Skocz do zawartości

mniejsze czy wieksze akwarium?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, nigdy nie zajmowalam sie akwarystyką, jednak chciałabym zaczac, zastanawiam sie nad wyborem akwarium, wieksze na pewno jest bardziej efektywne, miejsca także mam duzo, wiec to dla mnie nie problem, natomiast z mniejszym jest znow mniej roboty, ale tez chyba dla poczatkujacego lepiej. Jak myslicie?

 

Myślę, że powinieneś przeczytać regulamin. Przyda Ci się. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z większym akwarium jest mniej roboty, więc na początek warto założyć co najmniej 60l baniak. Im większy zbiornik tym łatwiej utrzymać równowagę biologiczną w zbiorniku, jedyne co to trzeba się napracować przy zakładaniu.

 

Mały zbiornik = mało pracy na początku, później częstsze przycinki, wahania parametrów, brak stabilności, konieczność stałej kontroli parametrów

Duży zbiornik = więcej pracy na początku, później dużo mniej, zbiornik dobrze założony przy odrobinie późniejszego wysiłku zachowuje stabilność i piękno przez dłuższy czas

 

Małe akwaria - poniżej 50l to już zabawa dla doświadczonych osób. 120-160l to jest już takie optimum dla początkującego akwarysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na początek powinieneś pomyśleć o akwarium wielkości około 100 l. 60 też byłoby OK tylko wtedy masz b. ograniczony wybór rybek.

Z małym akwarium jest spory kłopot by na początku utrzymać równowagę biologiczną. Azot potrafi się szybko skumulować przy nieumiejętnym podejściu. Większe w zasadzie jak nie wpuścisz za szybko ryb lub ryb wymagających to start powinien przebiec bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To jestem bardzo zdziwiona, ponieważ byłam pewna że mniejsze, dziękuje za rady. Przymierzam się do zakupu takiego 100l., mam już przygotowane miejsce na korytarzu w małej wnęce, na tle plakatu z miejskim widoczkiem z jadącymi samochodami, można się tam dopatrzyć między innymi marki Ford czy Renault:) Na razie tylko tyle, czeka mnie jeszcze cała reszta zakupów, pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy napisali, lepiej większe. No i nie kupuj profilowanego - zniekształca obraz i przy tych samych wymiarach gabarytowych ma trochę mniejszy litraż od prostego.

Czy ja wiem czy tak zniekształca obraz jeżeli jest dobre wykonanie to gołym okiem nie widać ,ale zdjęcie dobre ciężko zrobić . Jak to przy tych samych wymiarach jest mniejszy litraż ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnej książce wyczytałem, że najlepiej rozpocząć od 200 litrów, ze względu na utrzymanie czystości. I to jest prawda, w mniejszym akwarium może być trudniej utrzymać równowagę ze względu na szybko narastające ilości zanieczyszczeń. Jak dla mnie minimum 100 l na początek. No najprędzej 112l, popularny wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy także o kosztach.. Mało kto na początek, nie wiedząc czy mu podpasuje to hobby wyda kilka stów na kompletny start takiego 200l zbiornika. Jednak przedział 54 -112 l już nie jest tak kosztowny, podobnie kwestia utrzymania przy odpowiedniej wiedzy nie powinna być problematyczna.

 

Utrzymanie 54 i 112l aż tak drastycznie nie będzie się różnić i nie ma co na siłę komuś nowemu wmawiać, że sobie nie poradzi z 54l akwarium. Jeśli odpowiednio dobierze sprzęt, odpowiednio wszystko wystartuje, dobierze odpowiednią obsadę to 54l bezproblemowo utrzyma. Także podmiany wody nie będą tak wymagające, także takie 54l ma swoje zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapi jak masz sporo miejsca, to ruszaj ze zbiornikiem 200l. Gdy założysz mniejsze to i tak z biegiem czasu będziesz marzyć o większym i tak do tego dojdzie, że będzie większe. Tak to już jest z nami akwarystami. Meritum - ZAKŁADAJ 200L lub większe, chyba że fundusze nie pozwalają. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę być w małej opozycji? : )

 

Na początku założyłem baniak 30l i przez cały okres dojrzewania, od początku stycznia nie miałem (i nie mam) żadnych glonów i innych niespodzianek. Przy małych akwariach NIE WOLNO sadzić roślinek wymagających i wolno rosnących. Na takie coś mogą sobie pozwolić doświadczeni akwaryści lub tacy którym się nie wydaje, że są "najmądrzejsi".

 

Tak czy siak akwarium nie zależnie od obsady jest jak pensja- im większe tym lepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregor-nikt nie mówił, że akwarystyka to tanie hobby. Nie twierdzę, że kolega nie poradzi sobie z 54l, ale skoro ma odpowiednią wiedzę niech założy 112, prędzej czy później i tak zapragnie większego. Sam powiedziałeś, że koszty nie są zbyt duże, związane z założeniem 112. Poza tym zawsze ma większy wybór rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...