Jump to content

Bardzo wysoki, rzeczywisty pobór mocy przez świetlówkę

piterr3
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jako, że posiadam miernik poboru mocy postanowiłem w dniu dzisiejszym sprawdzić jaki jest rzeczywisty pobór mocy przez świetlówkę. Miernik pokazał 80W, co spowodowało moje lekkie zdziwienie i konsternacje. Świetlówka T8 o mocy 15W i barwie 6500K firmy Polamp. Pokrywa standardowa z gotowego zestawu. Nie ukrywam, że dziwi mnie ten pobór mocy. Czy przyczyną może być sama świetlówka, czy np.: uszkodzony statecznik?

Ja stawiam na błąd pomiaru. Mierzyłeś zapewne takim licznikiem z marketu gdzie przy stateczniku magnetycznym (cewka) oprócz mierzenia tego co powinien mierzy również zakłócenia stąd takie wskazanie.

Gdyby statecznik miał upływ to ciężko byłoby akurat tak to wyregulować aby było 80 W i w efekcie nastąpiłoby zwarcie i koniec pracy.

Miernik pokazuje jedynie napięcie sieciowe~227V. Prąd o natężeniu 0,35A.

Przy filtrze odpowiednio: 7W i 0,03A.

don_Vall: jeżeli rzeczywiście jest to problem statecznika magnetycznego, to mogę pomyśleć nad jego wymianą i przy okazji dołożeniem drugiej świetlówki.

Dam wtedy 2x18W T5 lub T8 i będzie spokój i z poborem i z oświetleniem :D

W tym przypadku za miernik uważałem watomierz.

Ale pytając kiedy tak pokazuje bardziej chodziło mi co jest wtedy podłączone do tego miernika?

Bo 227V to napięcie, a 0,35A to prąd, który płynie wtedy kiedy jest odbiornik podłączony i mi chodziło co to był za odbiornik?

Kontakt od całego oświetlenia w pokrywie

Na pewno do oświetlenia czy były podłączone jeszcze grzałka, filtr itp?

Według mnie zakłócenia mogły by występować bardzo blisko statecznika bo wytwarza się pole magnetyczne i takie tam duperele ale wnioskuję, że pomiaru dokonywałeś w większej odległości niż 40cm od statecznika?

don_Vall zakładam, że zmierzasz do tematu kompensacji mocy biernej, pytanie czy watomierz nie pokazuje czasem mocy czynnej? Niewiele pamiętam ze studiów w tym temacie:P Tak czy inaczej warto zmienić statecznik na elektroniczny. Nie ma tętnień (pewnie w jakimś stopniu poprawia to samopoczucie ryb tak jak i człowieka), ciepły start bez migotania, wyższy strumień świetlny wyciągany przez tą samą świetlówkę a i świetlówka poświeci dłużej. Nie brzęczy, nie grzeje się (w takim stopniu jak magnetyk). Same zalety, lepsze feng shui itd:)

Edit: jeszcze jedno, próbowałeś zmienić świetlówkę i zobaczyć co się dzieje?

Istotny jest cos fi nie sam kąt.

Miernik najprawdopodobniej nie uwzględnia (nie mierzy) mocy pozornej tylko czynną i dlatego przy urządzeniu nierezystancyjnym wychodzi cokolwiek.

Z obliczeń kolegów powyżej uwzględniających tg fi wychodzi właściwe zużycie energii (około 22 W - świetlówka + statecznik)

Dziękuje za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Przy okazji zapytam, co się będzie bardziej opłacać dołożenie: T5 na stateczniku elektronicznym, czy wymienienie całości?

Porównywałem to i muszę przyznać, że sam statecznik 2x18W T5 kosztowałby mnie ponad 50 złotych z przesyłką. Wliczając w to koszt świetlówek i oprawek wyszłoby prawie 130-140 złotych.

Z kolei dołożenie gotowego zestawu to 60 zł + koszt świetlówki. Będę mógł dołożyć, jeśli inwestycje rzeczywiście ma więcej plusów od tej drugiej. Dodam, że nie przeszkadza mi migotanie przy starcie i lekki hałas - komputer i tak to zagłusza :)

Nie ma świetlówek T5 18 W.

Ja bym dał dwie świetlówki T5 24W każdą na oddzielnym stateczniki ale kosztowo wyjdzie najdrożej...

Mając świetlówki na oddzielnych statecznikach masz możliwość regulacji ilości światła jeżeli zachodzi taka potrzeba. Drugim w kolejności rozwiązaniem wg mnie byłoby zainstalowanie T5 2x24W.

Migotanie nie ma tobie przeszkadzać, tylko przeszkadza rybkom. Dodam jeszcze, że statecznik elektroniczny mniej się grzeje.