Skocz do zawartości

182l Nature by MrZi


MrZi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze zrozumiałem że świecisz teraz 48w na 180 l wody?

 

Powiem tak miałem podobny problem czyli czarne nitki zwane compsomgonem czy jakoś tak . wyglądało to mniej więcej tak:

 

Akwarium 54 l dobrze zarośnięte pełne nawożenie N : P 10:1

 

24w 10h dziennie: nic się nie działo rośli ledwo rosły alternanthera się zieleni zamiast czerwienić ( jak u ciebie)

 

 

48w 6h dziennie : inwazja czarnych nitek

48w 10h dziennie :czarne nitki znikają a na ich miejsce przychodzą czarne malutkie pędzelki

48w 8h dziennie : stabilizacja zbiornika czasem tylko troszkę zielonego pyłu na szybie

 

obecnie mam 96w w 54 l i dopóki nie wyczerpałem nadmiaru micro miałem zielono teraz jest git . Odpowiednio dużo co2 i wszystko można utrzymać.

 

Pamiętaj troszkę zielonego pyłu to oznaka dobrze działającego zbiornika.

 

 

Moim zdaniem powinieneś dać teraz dużo światła dużo co2 przestać nawozić na kilka dni i dopiero mierzyć czego tak naprawdę brakuje. Pozwól roślinkom wyczyścić wodę i na Boga przytnij tego heńka.

 

Ps. dziury w liściach wskazują na braki potasu btw

Ps2. podmienianie samym RO dla mnie to prośba o niedobory . RO owszem ale trzeba dać trochę kranówki (odstanej)

96W w 54l? To jakieś 2W/l Nieźle

Ja świece 3x24W to 72W na 182l.

Nie wiem czy dołożyć kolejne 24W?

Co do nawożenia to wczoraj podmieniłem wode, nie podaje nawożów przed 3 dni ażeby rośliny wszystkie nadmiary zużyły.

 

Co powiecie na nawożenie tyg:

Mg 5.14ppm

K 20ppm

S 9ppm

No3 5ppm

Po4 1ppm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Ja nie używam RO . Stosowanie 100 % RO to wypłukiwanie wszystkich pierwiastków śladowych w jakimś stopniu a chcesz podawać ile? 5? ?kiedy rośliny potrzebują dużo dużo więcej. Według mnie tu leży problem. Poza tym rośliny rosną powyciągane a nie płożą się, jest to typowa oznaka zbyt małego światła.

 

Ja bym zrobił na twoim miejscu tak:

 

1 ml k dziennie 10 ml CARBO dziennie + co2 dołożył bym światła i ustawił na 8 h dziennie resztę dnia bym dokładnie zaciemnił co2 w tak zarośniętym zbiorniku TYLKO przez reaktor inaczej nie do węglisz całości masz rośliny które lubią sobie powciągać troszkę ja podaje w 54l ok 5b/s przez reaktor gdzie całość rozpuszczam. zbudowanie reaktora to 15 min i koszt 40 zł teraz można to zrobić już naprawdę profesjonalnie bez grama kleju czy silikonu po prostu kup taki z bezpiecznikiem wkręcanym i wkręć tam nypel od co2 z akwarystycznego :) pasuje idealnie.

 

Na koniec zrób test czy to się sprawdza. jak ? Już tłumaczę.

 

ok 1 h przed wyłączeniem światła robisz podmianę mocno natlenionej wody. Mocno mam na myśli wtryskiwanej do wiadra pod ciśnieniem . Tak żeby jak ją wlejesz do akwa to aż mgiełka z bąbelków była. Jeżeli zobaczysz że jak mgiełka zejdzie rośliny bąblują z liści to znaczy że ruszyły. no chyba że już teraz widzisz bąblowanie to nvm :) szczególnie popatrz czy alternanthera bąbluje z dziur w liściach. Natomiast jeżeli zostaną tylko bąbelki na liściach i nie będą się odrywać to znaczy że roślinki stoją i jest lipa . Wtedy pomyślimy nad nawożeniem . Pamiętaj że nawozy to dodatek do wody nie jej podstawowy składnik :) Ja bym popróbował podmieniać wodę odstaną kranówka a nie RO... przynajmniej narazie potem możesz podawać 50/50 z dodatkiem jakiegoś kompleksowego micro zawierającego 30 pierwiastków nie 5 jak teraz .

 

Nic nie obiecuje bo akurat wyjeżdżam ale postaram się wrzucić ci jutro fotkę mojego reaktora.

 

BTW lanie uzdatniacza do RO jest absolutnie bezcelowe. Uzdatniacz można lać do kranówki, jeżeli jak niuchniesz to czujesz basenem a nie chcesz odstawiać na 10 h.

 

Aha i jeszcze jedno określanie ile kto ma w/l to też kwestia mocno umowna . Liczy się przede wszystkim jakość światła ale też czy masz odbłyśniki, jak wysoko świecisz nad taflą, ile tak naprawdę światła dociera do dolnych partii a to wszystko trzeba dobierać indywidualnie.

 

Zbiornik ma ogrooooomny potencjał spróbuje ci pomóc żeby się nie zmarnował :)

 

Oczywiście wszystko co pisze opiera się na mojej wiedzy jednak dobrze by było aby wypowiedzieli się też inni doświadczeni akwaryści. Z tego co wiem Nantai ma sporą wiedzę jeżeli chodzi o nawożenie solami ja ich nigdy nie używałem, może spróbuj do niego napisać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie nawożę niczym. Zmodyfikowałem Co2 i dodałem reaktor Tornado który miałem z poprzedniego akwarium.

Dodatkowo zamieniłem deszczownice na szklany wylot.

Wydaje mi sie że jest lepiej.

Wylot osadziłem na lewej stronie skierowany ku prawej lekko pochylony na przednią szybę.

 

Pytanie, czy nawozić mikro? Lub też czy podawać same Fe oraz jakie sole? Mam do wyboru K2So4, MgSo4, KNO3 i KH2PO4?

 

Wydaje mi sie że KNO3 to odapa gdyż do akwarium zbyt dużo No3 produkują ryby ( w sumie jest ich 53szt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium podoba mi się.

 

Parametry wody:

pH 6.8

Gh 4

kH ok 6

No3 25 -50

Fe 0.1-0.25

Po4 1.5-2

Przyczyną glonów "zielonych" w Twoim przypadku jest nadmiar no3 do po4. Zjedź do stosunku 10-16:1, to zahamuje glony. Ogranicz o połowę mikro i wytrzyj szyby. Już po glonach.

 

Pamiętaj, rezygnacja z nawożenia=glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium podoba mi się.

 

Parametry wody:

pH 6.8

Gh 4

kH ok 6

No3 25 -50

Fe 0.1-0.25

Po4 1.5-2

Przyczyną glonów "zielonych" w Twoim przypadku jest nadmiar no3 do po4. Zjedź do stosunku 10-16:1, to zahamuje glony. Ogranicz o połowę mikro i wytrzyj szyby. Już po glonach.

 

Pamiętaj, rezygnacja z nawożenia=glony.

Czy nawożenie takie będzie prawidłowe?

Tygodniowe stężenia:

 

Mg 3.08ppm

K 21ppm

S 7ppm

No3 5ppm

Po4 0.25ppm

 

Do tego podaje:

chelat Fe 8 w ilości: 0.24ppm tygodniowo

 

Mała aktualizacja zdjęć:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zużywanie nawozów - jeżeli zapotrzebowanie jest duże to podając standardowo wg przepisu może się okazać że wszystko jest zużywane szybciej niż dostarczasz. Dlatego najlepiej nawozić solami pojedynczymi - na koniec tygodnia przed podmianą wody sprawdzasz np żelazo - wychodzi że 0.1mg/l i korygujesz dawki dzienne by w następnym tygodniu zbliżyć się bardziej do pożądanej. To samo z innymi. Tyle w teorii - a w praktyce sam zobacze co mi wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zmienilem wkoncu lampe na 4x39W. Zakupiłem świetlówki: Aquarelle, Aquastar, 2x 865(jedna na zapas -:) ) oraz Grolux.
Pytanie jak je ustawic w lampie ( jaka kolejność) ?
Na jakiej wysokości powiesic lampe? Teraz mam 10cm nad taflą i wydaje mi sie że swiatło nie dochodzi idealnie do dna. Chciałbym azeby mały heniek wkoncu ruszył z kopyta bo cały czas nie chce rosnąć. Dodałem również kulki gliniane do podłoża ale nic nie pomaga.
Bede wdzieczny za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiamm moje Akwarium po roku od założenia.

 

Nawożenie: 

Profito jednorazowo 20ml/tydz

EasyCarbo 5ml/dzień

Ferro 15ml/tydz

Potas 15ml/tydz

 

Podmiany 40l RO/kranovit w stosunku 1/4

 

Zmieniłem tez lampe z 4x24W na 4x39W

 

Parametry wody:

pH 6.5-6.6

kH 4

No2 0

No3 25

 

 

Problemy:

mały heniek jako trawnik nie chce rosnąć

ślimaki szkodniki przyniesione z jakąś rosliną (zakupiłem helenki ale coś słabo im idzie)

 

aiwi.jpg

saxh.jpg

4esv.jpg

a3va.jpg

a3va.jpg

do4w.jpg

rl1t.jpg

w8aq.jpg

14ks.jpg

Edytowane przez MrZi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...