Jump to content
Sign in to follow this  
ddobry10

Mieszanie 2 róznych preparatów !!??

Recommended Posts

Witam ostatnio założyłem akwarium i po paru dniach u moich rybek zauważyłem zaczerwienione bardziej skrzela a u jednej to czerwień wyszła nawet bardziej na wierzch i zrobiła jej się jedna czerwona kropka na brzuchu, zachowanie jest normalne jedzą, pływają. Poczytałem na forum jakie są tego przyczyny jakie leki dobrać i co robić. Robię podmianę wody przelaną przez torf żeby obniżyć ph i zmniejszyć stężenie amoniaku. I przez 2 dni miałem włączoną lampe UV którą posiadam w filtrze kubłowym, po podmianie wody dodaje do tego ESKLARIN firmy TROPICAL. I kupiłem lek firmy TROPICAL ABIOSEPTYNA żeby zrobić rybkom kąpiel. I tu powstaje moje pytanie czy można mieszać te dwa preparaty ? Bo na ESKLARIN piszę " Nie mieszać ze środkami zwierającymi chloraminę jód i aktywny tlen. Nie czuję się wielkim specjalistą i wolę nie eksperymentować i się zapytać na forum bardziej doświadczonych akwarystów. Liczę na waszą pomoc ;) .

 

Pisownia.

Dulle

Share this post


Link to post
Share on other sites

A po co dodajesz esklarin?

W dojrzałym akwa nie powinno się dolewać do wody chemii.

 

Co do choroby - przydałoby się zdjęcie ryb.

 

Co do UV jak ją masz zamontowaną?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Info o akwarium

- Akwarium 112L

- Podłoże, piasek

- Oświetlenie 2x18W dodatkowo 1x8W AQua(tymczasowo wyłączone)

- Filtr zewnętrzny (kubełkowy)HW-303B 1400L/h + lampa UV (od dołu zeolit, ceramika, gąbka)

co do UV jest zamontowana zaraz przy zaworze zasysającym wodę z akwarium oczywiście w środku

- Grzałka z termostatem AQUA AQ-100

- Tepmeratura 25 stopni

- Roślinność Limnofila bezszypułkowa,Rotala wspaniała i jeszcze jedną mam nie wiem jak się nazywa ale podobna jest do tej co ty masz na środku zdjęcia twojego aktualnego akwarium.

- 5x Razbora Klinowa

- 11 Neon Inessa

- 2x Kirysek pstry

- co do chemi tylko dodałem przedwczoraj przy podmianie wody ten Esklarin bo ma ekstrakt z aloesu łagodzi otarcia i wpływa korzystnie na układ pokarmowy i rybki są bardziej odporne itp . Dolałem go 5ml

 

Tak jeśli chodzi o parametry aktualne to mogę ci powiedzieć pH 7.5

No i twardość wody sprawdzał wczoraj mój brat i powiedział że mam a średnio-twardą

Wcześniej miałem pH około 9 :/

 

Zbiornik zalałem wodą stosowałem JBL Denitrol 250ml biostarter do akwarium przez 8 dni w tym czasie dolewałem wody z mojego wcześniejszego akwarium przynajmniej po 1l dziennie no i mniej więcej po 12-14 dniach wpuściłem rybki teraz chyba wiem że zbyt szybko :/

No i od 2 -3 dni wymieniam 10L wody i wlewam przepuszczoną przez torf żeby obniżyć pH i ją bardziej zmiękczyć

 

Zauważyłem objaw pierwszy raz 3 dni temu u Neonka że miał zaczerwienione skrzela i jedną kropkę bardziej z tyłu brzucha Dziś zauważyłem u jednej Razbory Klinowej że wyskoczyła jej czerwona kropka na brzuchu, wczoraj zauważyłem że niektóre rybki są ciemniejsze niektóre bardziej blade. Razbory Klinowe pływają sobie normalnie po całym akwarium czasami mają takie wyrywne ruchy. Neonki też pływają normalnie tylko że częściej chowają się pod roślinką w cieniu , wydaje też mi się że trochę schudły i jak dobrze mi się wydaje to ocierają się o szybę.

 

Na początku podejrzewałem ze jest to Choroba zasadowa bo szukałem na tutejszej stronie przyczyn i niby by się zgadzało ( że za krótko dojrzewał mi zbiornik itp) i przeczytałem że trzeba podmieniać wodę i dobrze by było jak bym dolewał esklarin.

Dziś znowu poczytałem o chorobach i podejrzewam te dwie Kapilarioza i Tetraonchoza i już w sumie sam nie wiem co robić

 

A i wcześniej jak miałem akwarium 30L zauważyłem u Razbory Klinowej że z odbytu ciągneła się biała jak by nitka. Też czytałem o tym i jest to zapalenie przewodu pokarmowego.

 

Prosił bym o poradę i krok po kroku co mam robić. PZDR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz źle zamontowaną UV.

Powinna być zamontowana w połowie węża wylotowego wody z filtra.

 

Zamiast zeolitu daj torf do filtra w jakiejś pończosze, albo innej gęstej siatce.

Nie będziesz miał problemu przez miesiąc z wahaniem ph.

 

Akwa powinno być dojrzałe.

Najbardziej mi tu jednak pasuje ta zbyt wysoka twardość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chce się kłócić ale lampa chyba dobrze jest zamontowana bo przy poborze wody lampa zabija wszystkie zarazki znajdujące się w akwarium przechodzi przez filtry gdzie są zgromadzone pożyteczne bakterie i wraca do wody czysta .

 

No dobra mam jeszcze parę pytań czy koniecznie muszę wyjmować zeolit ? bo mam jeszcze trochę miejsca w koszyku gdzie jest zeolit i czy nic się nie stanie jak bym dał razem zeolit i torf ?

 

I posiadam 2 torfy jeden specjalistyczny akwarystyczny, po przepuszczeniu wody przez niego pH wynosi 5-6 twardość wody ok 0.6 i drugi który kupiłem w ogrodniczym i przez ostatnie miesiące przez niego przelewam wodę która osiąga takie rezultaty pH 4-5 i twardość wody bliska 0

i poza tym daje fajny herbaciany kolorek, czy w razie czego mógłbym włożyć ten torf ogrodniczy do kubła ?

 

I czy mam podejmować jakieś kroki w celu leczenia rybek wg tych ustaleń na co mogą być chore na: Kapilarioza i Tetraonchoza i zapalenie układu pokarmowego ?. Czy wystarczy aktualne działanie podmiana wody zbicie pH i twardości wody, amoniaku oraz kąpiel w tej ABIOSOPTYNIE. A i na razie przez 2 dni nie daje im pokarmu żeby zmniejszyć stężenie amoniaku. Czy też może zaproponujesz mi jakieś inne preparaty- sposoby ? . Proszę o pomoc bo nie chciał bym żeby któraś z nich umarła...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat uważam za zamknięty. Wszystkie rybki wyzdrowiały. Jedyne straty to że dwie neonki straciły płetwy brzuchowe ale pływają i mają się dobrze . Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×