Jump to content

Jakie podłoże, jakie preperaty i tak dalej..

dawiddav1
 Share

Recommended Posts

Niedługo startuje z nowy zbiornikiem 160l. I chciałbym się dowiedzieć jakiego podłoża użyć, aby było jak najlepsze dla roślin, a także jakie nawozy zastosować? Kulki gliniano-torfowe? Po prostu chcę tak przygotować podłoże aby było jak najlepsze dla roślin w miarę przystępnej cenie..

Substrat ok 2cm, bazalt ok 5cm. Substratu nie dawałem przy samej przedniej szybie aby nic nie było widać. Pomiędzy moskitiera.

Na początek EC i potas.

Teraz Ferka Aquashade, Aquatilizer, Balance K, Balance N + EC. Mikro podaję różnie. Na oko, ale 2-4razy tygodniowo. ;)

Cały czas co2 24h/dobę.

To ja dodam jeszcze coś od siebie :). Obecnie stosuję substrat JBL a prędzej stosowałem ziemię ogrodową z dodatkiem gliny, torfu i węgla drzewnego i powiem szczerze że gdybym teraz zakładał akwarium to zostałbym przy ziemi :) Tempo wzrostu roślin praktycznie takie samo ale przy ziemi ładniej się wybarwiały. Dodatkowo cena ziemi gotowej z wszystkimi dodatkami to cena 3zł/L więc śmiesznie mała. Jeśli miałbym próbować coś udoskonalić to dałbym jeszcze na ziemię 1cm warstwę Amazonii i sprawdził jakie byłyby efekty. Odnośnie moskitiery to za pierwszym razem też ją dawałem ale teraz już bym tego nie zrobił. Przy wycinaniu roślin tuż przy podłożu jest to bez znaczenia ale jeśli ktoś chcę je wyrwać razem z korzeniami to przynosi to więcej szkody niż pożytku.