Jump to content

Biotopy do 180l


{eXanimus}
 Share

Recommended Posts

Witam !

Chciałbym Was zapytać jakie biotopy polecacie do zbiornika 180l (wym. 101x41x50). Interesują mnie ryby żywe i kolorowe, ale nie chcę tradycyjnych rybek akwariowych (gupiki, mieczyki). Fajne są biotopy typu Malawi, ale ich wadą jest mała ilość ryb. Pomożecie ?

Link to comment
Share on other sites

Mniejsza ilość ryb nie przekłada się na mniejszą frajde, malawi dobrze zaaranżowane to piękny biotop skalisty a w 180l już kilka haremów idzie trzymać jakichś spokojniejszych pyszczaków.

Tanganika też daje świetne możliwości poczytaj na forum jakie obsady ludzie trzymią w takim litrażu i dobierz coś dla siebie:)

 

tapatalk 2 wildfire

Link to comment
Share on other sites

Na początek 2 samce i kilka samic pyszczaka saulosii dla malawi.

 

Malawi i tanganika to dwa afrykańskie jeziora. Oba o strukturze skalistej, tanganika o tyle zwiększa możliwości aranżacyjne że jakaś roślinka generalnie mogłaby się znaleźć a w malawi nie, zależy jakie pyszczaki mają upodobania bo szybko tych roślin mógłbyś się pozbyć. Tanganika jest piękna w połączeniu z muszlami i muszlowcami, cudne pięlęgnice zamieszkujące muszle, ciekawe w obserwacjach. W malawi również posiadając stado obserwujesz hierarchie wyższości, samiec dominujący wybarwiony samice i samce podległe dominatorowi, świetna sprawa.

 

tapatalk 2 wildfire

Link to comment
Share on other sites

Tak pyszczaki o dość spokojnym usposobieniu a bardzo ciekawe w zachowaniach. Nie zapomnij o licznych kryjówkach w akwarium bo jak znam życie to w sklepie wszystkie pysie będą w jednym zbiorniku i okaże się że dostaniesz kilka samców a jedną samice i lepiej mieć dużo kryjówek bo dominujący samiec ostro będzie przeganiał pozostałe. Lepiej kup z sprawdzonej hodowli prywatnej będziesz miał pewność że pyszczak saulossi to saulossi bo łatwo pomylić się w odróżnianiu niektórych gatunków.

 

tapatalk 2 wildfire

Link to comment
Share on other sites

W prążki to chyba jeden taki zebrowaty gatunek bardzo agresywny i terytorialny, odradzam bo miałem, znalazł się przypadkiem a zrobił mi pogrom w akwarium, całkowicie zdominował całe 200l akwarium. Saulosii też rosną duże

 

tapatalk 2 wildfire

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałeś COKOLWIEK o Maylandiach, czy wybrałeś po obrazku? To bardzo agresywna ryba. Nie nadaje się do tak małego zbiornika. Nawet amerykanie, którzy mają tendencję do upychania ryb na siłę, twierdzą, że 250 litrów na nie to minimum.

 

 

Tanganika to znacznieszerszy problem, bo tam każda ryba ma nieco inne wymagania, są też większe różnice w kształcie ryby. Także albo Neolamprologus leleupi i jakiś muszlowiec, albo para jakiejś księżniczki. Księżniczka nie jest szarobura. http://farm3.staticflickr.com/2428/3595 ... 9b84d4.jpg

Link to comment
Share on other sites

No to tak, podsumowanie

 

Malawi 180l: 2 haremy saulossi na początek.

Tanganika 180l: muszlowce, tu masz większy wybór ryb.

 

Kamienie najlepiej z ogrodniczego wapienie bo dźwigają ph a to w malawi konieczne.

 

Z biotopów jeszcze masz czarne wody amazonki, mętne o brązowym zafarbieniu też wygląda to efektownie.

 

PS. Ja to w tych 180L widziałbym rafę koralową. Zastanów się hehe bo od malawi do solniczki niedaleka droga;p

 

tapatalk 2 wildfire

Link to comment
Share on other sites

Nie taki diabeł straszny jak go malują uwierz mi, mógłbyś pokombinować jeśli dość ci cierpliwości na zbieranie sprzętu, kontaktów itd... w solniczce podejmujesz koszty na start potem już tylko prąd i jakieś preparaty, sól groszowe sprawy.

 

tapatalk 2 wildfire

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...