Jump to content

[200l] Malawi v2

firefighter1
 Share

Recommended Posts

Kolejna wersja Malawi w nowym szkle (ale miejsce to samo co poprzednie viewtopic.php?t=50503) o wymiarach 100x40x50 OptiWhite

Oświetlenie 2x39 Day, coral blue; zmierzchowe zimny biały LED; nocne niebieskie LED

Wentylacja 2 wiatraki komputerowe 80mm z regulacją obrotów

Ogrzewanie FLUVAL e125

Filtracja mechaniczna Aquael Circulator 1500 (jako pompa zewnętrzna) podłączona do HW603 z dwoma gąbkami + Seachem Purigen

Filtracja biologiczna JBL e901 + prefiltr gąbkowy

Falownik JVP 101

Dno pleksi

Podłoże żwir koralowy frakcja 0,5 około 20kg

Tło czarne malowane farbą matową do hamulców samochodowych - tło jest drzwiami technicznymi jak w ver.1

Boki tło czarne matowe spienione pcv wstawiane do środka akawarium

Wystój kamienie 53kg gnejs łupany

Dolewka wody bezpośrednio z kranu przez filtr narurowy z wkładem mechanicznym do 5 mikronów oraz węgiel aktywowany+ JBL Aqua Dur Malawi rozrabiane w gorącej wodzie (60-100stC tym samym do roztworu dostarczamy mniej CO2):

2NaHCO3 + H2O ---> 2Na+ + CO3- + 2H2O + wydz. CO2^---> 2Na+ + 2OH- + C02*H2O

Ważna informacja: testami kropelkowymi JBL KH nie zmierzymy twardości węglanowej ze względu na reagowanie na związki węglanu i wodorowęglanu- testy wykazują TWW większe od TWO, dlatego stosując sodę lub sól do Malawi możemy przyjąć, że TWW=TWO i wystarczy pomiar GH

Inna automatyka karmnik eheim 3581

Testy kropelkowe JBL oraz Seachem pH Alert

Jutro więcej zdjęć jak zacznę składać całość, dzisiaj tylko kamyczki.

post-13521-13685172955849_thumb.jpg

Już z tą dziurą się pogodziłem, na nowym będzie nowe :). Dzisiaj operacja Malawi cały dzień była, jestem wykończony tachaniem tego gruzu ale efekt uboczny wyszedł taki, że jest akwarium dwustronne ;) czego nie było w planie. Dzisiaj wrzucę co mam, za dnia zrobię zdjęcia gdzie lepiej będzie widać przezierność.

Nie mam okruchów choć przy uderzeniach daje się łupać lecz z doświadczenia wiem, że szybko to zniknie pod żwirem, którego ostatecznie wsypałem połowę.

post-13521-13685172962566_thumb.jpg

post-13521-13685172963089_thumb.jpg

post-13521-13685172963559_thumb.jpg

post-13521-13685172963997_thumb.jpg

Ile to już kamieni przerzuciłeś w tym akwarium? To już trzeci aranż." Kamyki" fajnie ustawione i od kuchni widać bez odsłaniania zbiornika. W mojej szafce pod akwarium pewnie jest podobna ilość gratów, plus jeszcze w kąciku gospodarczym wiadra i miski.

edit

Przejrzałem obydwa wątki i wyszło około 126 kg. Pierwsza wersja 23 kg, druga- zrealizowana 50 kg, i teraz kolejne 53 kg. Nieźle.

Teraz jest konkretnie ponad 50 kg, niezły pot przy wkładaniu. Konstrukcja jest mega stabilna, ze strony 2 widać nawet przyssawkę, która trzyma głowny kamień, który i tak potrafi sam stać, ale wolę dmuchać na zimne niż lecieć do pokoju po pieluchy do sprzątania i dla siebie :).

W tym miejscu muszę podziękować Svertingowi, który za pierwszym razem na tyle skutecznie mnie "uświadomił" (czyt. nastraszył), że testy stabilności konstrukcji kamiennych to motyw przewodni Malawi, ale za to jaki sen!!! ostatnio Pantera na mnie skakała, powiem wam w tajemnicy, że lepsze to niż zawartość akwa na podłodze- nawet we śnie ;).

post-13521-13685172967464_thumb.jpg

Pozostawiłeś dużo miejsca do pływania, ale kryjówek porządnych żadnych. Albo ryby same zaczną je sobie robić, albo z czasem dominujący samiec zamęczy Ci inne.

Zrobiłeś restart i nadal nie byłeś przekonany, by zrobić akwa szersze o grubość ściany ? Byłoby o wiele wiecej miejsca, a Akwarium byłoby efektowniejsze.

No moim zdaniem jest gorzej.

A ja się nie zgodzę, jest o wiele, wiele lepiej gdyż przy tym samym litrażu jest efekt większego dna i większej ilości kryjówek i kamieni, duża przestrzeń (wizualnie) pomiędzy skrajami akwarium. Ryby chętnie pływają w poprzek gdzie wcześniej siedziały " na z góry upatrzonych pozycjach". Dla oglądacza też jest fajny efekt bo obserwujesz rybę, za chwile wpływa pomiędzy skały przez co patrzysz już na inną gdy za chwile w najmniej oczekiwanym miejscu wypływa ta którą oglądałeś- coś niesamowitego. Jak będę miał chwilę czasu to zapodam jakiś filmik bo złudzenie jest fajne.

Jeśli chodzi o kryjówki to właśnie teraz jest ich znacznie więcej, w poprzednim było to tylko złudzenie (jest dwa razy więcej kamienia!), a w rzeczywistości były realne 2 kryjówki plus 2 przepływowe, teraz każda szczelina jest kryjówką, są dwie jaskinie w narożnikach, w których już zrobiły wykopki-zwykle takie wykopki robią jak próbują gdzieś dalej przepłynąć. Zwiększenie ilości kryjówek było jednym z głównych założeń gdyż wcześniej samice nie miały gdzie się chować i jedna już wygląda mizernie-strasznie postrzępione płetwy, dobrze że ma apetyt. Teraz ma szansę odżyć. Skały z obu stron sięgają do powierzchni oraz jest półka skalna powyżej połowy z wieloma szczelinami - z myślą o narybku, wcześniej tego nie było i dopiero jak dodałem małe kamienie (na zdjęciach nie ma)to w końcu mogłem je zobaczyć tak były zjadane natychmiast.

Spokojnie możesz je mieć ciaśniej. Nie masz może okruchów z tej skały? Można by wsypać je częściowo w szczeliny a większość rozsypać dookoła.

jeszcze mnie nurtuje Twój pomysł, chyba spróbuję, mam jeszcze skałę to ją połupię bo jednak z prawa fizyki wynika, że drobniejsze frakcje będą na dnie, a większe na wierzchu.

post-13521-13685172979448_thumb.jpg

post-13521-13685172979859_thumb.jpg

post-13521-13685172980371_thumb.jpg

• 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...