Skocz do zawartości

Akwarium 72L /początki


Donk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam do was kilka pytań odnośnie ponownego założenia akwarium. Ponownego tzn. wcześniej miałem 50L baniak lecz nie miałem czasu się nim zajmować i zlikwidowałem hodowle. Teraz planuje restart na 72L akwarium. I proszę o kilka wskazówek.

Otóż planuje kupić taki sprzęt:

1. Baniak 72L 60x30x40

2. Pokrywę Aquael ecolight 11W (ewentualnie mogę kupić to akwarium z pokrywą "wromak" T8 1X15w i do tego moduł dołożyć, ale stwierdziłem że pokrywa aquael będzie się lepiej nadawać)

Z tym że zastanawiam się czy 1 świetlówka wystarczy. Myślałem dokupić do tego moduł oświetleniowy Aquael tylko nie wiem który. Ecolight 9W/11W/6500k/8000k. Poradźcie który by był odpowiedni :D

3. Filtr Aquael Mini Kani 120

Orientujecie się może czy ten filtr posiada już jakieś tworzywa filtrujące czy trzeba dokupić. Jeśli trzeba to jakie?

I do tego planowałem dokupić napowietrzacz tetra 100 aby zrobić na całej długości tylnej szyby efekt bąbelków.

4. Grzałkę z termostatem 100W

I tu kolejny pytanie czy warto maskować grzałkę dostępnymi na allegro maskownicami (imitujące np. korzeń) Czy to nie zdaję egzaminu?

 

Na dno planuje wysypać bazalt. Pod kamyczki trzeba wysypać jakiś "nawóz" czy wystarczy sam kamień?

Z tego co czytałem akwarium na starcie musi funkcjonować ok. 2tyg. (bez ryb) i moje pytanie jest takie czy należy przez ten okres wlewać jakieś uzdatniacze czy nie ma takiej potrzeby?

 

Jeżeli chodzi o obsadę narazie nie mam sprecyzowanych jakiś konkretnych planów.

 

Co o tym wszystkim myślicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Według mnie to oświetlenie słabo wygląda... Według mnie powinno wynosić min. 35 WATT-ów.

A tak ogólnie, to dobry pomysł... Dobrą rzeczą jest również wysypanie jakiegoś substratu pod podłoże. No i CO2(albo z butli, albo bimbrownię).

Życzę powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumię można by zostać przy pokrywie wromak i tam włożyć 1 świetlówke SYLVANIA T8 grolux 36W. Wystarczyło by to? Czy i tak przydał by się moduł oświetleniowy?

Czy Sylvania Gro-Lux 36W nie jest za długa? Cyba ma 120cm długości,a pokrywa ma 60cm długości. Ja do podstawowej świetlówki w pokrywie dorzuciłbym dwieT5 24W(jeśli się zmieszczą). Ja mam pokrywę juwela Monolux(60cmx30cm) i bez problemów mieszczą się dwie T8 i jedna T5 więc wydaje mi się, że również u Ciebie powinny się zmieścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr który napisałeś jest słaby. Lepszy by był FZN-2. Co do oświetlenia to dałbym do pokrywy wromaka drugą świetlówkę t5 24W. Kupiłbym taki zasilacz:

http://allegro.pl/zestaw-t5-24w-zasilac ... 57359.html

Na podłoże substrat jak masz dużo kasy, a jak mało to ziemie ogrodową + czarny bazalt.

Pozdrawiam ;)

Edit:

Zero uzdatniaczy, brzęczyka nie kupuj bo bąbelki będą wytrącać cenne co2 z wody. Z rybami powstrzymaj się nawet miesiąc. Nie kupuj jakiejś chińskiej grzałki. Mają badziewny termostat. Lepiej dołożyć na AQUAELA z serii gold. Podobno dobra grzałka, i tak jak pisałeś wystarczy 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zostawić tą pokrywę wromaka ze standardową świetlówką i do tego dołożyć ta t5 24w. Co do filtra myślałem nad tym fzn-2 ale odstrasza mnie sprawa wycinania dziury w pokrywie. Nie wiem czy będzie to dobrzę wyglądało. Pokrywa ma zaledwie 60cm a dziurę trzeba wyciąć na 25cm...

A gość w sklepie mi mówił że ten minikani 120 będzie wystarczający i lepszy od tego fzn-2

 

edit. Możecie polecić jakiś substrat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dowalaj tyle światła .

W tych 72 litrach- pewnie "netto" zmieścisz jakieś 60-65 litrów wody. 24 w to już będzie dosyć dużo.

 

Ja jadę na 18 watach - w 90 litrach, z tym że rzeczywiście, trochę to smutno wygląda,wsyzstko rośnie wolniutko; ale już gdybym miała 24 - 30 , byłby luksus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem coś takiego. Kupię akwarium z tą pokrywą http://allegro.pl/akwarium-60x30x40-pro ... 06953.html tam jest świetlówka t8 15w i do tego dokupię http://allegro.pl/aquael-modul-eco-ligh ... 30375.html i powinno być ok. Tylko kwestia barwy światła 6500/8000/10000k

 

edit. Dulle myślisz że minikani 120 wystarczy do mojego baniaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam jeszcze odnośnie podłoża do mojego akwa. Otóż postanowiłem na dno baniaka wysypać czarny bazalt (tylko nie wiem czy 2-4mm czy 5-10mm grubość kruszywa) i pod to substrat AquaSubstrate II (ewentualnie ziemię ogrodową). Tylko problem jest taki ile kg mam kupić bazaltu a ile substratu (ziemi) żeby było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem coś takiego. Kupię akwarium z tą pokrywą http://allegro.pl/akwarium-60x30x40-pro ... 06953.html tam jest świetlówka t8 15w i do tego dokupię http://allegro.pl/aquael-modul-eco-ligh ... 30375.html i powinno być ok. Tylko kwestia barwy światła 6500/8000/10000k

 

edit. Dulle myślisz że minikani 120 wystarczy do mojego baniaka?

A nie lepiej i taniej jest zamiast kupować kiepską,drogą pokrywę i dokładać do niej jeszcze gorszy moduł,który po miesiącu padnie zrobić samemu z spienionego pcv. Można zamówić na wymiar,żeby docieli skleisz samemu i dołożysz oświetlenie jakie będziesz chciał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem wszystko tzn. chyba wszystko co potrzebne do startu baniaka.

Otóż:

Baniak 72L 60x30x40 + pokrywa 1x15w 6500k | do tego dokupiłem moduł oświetleniowy 11w 8000k

Filtr Aquael MiniKani120

Grzałka 100W Aquael ComfortZone

Podłoże AquaSubstrate II + Bazalt 2-5mm

Pozostałe: Dragon Stone + korzeń z mangrowca, odmulacz, czarne tło.

 

Myślałem jeszcze o CO2 ale stwierdziłem że sobie zrobię sam bimbrownie. Ale to już po wpuszczeniu rybek.

 

Czekam aż wszystko przyjdzie i powoli będę startował. W filtrze narazie zostawie standardowe media filtracyjne. Baniak uruchomię na kilka tyg. bez żadnych ryb, wrzucę tylko kilka roślin szybko-rosnących. Doradźcie mi tylko jakie rośliny mam na początek zasadzić żeby się to wszystko wyklarowało?

Co o tym myślicie? Jakieś rady na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek rady:

1. Zacznij świecić od 5-6 h dziennie i codziennie zwiększaj czas o pół h, aż dojdziesz do 10 h max.

2. Od początku lej potas i podawaj CO2 (nawet bimbrownia) później uzupełniaj makro jak będziesz miał braki.

3. Mikro nawoź dopiero po miesiącu od startu (chyba że braki będą widoczne).

4. Nie wlewaj żadnej chemi do akwarium. Na start możesz wsypać troszkę pokarmu, żeby bakterie miały swoją pierwszą pożywkę.

5. Zanim zastartujesz pooglądaj galerię, wszystko dokładnie przemyśl i zaplanuj.

6. Co znaczy standardowe media? Zostaw tylko gąbki i ceramikę. Jak Ci się zmieści więcej ceramiki to dokup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak 72L 60x30x40 + pokrywa 1x15w 6500k | do tego dokupiłem moduł oświetleniowy 11w 8000k

Od początku lej potas i podawaj CO2 (nawet bimbrownia)

Pozwól,że zacytuje ciebie

"Ale czy jest mu potrzebna? Napisał coś o świetle? Ludzie zacznijcie przyswajać wiedzę... Mapet"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie będzie bez CO2 bo nie mam czasu robić bimbrowni (sesja itp.). Co do oświetlenia to zobaczymy moim zdaniem 26w powinno wystarczyć.

Powiedzcie mi jeszcze czy dolewać coś do wody jeszcze? Jakieś makro mikro elementy? Czy zostawić je na pare tyg. i zobaczyć co będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie dolewaj. Nie nastawiaj się jakoś mocno na produkcję CO2. Ja zawsze byłam zdania, że pierwsze akwarium stawiane samodzielnie powinno być :

- jak najprostsze w obsłudze

- jak najtańszym kosztem .

 

Trzeba zachować trochę rozsądku, to wbrew pozorom nie jest tylko hobby dla bogatych albo takich, którzy każdy zaoszczędzony grosz będą ładować w swój baniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam jeszcze odnośnie substratu (AquaSubstrate II). Mam go umieścić na dnie akwarium i oddzielić od żwirku (np. siatką tynkową)? Czy gdzieś w pomiędzy dwoma warstwami żwirku (oddzielone to wszystko siatką)?

 

edit. Jeszcze mam pytanko co do roślin. Jakie włożyć na początek do baniaka? (60x30x40, światło 1xT8 15 (6500k), 1xT5 11W (8000k))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...