Skocz do zawartości

200 l, pielęgnice Sajica


jerzzz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Bystrzyk 5-7

Sajica 6,5-7,5

 

Jeszcze kwestia twardości wody.

Dla bystrzyka do max 12dn, dla pielęgnicy od 12 minimum.

 

Teoretycznie się da to pogodzić, ale to nie będą dobre warunki dla żadnej z tych ryb. Wszystko w skrajnych parametrach. Lepiej naprawdę się nie certolić i załatwić rybę, która bez problemu odnajdzie się w tych warunkach.

 

Mogłabyś mieć naprawdę ładne platki, np w ubarwieniu dzikim:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że albo autor się rąbnął i źle wpisał, albo edytor tego nie zauważył, albo autor jak 90% innych zerżnął błędne dane z innych książek. Jeśli myślisz, że przesadzam, to dam Ci przykład.

 

Podoba Ci się brzanka sumatrzańska? To fajnie, bo to nie jest brzanka sumatrzańska. Jest to błąd utrwalony od jakichś 100lat i ludzie dalej wykonują ten sam błąd.

 

http://krytykaakwarystyczna.wordpress.c ... atrzanska/

 

Pielęgnica Sajica pochodzi z Kostaryki. Większość wód tam jest twarda i zasadowa bo nasyca się wapniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wywalić tą książkę? :D

Na superakwarium.pl jest, że Sajica potrzebuje 8-16n, a B.k. 5-15dGH. Podane w dwóch różnych skalach, jak one się do siebie mają?

 

Ps. Nie podoba mi się brzanka sumatrzańska ;). A to, że ktoś błędnie nazwał ją tak sto lat temu i że to się utrwaliło w ogóle mnie nie dziwi. Indian jeszcze wcześniej błędnie nazwano i tak zostało :D.

 

Ogólnie nie zamierzam ich zestawiać na siłę, nie chcę, żeby się męczyły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat superakwarium.pl to.. Nie chce mi się gadać o stronie. Forum jest ok, ale strona to inna bajka. Zobacz sobie z jakimi datami są wpisy poniżej WOŚP i życzeń świątecznych. To martwa baza do której każdy głupi może dodać komentarz, ale nikt mądry tego nie nadzoruje.

 

Nie mieszaj tych ryb po prostu. Tak będzie pewne. Platki, limki, molinezje, mieczyki, gambuzje. Te będą idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Kurczę, szkoda, że wszystkie ryby które proponujesz są takie... podobne do siebie: spiczaste. Myślałam o molinezjach, ale dziś przyjrzałam im się w sklepie i hmm, zrezygnowałam. Może jakieś inne pielęgnice zamiast S.? Nie wiem. Sajici są piękne :(

 

 

ps. W takim razie skąd czerpać wiedzę? Co byś polecił? Masz pewność co do swoich źródeł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

 

 

Hmm. Może w takim razie zostawię w projekcie Bystrzyki kolumbijskie, a wymienię Sajici na parę Gurami księżycowego, albo mozaikowego (chciałam hodować gurami zanim nie zakochałam się w pielęgnicach). Wtedy coś jeszcze można dołożyć na dno chyba... np. kirysy pstre. Według mojego źródła parametry tutaj też się w miarę pokrywają, ale znowu może być niespodzianka.

Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim masz za twardą wodę na niewielkie ryby denne. Nie ma nic dla Ciebie na dno.

 

Albolineatusów możesz też mieć spokojnie 30-40 to mniej niż Ci się wydaje.

 

Jedyne czego musisz pilnować, to utrzymywanie wody w zakresie tych 24-25 stopni. Możesz trzymać nieco niższe temperatury zimą i wyższe latem, po prostu wyłączając grzałkę na noc w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumy szkliste muszą mieć ekstremalnie miękką wodę.

 

To wpuść 20 danio, gurami i krewetki, ale tym ostatnim nie wieszczę zbyt długiego życia.

 

Mógłbyś też sprawdzić czy nie zdobędziesz bzamiast gurami. Ich mógłbyś mieć z 8-10. To dość małe ryby (6cm bez płetw 8 z płetwami), ale za to są efektowne i zaoszczędzisz na ogrzewaniu, bo możesz w ogóle do takiego akwarium grzałki nie wsadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to Ty zaproponowałeś:

 

"1+3 Gurami mozaikowe/dwuplame

40 Danio pręgowane

i tyle. Na dno ampularie, może jakieś krewety, świderki, heleny."

 

 

Widziałam takie spore krewetki filtrujące i pomyślałam, że może takie, ale nie będę robić z nich obiadu dla gurami, więc odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...