Jump to content

Start zbiornika -oświetlenie akwarium -uniknięcie glonów


Aqualili
 Share

Recommended Posts

Witam. Planuje założyć można powiedzieć pierwsze akwarium roślinne 60x30x30 (54l):), w którym zamierzać posadzić np: Hemianthus callitrichoides Cuba, Pogostemon Helferi, Eleocharis parvula, Glossostigma elatinoides, Lilaeopsis brasiliensis i jakieś mchy. Ewentualnie myśle żeby na początek dorzucić jakąś szybko-rosnącą roślinkę np rogatkę/moczarke żeby wchłonęły nadmiar pierwiastków.

 

I mam pytanie w jaki sposób i jak długo powinnam oświetlać akwarium w pierwszych tygodniach. Zgodnie z poradnikiem pisze, że zaczynamy od 5 h i stopniowo wydłużamy ten czas. Zastanawiam się jednak czy nie lepiej zacząć oświetlanie od jednej świetlówki 24W. Nie mam doświadczenie więc obawiam się wysypu glonów:)

 

Może podam parametry:

-akwarium 60x30x30 (54l)

-podłoże biogrunt i zwirek bazaltowy

-oświetlenie t5 (2x24w) belka oświetleniowa (to by było 0,88W/L)

-Co2 bimbrownia:)

 

Z góry dzięki za odp.

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum!

 

Przy tak mocnym oświetleniu atak glonów jest praktycznie nieunikniony - specjalistą nie jestem, ale coś słyszałem o tym, żeby po prostu kontrolować azotany itp itd i wtedy możesz atak jakoś zniwelować, ale to musiałbyś poczytać. Łoren jest specem :) zajrzyj w jego temat i poczytaj :) powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź. No cóż Pan w sklepie zoologicznym ZAPEWNIAŁ mnie, że takie oświetlenie jest odpowiednie do danego zbiornika roślinnego. Stwierdził, że zbyt mocne światło nie powoduje ataku glonów (i po części ma rację) aczkolwiek Pan dobrze wiedział, że to jest mój pierwszy baniak. No cóż zastanowię się nad innym oświetleniem...

 

Oczywiście będę wdzięczna za wszelkie sugestie;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Oświetlenie w cale nie jest za duże zacznij tak jak planujesz od 5h i co tydzień wydłużaj o 30 min.

Podawaj na razie tylko potas i co2.

Ewentualnie myśle żeby na początek dorzucić jakąś szybko-rosnącą roślinkę np rogatkę/moczarke żeby wchłonęły nadmiar pierwiastków.

Dobrze kombinujesz zrób tak powinno obyć się bez glonów,
Link to comment
Share on other sites

Zapoznaj się z dwom artykułami z mojego podpisu - powinno się sporo wyjaśnić co do tego jak poprawnie wystartować z akwarium i jak je nawozić .

Oświetlenie 0,8W/l jest spore i o ile będziesz odpowiednio nawozić zbiornik można z powodzeniem utrzymać w nim wszystkie nawet najbardziej wymagające rośliny. Jednak co do stosowania CO2 pochodzącego z bimbrowni - powiem tak - oczywiście że lepsze to niż nic ale to źródło dwutlenku węgla jest bardzo niestabilne i nie zapewnia stałych parametrów , co przy tej ilości światła jest bardzo istotne - CO2 to podstawa funkcjonowania akwarium z takim oświetleniem - musisz o tym pamiętać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...