Jump to content

Nagłe zgony gupików

Recommended Posts

60 litrów, twardości wody nie znam, filtr chodzi przez 18 godzin dziennie, temperatura 24,5 stopnia.

Miesiąc temu było całkowite odnowienie akwarium. Nowy piasek, rośliny, woda.

Może to być przyczyną? Może jakieś choróbsko ze sklepu się przyniosło ?

Coś wynika z tego zdjęcia?

Po łuskach obstawiam NO2 i NO3 po za przyzwoitością. Ospę od razu by było widać, no i nie skasuje rybek z dnia na dzień. A z moimi niegdysiejszymi gupikami tak się dzialo jak mi się filtr zapychał. Skakały NOx, ph, no i po hodowli.

Mam jeszcze neony czerwone, które pływają zadowolone, a to podobno mało wytrzymały gatunek w przeciwieństwie do gupików.

Dziwne....

Filtr Aqarel fan2

Dodatkowo napowietrzam dwoma gejzerami z kamieni napowietrzających.

Testów nie posiadam :(

Czytam właśnie że, aby zmniejszyć poziom NO2, NO3 i NH3, trzeba wymienić część wody i dobrze napowietrzać akwarium, ale ja mam bardzo dobrze napowietrzane akwarium, brudnego akwarium też nie mam, więc skąd te związki azotu mogłyby się wziąć ?

Niekoniecznie zabija :0) polecam fora o budowie denitryfikatorów - tam wszystko dogładnie chłopaki rozkminili. Bakterie nie giną (to propaganda sprzedawców starterów do filtrów) ale mogą przysnąć, może też pojawić się kolonia tzw. beztlenowych, które jeżeli nie są kontrolowane, mogą nabroić. Np. naprodukować NO2, bo trochę tlenu złapią a trochę wyprodukują. Ale prędzej przyczyną zgonów przy wyłączaniu filtra są skoki amoniaku i NO2, bo filtr ma wolne i nie przerabia.

W ogóle jak można wyłączać filtr czy grzałke? To tak jakby wam odbierać dopływ tlenu i ciepło. Ryby sie duszą poza tym nagromadzają się szkodliwe zwiazki chemiczne w wodzie a wahania temperatury sprzyjają rozwojowi grzybów i szkodliwych bakterii.

Tlen się kończy po kilku godzinach.

Różne źródła podają 6 do 8 godzin jako linię krytyczną.

Poza tym przez te 8 h nie są usuwane z wody zanieczyszczenia takie jak kupy itp.

Wyłączanie filtra jest niehigieniczne. Fujj...

Grzałki nie wyłączam, ale filtr i pompka no wiecie... Hałasują w nocy :?

Wychodzę z założenia, że przez 8 godzin, to im tak od razu tlen się nie skończy.

Może filtr jakiś pechowy ?? Mi 10 letni filtr nie przeszkadza- jak przykręcę napowietrzanie, z odległości pól metra nic nie słyszę.

Share

• Create New...