Skocz do zawartości

Błyszczący "nalot" na rybach


ryba79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zauważyłam błyszczące plamy na kiryskach i neonkach. Widoczne są pod pewnymi kątami. Wyglądają jakby rybki były pomazane lakierem (wcześniej tego nie miały). Na razie zachowują się normalnie.

Parametrów wody nie podam bo nie mam testów. Akwarium małe 25l. Wodę podmieniam regularnie co tydzień (15-20%).

Ktoś wie co to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OODINOZA, choroba welwetowa.

 

 

PRZYCZYNA: Pierwotniak Oodinum, który penetruje naskórek i odżywia się za pomocą odnóży. Używa światła jako alternatywnego źródła energii.

OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Dostaje się do akwarium wraz z rybami krajowymi, rzadziej z pokarmem.

SKUTKI: Padnięcie młodego narybku, osłabienie dorosłych rybek.

OBJAWY: Skóra i płetwy rybki wyglądają jak posypane „złotym pyłem”. Rybka ma posklejane płetwy, pływa kołysząc się na boki, nie przyjmuje pokarmu, szybko porusza pokrywami skrzelowymi. Jak przy wszystkich chorobach skórnych występuje zwiększone wydzielanie śluzu, a rybki ocierają się o różne przedmioty.

LECZENIE: stosujemy kąpiel krótkotrwałą w odkażalniku, np. w r-rze:

- soli akwarystycznej: 10 - 15 g /1L czas kąpieli ok. 20 min

- nadmanganianie potasu: 1g /10L czas kąpieli ok. 5 min

- akryflawinie/ trypaflawinie

- rivalnolu: 1g /50L

- wody utlenionej: 3% 10 cm3 /10L

- zieleni malachitowej: 0,05 mg /1L czas kąpieli 12 godzin, temp 28*C

lub długotrwałej w gotowym preparacie np. FMC, MFC 2000 (Tropical)

UWAGI DODATKOWE: Ponieważ pierwotniak wykorzystuje energię słoneczną, szczególnie pomocne w jego zwalczaniu jest zaciemnienie akwarium, odcinające pasożytom źródło energii.

 

http://sylwia.zarowna.pl.w.interia.pl/CHOROBY%20Ryb.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...