarium. Może potrzebuje więcej czasu?

 

Tym razem już foto aparatem a nie telefonem :):

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Krewetki ciężko jest uchwycić aparatem, bo lubią się chować po kątach. Dzisiaj jednak moja samiczka z odwłokiem pełnym jajeczek wyszła mi na przeciw. Czytałem trochę o rozmnażaniu Amano, lecz ponoć jest to dość trudne w domowych warunkach. Trzeba kombinować ze słoną wodą itd.

 

Czy jest więc sens i szansa, aby bawić się w ich rozmnażanie? Czy jednak zostawić larwy jeśli się wyklują z jajeczek na pastwę losu? :)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Potrzymaj mi :piwo: i patrz!" ;)

 

Chyba jednak spróbuję szczęścia. Pewnie prawdopodobieństwo, że coś z tego wyjdzie jest jak trafienie 6 w totka, ale warto spróbować. Zawsze jakieś nowe doświadczenie.

Jutro odpalę nowe akwa i zrobię z niego małą "solniczkę".

 

A nóż - widelec się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...