Jump to content

Co dolega gupikowi? Jak go wyleczyć?


Recommended Posts

Witam. Od kilku dni jeden z moich gupików praktycznie przez cały czas porusza się przy samym dnie akwarium i robi to bardzo rzadko. Tak jak na zdjęciu widać, kiedy leży nie porusza w ogóle płetwami. Nie wykazuje żadnego zainteresowania samicami żywiej reaguje kiedy sypię pokarm. Do czasu kiedy zauważyłem te objawy co 2-3 dni podawała rybom mrożony pokarm lub żywy. Od kiedy ten gupik tak się zachowuje nie podaję w ogóle mrożone ani żywego pokarmu a po paru dniach zrobiłem też w akwarium 3 dniową głodówkę. Samcowi jak by się delikatnie poprawiło. A teraz znów jest gorzej. W akwarium mam w sumie dwie pary dorosłych gupików i kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk narybki, plus 5 krewetek Amano. Parametry wody: NO2-0,5, GH-14, kH-6, pH-6,8 na podstawie pasków JBL PO4<0,02 NO3-20ppm (kropelkowy test). Proszę mi poradzić co to za choroba jak ją leczyć? Dodam jeszcze że kilka tygodni temu zauważyłem przerwaną płetwę ogonową i wybielałą końcówkę płetwy grzbietowej. W akwarium nie zauważyłem agresji.

I być może jeszcze jedna ważna rzecz właśnie zauważyłem że chowa się do skorupy po kokosie i to już chyba nie pierwszy raz.

Link to comment
Share on other sites

Jak długo masz to akwa i te konkretne ryby?

Ile litrów ma akwarium?

Jaki filtr?

Jak wyglądają podmiany wody?

NO2 powinno być niewykrywalne w wodzie.

Nawet małe jego stężenie jest zabójcze dla ryb.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium założyłem 11 sierpnia ubiegłego roku. 14 września kupiłem tego gupika z którym mam właśnie problem, 2 listopada dwie samice i 01 grudnia jeszcze jednego samca. Akwarium ma 48l, wody szacuję około 42l dużo odparowuje bo mam belkę ale uzupełniam raz w tygodniu. Filtr HBL-701 pracuje 24h/dobę z pełną wydajnością. Podmiany ze względu na czas robię w soboty 10-12l.

Dziś zrobiłem pomiar parametrów testami kropelkowymi Zoolek: NO2=0, NH3=0, NO3=40 ;/, PO4 testem JBL też kropelkowym wyszło 0,1ppm.

Przypuszczam że to zatrucie azotanem ryba ma się dziś gorzej leży na boku, czasami przepłynie w inne miejsce i leży dalej. Padła mi też jedna krewetka Amano. Robię podmianę 10-12l.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...