Jump to content

Straty ciepła dużego baniaka

polar3016
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich pierwszy raz.

Zakładam baniak o wymiarach 200x60x60. Nigdy nie miałaem tak dużego mój ostatni 260l. Wymiar 200 nie jest ostateczny gdyż ze znajomym szklarzem może wyrżniemy coś dłuższego ale nurtuje mnie problem następujący. Baniak będzie stał w ogrodzie zimowym w którym temperatura okresowo np nocą w zimę spada do 12 st. Krzaczory, które tam rosną mają jak w sam raz ale nie baniak. Pomieszczenie jest ogrzewane i jestem w stanie podciągnąć temperaturę ale to powoduje znaczący wzrost zużycia gazu a mam go też z baniaka tylko stalowego i cena jest dosyć dosyć. Czy można obliczyć jakoś zapotrzebowanie na kilowaty prz jakiejś stałej temp np tych minimalnych 12 aby utrzymać np 24 w baniaku bo jak przypuszczam grzałki nie będą chodziły non=stop. Biorę pod uwagę ogrzewanie podłogowe pod zbiornikiem wpuszczone w blat ale czytałem o dużej bezwładności tego systemu. Może jakieś sugestie

Nie odpowiem na twoje pytanie o obliczenie poboru mocy przez grzałki, chyba nikt Ci na to nie odpowie. Trzeba wiedzieć dokładnie jakie będą straty ciepła. I tu proponuję Ci zrobić tło zewnętrzne ze styropianu, nieco zniweluje straty ciepła. Tak samo powinna pomóc dobra izolacja pod dnem zbiornik, jeśli nie zdecydujesz się na to ogrzewanie "podłogowe" i pokrywa na górze. Tu masz przykład takiego tła viewtopic.php?f=22&t=7996. Wpływ na temperaturę w zbiorniku będzie miał też rodzaj oświetlenia, czas jego świecenia i odległość od tafli wody. Te wszystkie czynniki i temperatura powietrza w pomieszczeniu będą miały wpływ na to jak często grzałki będą się włączać.